Kanianka polna (Cuscuta campestris)
© dadalia - stock.adobe.com

Czy istnieją rośliny bez liści i korzeni?

 

Rośliny aby żyć potrzebują pobierać wodę i związki organiczne z podłoża, do czego służą im korzenie. Dzięki liściom rośliny, wykorzystując światło i dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, produkują związki pokarmowe. Czy istnieją rośliny, które nie mają tych organów?

Odpowiedź jest twierdząca. Tak, istnieją rośliny, które nie wytwarzają korzeni i są rośliny pozbawione liści. Są też takie gatunki, które nie mają zarówno liści ani korzeni.

Przegląd takich roślin należy zacząć od organizmów jednokomórkowych, w tym:

Ale powyższe przypadki są oczywiste. Co z organizmami o wyższym zorganizowaniu biologicznym?

Jeżeli organizm nie może pobierać składników mineralnych i organicznych i/lub nie może ich sam syntetyzować, żeby żyć, musi je "kraść". Od razu na myśl przychodzą pasożyty. W świecie roślin mamy do czynienia z pasożytami i półpasożytami. To tam należy szukać interesujących nas roślin.

Najbardziej znanym przypadkiem rośliny pasożyta, który w ogóle nie ma systemu korzeniowego ani liści jest występująca także w Polsce kanianka, przedstawiona na zdjęciu. Sznurkowata kanianka pnie się i wije po swoim żywicielu i za pomocą specjalnych ssawek wrasta w tkanki swojej ofiary i pobiera wszystkie potrzebne jej do życia składniki materii. Roślina ta w ogóle nie jest zdolna do fotosyntezy.

Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria)
© akuptsova - stock.adobe.com

Kolejny przykład to łuskiewnik, który także pasożytuje na korzeniach drzew i krzewów leśnych i nie wytwarza ani korzeni ani liści. Roślina ta również nie jest zdolna do fotosyntezy.

Istnieją także półpasożyty, które posiadają chlorofil i zachodzi w nich fotosynteza, a z żywiciela czerpią głównie wodę i minerały. Najbardziej znanym przykładem takiego półpasożyta jest pospolita jemioła, która wytwarza liście, ale zamiast korzeni ma system ssawek, które wrastają w tkankę rośliny żywicielskiej.

Do takich roślin zaliczamy także gatunki z rodzaju szelężnik (Rhinanthus)




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Powojowate


Rodzina
Powojowate (Convolvulaceae)

Rośliny


Rośliny (Plantae) to królestwo organizmów żywych, bardzo zróżnicowane pod względem budowy i przystosowania. Szacuje się, że na świecie występuje od 310 000 do 400 000 gatunków roślin, z czego większość stanowią rośliny naczyniowe.


© medianauka.pl, 2020-03-01, A-3742



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.