Krzewy

Krzewy to wieloletnie rośliny drzewiaste, które nie są pnączami. Łodyga krzewów jest zdrewniała. W przypadku krzewów nie ma pnia, osi głównej, nie ma też korony, które występuje u drzew. Krzewy nie stanowią odrębnej grupy systematycznej. To umowna kategoria roślin.

Krzewinki

Krzewinki to rośliny drzewiaste. Od krzewów odróżniają się wysokością, która wynosi do 50-60 cm. Czasem są to rośliny płożące i pokłądające się. Krzewinki nie stanowią odrębnej grupy systematycznej. To umowna kategoria roślin.

 

FILTRY
KOLOR KWIATÓW
Brak informacji

STANOWISKO
nasłonecznione
półcień
cień
ZASTOSUJ

GRUPA
drzewa
krzewy
krzewinki
jednoroczne
dwuletnie
byliny
ZASTOSUJ

ŚRODOWISKO
górskie
leśne
łąki
synantropijne
wodne
pozostałe
ZASTOSUJ

UŻYTECZNOŚĆ
zioła
trawy
chwasty
uprawne
ogrodowe
ozdobne
inne
ZASTOSUJ

Uwaga! Jeżeli w danej sekcji zostały wyłączone wszystkie opcje, dany filtr nie jest wówczas aktywny!

Atlas krzewów i krzewinek(Ilex ×altaclarensis)

Ilex ×altaclarensis to krzew z rodziny ostrokrzewowatych, mieszaniec spotykany w uprawach ogrodowych.


(Viburnum ×pragense)

Viburnum ×pragense to gatunek kaliny, krzewu liściastego, spotykanego w uprawach ogrodowych.


(Cistus ×incanus)

Cistus incanus to mieszaniec z rodziny czystkowatych, krzew o pięknych kwiatach. Kwiaty duże, różowe, nieco jaśniejsze u nasady.


(Rhododendron simsii)

Rhododendron simsii to gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych, azalii pokojowej, ozdobna roślina doniczkowa. To krzew ozdobny, sprzedawany w wielu odmianach.


(Radermachera-sinica)

Radermachera sinica to gatunek rośliny z rodziny bignoniowatych, ozdobna roślina doniczkowa.


Amorfa krzewiasta, indygowiecAmorfa krzewiasta, indygowiec

(Amorpha fruticosa)

Amorfa krzewiasta, indygowiec (Amorpha fruticosa) to krzew z rodziny motylkowatych, sadzony jako roślina ozdobna. Nadaje się na zieleń osiedlową, żywopłoty. W Polsce spotykana tylko w uprawach.


Aralia japońskaAralia japońska

(Aralia elata)

Aralia japońska (Aralia elata) to wysoki krzew lub niskie drzewo z rodziny araliowatych, u nas uprawiana jako krzew ozdobny o egzotycznym wyglądzie. Korona jest mocno rozrzedzona, gałęzie dość grube. Na pniu i pędach znajdują się kolce.


Ardizja drzewiasta, ardizja karbowanaArdizja drzewiasta, ardizja karbowana

(Ardisia crenata)

Ardizja drzewiasta, ardizja karbowana (Ardisia crenata) to gatunek rośliny z rodziny pierwiosnkowatych. To także ozdobna z uwagi na owoce roślina doniczkowa.


Aronia czarna, aronia czarnoowocowaAronia czarna, aronia czarnoowocowa

(Aronia melanocapra)

Aronia czarna, aronia czarnoowocowa (Aronia melanocapra) to krzew z rodziny różowatych, powszechnie uprawiany w Europie i w Polsce dla jadalnych owoców a także jako roślina ozdobna. Dziko aronia czarna rośnie w Ameryce Północnej. U nas uprawiana.


Azalia Vasey'aAzalia Vasey'a

(Rhododendron vaseyi)

Azalia Vaseya (Rhododendron vaseyi) to krzew z rodziny wrzosowatych, zaliczany do rodzaju Rhododendron. wymaga gleby kwaśnej i przepuszczalnej. Rośnie w cieniu, półcieniu.


Barbula klandońskaBarbula klandońska

(Caryopteris ×clandonensis)

Barbula klandońska (Caryopteris ×clandonensis) to mieszaniec barbuli szarej i barbuli mongolskiej, niski krzew należący do rodziny jasnotowatych (niegdyś werbenowatych). W Polsce to bylina, która przemarza i na wiosnę odrasta.


Barwinek pospolityBarwinek pospolity PL

(Vinca minor)

Barwinek pospolity (Vinca minor L.) to krzewinka z rodziny toinowatych, zimozielona o pędach czołgających się i i kwiatonośnych, często uprawiana jako roślina ozdobna. To gatunek wskaźnikowy starych lasów.


Bażyna czarnaBażyna czarna PL

(Empetrum nigrum)

Bażyna czarna (Empetrum nigrum) to gatunek zimozielonej krzewinki z rodziny bażynowatych, jedyny przedstawiciel tej rodziny w Polsce. Roślina rzadko owocująca, owocem smaczna i jadalna jagoda. Gatunek bardzo podobny to bażyna obupłciowa.


