Logo Media Nauka

Dlaczego radio szumi?

Skąd się bierze szum radia? Czy w ten sposób radio odbiera jakieś sygnały? Czy mogą one pochodzić z kosmosu? Czy radio szumi mimo braku anteny?

Dlaczego radio szumi?
© Rawf8 - stock.adobe.com

Warto zastanowić się najpierw jak działa radio? Aby radio działało musimy mieć nadajnik, który wytwarza falę elektromagnetyczną o częstości radiowej o regularnym kształcie i modulator, który modyfikuje tę falę zgodnie z przekazanym do niego sygnałem modulującym (na przykład dźwiękowym, powstałym w mikrofonie).

Sygnał modulujący może modyfikować falę nośną w różny sposób. Może to być:

  • modulacja częstotliwości (fale FM),
  • modulacja amplitudy (fale AM).

Mamy więc do czynienia z rozchodzeniem się zmodulowanej fali elektromagnetycznej o radiowej częstotliwości (czyli od 10 kHz do 1 GHz lub 300 GHz w przypadku mikrofal). Tak zmodulowane fale są emitowane przez nadajnik i odbierane przez antenę i dalej odbiornik radiowy, w którym odbywa się proces odwrotny. Zmodulowana fala przekształcana jest na sygnał elektryczny, który powoduje drgania membrany w głośniku.

Jeżeli modulacja częstotliwości fali elektromagnetycznej lub amplitudy tej fali jest przypadkowa, usłyszymy trzaski i szumy.

Antena radiowa będzie odbierać każdy sygnał elektromagnetyczny o odpowiedniej częstotliwości radiowej i kierować go do odbiornika.

Wszystko więc zależy od tego, czy w okolicy znajduje się coś, co powoduje powstawanie fal radiowych.

Często są to źródła sztuczne. Źródłem takim może być silnik elektryczny, zasilacz impulsowy, falownik, spawarka, piec indukcyjny, dowolny iskrownik lub inne dowolne urządzenie generujące fale o odpowiedniej długości.

Jeżeli odbieramy fale o długości od 10000 do 1000 m (fale długie)  i o długości od 1000 do 100 m (fale średnie) to z pewnością ich źródło znajduje się gdzieś na Ziemi, gdyż fale te skutecznie blokuje jonosfera ziemska.

Fale o długości od 10 do 1 m (UKF) i krótsze przenikają przez jonosferę, więc ich źródłem mogą być także procesy zachodzące w kosmosie. 

Takimi radioźródłami mogą być satelity sztuczne jak i ciała niebieskie. Silnym źródłem jest na przykład Słońce. Sygnały dochodzą też z centrum naszej galaktyki i z wielu innych galaktyk. Dzięki temu możemy obserwować galaktyki przez tak zwane radioteleskopy i to zarówno za dnia jak i w nocy.

W atmosferze Ziemi istotnym źródłem fal radiowych są wyładowania atmosferyczne podczas burz, a nawet przelatujące meteory.

Radio pozbawione anteny również szumi. Słyszymy wówczas szumy własne radia (głównie jego wzmacniacza). Praktycznie każdy element przewodzący prąd zmienny generuje kilka rodzajów szumu.


© medianauka.pl, 2019-12-29, ART-3726

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Dlaczego w szklarni jest cieplej?
Dlaczego w szklarni jest cieplej?

Czy zauważalnie wyższa temperatura w szklarni lub w zamkniętym samochodzie wystawionym na słońce wynika z właściwości szyb, czy przyczyna takiego stanu rzeczy jest inna?

Czy istnieją rośliny bez liści i korzeni?
Czy istnieją rośliny bez liści i korzeni?

Rośliny aby żyć potrzebują pobierać wodę i związki organiczne z podłoża, do czego służą im korzenie. Dzięki liściom rośliny, wykorzystując światło i dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, produkją związki pokarmowe. Czy istnieją rośliny, które nie mają tych organów?

Gdzie nastąpił Wielki Wybuch?
Gdzie nastąpił Wielki Wybuch?

Czy można dziś wskazać miejsce w przestrzeni, w którym wszystko się zaczęło, w którym powstał nasz Wszechświat? Jeżeli nie, to dlaczego, a jeśli tak, to jak go znaleźć?Zobacz też

ElektromagnetyzmElektromagnetyzm
Elektromagnetyzm to nauka o zjawiskach magnetycznych i elektrycznych zachodzących w przyrodzie.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.