Obrazkowate

Obrazkowate (Araceae) to rodzina roślin związanych ze środowiskiem wodnym. Zaliczamy do nich 4 polskie gatunki. Rodzaj obrazki (Arum) liczy sobie 15 gatunków, a rodzaj tatarak (Acorus) - zaledwie 2 gatunki.

Wygląd

To rośliny zielne, które mają zgrubiałe bulwiasto kłącza lub wodne byliny.

W przypadku obrazków liście są tylko odziomkowe, na długich ogonkach. Liście oszczepowate lub strzałkowate. charakterystyczny jest kwiatostan w kształcie kolby w pochwie.

W przypadku tataraku liście są mieczowate i równowąskie. Kwiaty przypominają kolby w liściowej podsadce.

Rodzaje

Wykaz wszystkich opublikowanych rodzajów z tej rodziny.

Alokazja, zakleśń
Alokazja, zakleśń Araceae

Alokazja, zakleśń (Alocasia) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny obrazkowatych, do którego zaliczamy około 70 gatunków. W Polsce w naturze nie występuje.

Wybrane gatunki:

Alokazja amazońska
Zakleśń olbrzymia, alokazja olbrzymia
Zakleśń Veitcha, zakleśń barwna
Alocasia sanderiana
Alocasia sinuata
Alocasia odora
Filodendron
Filodendron Araceae

Filodendron (Philodendron) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny obrazkowatych, do którego zaliczamy wiele gatunków ozdobnych.

Wybrane gatunki:

Filodendron pnący
Philodendron balaoanum
Philodendron chimboanum
Philodendron cruentospathum
Philodendron gloriosum
Philodendron grandipes
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat Araceae

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, do którego zaliczamy około 27 gatunków, w Polsce nie występują. Jest popularną rośliną ozdobną, doniczkową.

Wybrane gatunki:

Skrzydłokwiat kwiecisty
Skrzydłokwiat Wallisa

Gatunki

Wykaz pozostałych gatunków.

Czermień błotnaCzermień błotna PL

Calla palustris

Czermień błotna (Calla palustris L.) to roślina wodna i bagienna z rodziny obrazkowatych - jedyny przedstawiciel rodzaju Calla. Jest to roślina lecznicza i trująca. Jest wieloletnia. Roślina ta rośnie w chłodniejszych rejonach półkuli północnej.


Obrazki plamisteObrazki plamiste PL §§

Arum maculatum

Obrazki plamiste (Arum maculatum) to roślina z rodziny obrazkowatych. Jest rośliną trującą o leczniczych właściwościach, czasem uprawianą w ogrodach. Roślina występuje w wilgotnych lasach i zaroślach, to rzadkość w naszej florze.


Obrazki wschodnieObrazki wschodnie PL

Arum orientale

Obrazki wschodnie (Arum orientale) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny obrazkowatych. To roślina trująca o leczniczych właściwościach i gatunek wskaźnikowy starych lasów.


Tatarak zwyczajnyTatarak zwyczajny PL - obcy

Acorus calamus

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) to bylina z rodziny obrazkowatych lub tatarakowatych (jak podają inne źródła) o leczniczych właściwościach. To roślina wodna, spotykana także w przydomowych ogrodach z oczkami wodnymi.


Aglaonema zmiennaAglaonema zmienna

Aglaonema commutatum

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) to gatunek trującej rośliny z rodziny obrazkowatych. To dość popularna ozdobna roślina doniczkowa.


Anturium ScherzeraAnturium Scherzera

Anturium scherzera

Anturium Scherzera, kitnia Scherzera (Anturium scherzera) to gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. To roślina szklarniowa na kwiaty cięte i ozdobna doniczkowa.


Anubias BarteraAnubias Bartera

Anubias barteri

Anubias Bartera (Anubias barteri) to gatunek wodnej rośliny z rodziny obrazkowatej. To roślina sadzona w akwariach, najlepiej otwartych.


Kaladium dwubarwneKaladium dwubarwneKaladium dwubarwne

Caladium bicolor

Kaladium dwubarwne (Caladium bicolor) to gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych, ozdobna z uwagi na przepiękne liście roślina doniczkowa, spotykana w wielu odmianach.


Kalia etiopskaKalia etiopska

Zantedeschia aethiopica

Kalia etiopska, cantedeskie etiopska (Zantedeschia aethiopica) to roślina z rodziny obrazkowatych. To ozdobna roślina doniczkowa.


Monstera dziurawa Monstera dziurawa

Monstera deliciosa

Monstera dziurkowana, monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. To popularna ozdobna z uwagi na liście roślina doniczkowa. To pnącze.


Pistia rozetkowaPistia rozetkowa

Pistia stratiotes

Pistia rozetkowa (Pistia stratiotes) to gatunek wodnej rośliny pływającej z rodziny obrazkowatych. To także roślina akwariowa.


Scindapsus pstryScindapsus pstry

Scindapsus pictus

Scindapsus pstry (Scindapsus pictus) to gatunek trującej rośliny z rodziny obrazkowatych. To ozdobna roślina doniczkowa, pnącze.


Zamiokulkas zamiolistnyZamiokulkas zamiolistny

Zamioculcas zamiifolia

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to gatunek trującej rośliny z rodziny obrazkowatych. To popularna ozdobna roślina doniczkowa.


Zroślicha stopowcowa, syngoniumZroślicha stopowcowa, syngonium

Syngonium podophyllum

Zroślicha stopowcowa, syngonium (Syngonium podophyllum) to gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. To pnącze, roślina ozdobna doniczkowa.


Tatarak trawiastyTatarak trawiasty PL - ogród

Acorus gramineus

Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) to gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych, ozdobnej rośliny doniczkowej, ogrodowej do obsadzania oczek wodnych.

Występowanie i środowisko

Obrazki preferują wilgotne i żyzne podłoże. Lubią cień i półcień. Występują w obszarze basenu Morza Śródziemnomorskiego. Większość gatunków żyje na wilgotnych terenach w tropikach i terenach o klimacie subtropikalnym. tylko nieliczne gatunki występują w klimacie umiarkowanym.

Morfologia i anatomia

Kwiaty męskie i żeńskie obrazków są oddzielone strefą kwiatów bezpłciowych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Kalia etiopska: Kwitnie kalia etiopska.
         Obrazki plamiste: Kwitną obrazki plamiste.
         Obrazki wschodnie: Kwitną obrazki wschodnie.
          Tatarak trawiasty: Kwitnie tatarak trawiasty.
          Tatarak zwyczajny: Kwitnie tatarak zwyczajny.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2018-07-11, RODZ-1341
Data aktualizacji artykułu: 2020-02-09

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Botanika
kolorowe skarpetki góra lodowa
Rośliny do każdego ogrodu
Atlas owoców jadalnych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.