Berberys ChopinaBerberys Chopina

(Berberis ×chopinii)

Berberys Chopina (Berberis ×chopinii) to roślina z rodziny berberysowatych, polski mieszaniec. Na zdjęciu odmiana Mazurek.


Berberys ottawskiBerberys ottawski

(Berberis ×ottawensis)

Berberys ottawski (Berberis ×ottawensis) to krzyżówka berberysu Thunberga i berberysu pospolitego o czerwonych liściach. Kwiaty są żółte, małe, zebrane w grona. Są miododajne. Krzew ten nadaje się na żywopłoty.


Berberys ThunbergaBerberys Thunberga

(Berberis thunbergii)

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) to gatunek krzewu ozdobnego z rodziny berberysowatych o kulistym pokroju. Uprawianych jest wiele odmian. To najczęściej sadzony krzew ozdobny w Polsce.


Berberys zwyczajnyBerberys zwyczajny PL

(Berberis vulgaris)

Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris) to krzew ciernisty z rodziny berberysowatych, uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach oraz roślina lecznicza. Kwiaty wydzielają nieprzyjemny zapach. Owoce są jadalne.


Bez czarnyBez czarny PL

(Sambucus nigra)

Bez czarny, dziki bez czarny (Sambucus nigra) to krzew z rodziny przewiertniowatych. Jest to roślina lecznicza i trująca. Roślina wydziela nieprzyjemny, duszący zapach. Krzew ma kulisty pokrój. Osiąga wysokość maksymalnie do 10 m.


Borówka brusznicaBorówka brusznica PL

(Vaccinium vitis-idaea)

Borówka brusznica, borówka czerwona (Vaccinium vitis-idaea) to gatunek rośliny, krzewinki z rodziny wrzosowatych o jadalnych owocach. Zwykle tworzy kępy, rzadko całe łany.


Borówka czarna, czernica, czarna jagodaBorówka czarna, czernica, czarna jagoda PL

(Vaccinium myrtillus)

Borówka czarna, czernica, czarna jagoda (Vaccinium myrtillus) to wieloletnia krzewinka występująca w lasach, rodząca powszechnie zbierane jagody. To roślina lecznicza (owoc). Jest wykorzystywana przy leczeniu biegunki, owoce są antyseptyczne.


Borówka wysoka, borówka amerykańskaBorówka wysoka, borówka amerykańska

(Vaccinium corymbosum)

Borówka wysoka, borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) to krzew z rodziny wrzosowatych, dość często uprawiany dla smacznych jagód, także na przemysłową skalę. Owoce zawierają duże ilości antyoksydantów, soli mineralnych, witamin i pektyn.


Brzoza karłowataBrzoza karłowata PL

(Betula nana)

Brzoza karłowata (Betula nana) to płożący się krzew z rodziny brzozowatych, rzadko spotykany w uprawach jako roślina ozdobna. To krzew charakterystyczny dla flory tundry.


Brzoza niskaBrzoza niska PL

(Betula humilis)

Brzoza niska (Betula humilis) to gatunek krzewu z rodziny brzozowatych, silnie rozgałęziony z licznymi gruczołami żywicznymi. To relikt polodowcowy.


Budleja DavidaBudleja Davida

(Buddleja davidii)

Budleja Davida, omżyn Davida (Buddleja davidii) to gatunek rośliny, krzewu z rodziny omżynowatych, spotykany w uprawach ozdobnych, przejściowo dziczejący.


Bugenwilla gładkaBugenwilla gładka

(Bougainvillea glabra)

Bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra) to gatunek rośliny z rodziny nocnicowatych. W uprawie można spotkać wiele odmian.


Bukszpan drobnolistnyBukszpan drobnolistny

(Buxus microphylla)

Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) to krzew z rodziny bukszpanowatych, uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna. Osiąga wysokość 120 cm. Liście są skórzaste, zaokrąglone, do 1,5 cm długości.


Bukszpan zwyczajny, bukszpan wiecznozielonyBukszpan zwyczajny, bukszpan wiecznozielony

(Buxus sempervirens)

Bukszpan zwyczajny, bukszpan wiecznozielony (Buxus sempervirens) to zimozielony krzew z rodziny bukszpanowatych, uprawiany jako roślina ozdobna na żywopłoty Ma zwarty pokrój o jajowatym kształcie. To podstawowy gatunek ogrodów formalnych.


Bylica boże drzewkoBylica boże drzewko

(Artemisia abrotanum)

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) to silnie aromatyczny półkrzew lub krzew z rodziny astrowatych, roślina trująca o leczniczych właściwościach, uprawiana i dziczejąca. Zapach tej rośliny przypomina zapach cytryny i kamfory.


Bylica SchmidtaBylica Schmidta

(Artemisia schmidtiana)

Bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana) to gatunek bardzo niskiego krzewu z rodziny złożonych o srebrzystej barwie. Zasiedla przydroża, zbocza gór. Preferuje glebę suchą, piaszczystą.


Cis japońskiCis japoński

(Taxus cuspidata)

Cis japoński (Taxus cuspidata) to drzewo lub krzew z rodziny cisowatych. Rośnie w naturze w Japonii, Korei oraz w północnej części Chin. W Polsce dość rzadko spotykany w ogrodach jako roślina ozdobna.


