Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Klucz ptaków
© KaStus - stock.adobe.com

Nie wszystkie ptaki tworzą klucz. Dotyczy to głównie ptaków dużych (żurawie, gęsi, kaczki) i to wówczas, gdy dystans do pokonania jest duży.

Gdy ptak macha skrzydłami wytwarza wokół siebie wiry w powietrzu. Charakter tych wirów jest taki, że kolejny ptak, który się ustawi odpowiednio za pierwszym ptakiem, korzysta z siły nośnej wytworzonej przez ten wir, przez co nie musi wkładać już tyle energii co pierwszy z ptaków. Oszczędność energii na długich dystansach może być całkiem spora.

Dlaczego kształt litery V? Wynika to z fizyki wirów. Najlepsze efekty oszczędności energii uzyska ptak, który ustawi się po zewnętrznej stronie z boku ptaka, który utworzył klucz. Szyk litery V jest jednym z najlepszych pod tym względem.

Ptak na przedzie szyku wkłada najwięcej wysiłku w lot, przez co musi być zmieniany co pewien czas przez inne osobniki ze stada.

Szyk litery V zapewnia też dobrą widoczność w stadzie. Ptaki w szyku zwyczajnie podążają za innymi osobnikami w kluczu.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Ptaki


Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2019-11-16, A-3706



©® Media Nauka 2008-2023 r.