Czy rośliny są ciepłe?

Zwierzęta osiągają temperaturę przewyższającą temperaturę otoczenia, czasem znacznie. W zimie różnica temperatur może wynieść nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Czy rośliny również wydzielają ciepło?

Tylko nieliczne rośliny potrafią podnieść temperaturę swojego organizmu znacznie powyżej temperatury otoczenia. Do takich rzadkich gatunków należy skupnia cuchnąca (Symplocarpus foetidus).


© Gerry — stock.adobe.com

Roślina ta rośnie w Ameryce Północnej. Rośnie na terenach podmokłych. Jest zapylana przez muchówki. Swoją polską nazwę zawdzięcza przykremu zapachowi, jaki wydziela, szczególnie przy uszkodzeniach liści lub kwiatostanu.

Co ciekawe, roślina ta bywa uprawiana w Polsce. Jest to bylina ozdobna zarówno z uwagi na kwiaty, które pojawiają się pierwsze, jak i duże, rozłożyste liście, jednak wydziela ona zapach podobny do zapachu skunksa, stąd spotykana w handlu jej potoczna nazwa — kapusta skunksa.

Roślina ta kwitnie wczesną wiosną, gdy często jeszcze zalega śnieg, a temperatura powietrza wynosi minus kilkanaście stopni Celsjusza. Kwiatostan skupni może mieć wówczas temperaturę nawet kilkunastu, a nawet dwudziestu stopni powyżej zera. Taka różnica temperatur topi wokół rośliny śnieg.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Po otwarciu szampana, piwa lub innego napoju gazowanego pojawiają się bąbelki. Skąd się biorą te pęcherzyki?

Czy żyrafy mdleją?

Czy żyrafy mdleją?

Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria (Seymouria) to rodzaj płazów uważany za przodka współcześnie żyjących gadów. Sejmuria w swojej budowie ma cechy płazów i gadów.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Obrazkowate

Obrazkowate

Rodzina
Obrazkowate (Araceae)

Rośliny

Rośliny

Rośliny (Plantae) to królestwo organizmów żywych, bardzo zróżnicowane pod względem budowy i przystosowania. Szacuje się, że na świecie występuje od 310 000 do 400 000 gatunków roślin, z czego większość stanowią rośliny naczyniowe.


© medianauka.pl, 2023-04-30, A-4894



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.