Cis pospolityCis pospolity PL

(Taxus baccata)

Cis pospolity (Taxus baccata) to gatunek zimozielonego drzewa lub krzewu z rodziny cisowatych. To roślina o leczniczych właściwościach. Z igieł cisu wytwarza się półprodukt, który służy do produkcji leku na nowotwory.


Cis pośredniCis pośredni

(Taxus ×media)

Cis pośredni (Taxus ×media) to mieszaniec dwóch gatunków: cisa pospolitego i japońskiego. Wyhodowano go w 1900 roku w stanach Zjednoczonych. Powszechnie uprawiany jako krzew ozdobny, także w Polsce. Często stosowany na żywopłoty.


Cyprysik japoński, cyprysik tępołuskowy, Cyprysik japoński, cyprysik tępołuskowy,

(Chamaecyparis obtusa)

Cyprysik tępołuskowy, cyprysik japoński (Chamaecyparis obtusa) to gatunek drzewa z rodziny cyprysowatych o szerokostożkowatej lub kopulastej koronie. W Japonii jest uważane za święte drzewo. Znanych jest około 120 odmian.


Czeremcha amerykańskaCzeremcha amerykańska

(Padus serotina)

Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Padus serotina) to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny różowatych, niegdyś dość często sadzony w lasach jako podszyt, dziś zdziczały i mający charakter inwazyjny.


Czeremcha zwyczajnaCzeremcha zwyczajna PL

(Padus padus)

Czeremcha zwyczajna, czeremcha pospolita (Padus padus) to drzewo lub krzew z rodziny różowatych o zwisających gałęziach. Zarówno liście jak i kora przy rozcieraniu wydają nieprzyjemny zapach.


Dereń białyDereń biały

(Cornus alba)

Dereń biały (Cornus alba) to gatunek krzewu z rodziny dereniowatych, najczęściej uprawiany dereń w Polsce. Ma szeroki pokrój. Młode pędy pokrywa czerwona kora. To właśnie pędy są największą ozdobą tej rośliny.


Dereń jadalnyDereń jadalny

(Cornus mas)

Dereń jadalny, dereń właściwy (Cornus mas L.) to gatunek krzewu lub niewysokiego drzewa z rodziny dereniowatych. To dość gęsty krzew o sztywnej i szerokiej sylwetce. To roślina miododajna.


Dereń kousaDereń kousa

(Cornus kousa)

Dereń kousa (Cornus kousa) to krzew lub drzewo z rodziny dereniowatych, jedno z najbardziej efektownych niemalże przez cały rok. To piękny krzew ozdobny, parkowy i do większych ogrodów. Owoce nadają się na kompot.


Dereń rozłogowyDereń rozłogowy

(Cornus sericea)

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) to gatunek niewysokiego krzewu z rodziny dereniowatych, bardzo podobny do derenia białego. Kwiaty są małe, zebrane w baldachy, żółtobiałe. Owoc jest mały, biały i kulisty.


Dereń świdwaDereń świdwa PL

(Cornus sanguinea)

Dereń świdwa (Cornus sanguinea) to krzew z rodziny dereniowatych, podobny do derenia białego i derenia rozłogowego, od których różni się kształtem pestki. Owoc to niejadalny pestkowiec, kulisty, ma purpurowoczarny kolor.


Eustoma wielkokwiatowa,Eustoma wielkokwiatowa,

(Eustoma grandiflorum)

Eustoma wielkokwiatowa, lizjantus (Eustoma grandiflorum) to roślina ozdobna z rodziny goryczkowatych, zwykle na kwiaty cięte. W doniczce można ja uprawiać do przekwitnięcia.


Forsycja pośredniaForsycja pośrednia

(Forsythia ×intermedia)

Forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia) to krzew z rodziny oliwkowatych, mieszaniec forsycji zwisłej i zielonej. Krzew częsty w uprawach ogrodowych, jeden z najbardziej znanych wiosennych krzewów.


Forsycja zielonaForsycja zielona

(Forsythia viridissima)

Forsycja zielona (Forsythia viridissima) to gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych, krzew ozdobny spotykany w uprawach ogrodowych. Wybrane odmiany: Weber's Bronx.


Garbownik japońskiGarbownik japoński

(Coriaria japonica)

Garbownik japoński (Coriaria japonica) to krzew z rodziny garbownikowatych. W naturze roślina ta występuje w Azji (Japonia).


Gardenia jaśminowataGardenia jaśminowata

(Gardenia jasminoides)

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) to gatunek krzewu z rodziny marzanowatych, uprawiany jako ozdobna roślina doniczkowa i na kwiaty cięte.


Głowocis japońskiGłowocis japoński

(Cephalotaxus harringtonia)

Głowocis japoński (Cephalotaxus harringtonia) to zimozielony krzew lub małe drzewo z rodziny głowocisowatych. Gatunek pochodzi z Azji Osiąga wysokość 2 m.


Głóg czarnyGłóg czarny

(Crataegus nigra)

Głóg czarny (Crataegus nigra) to krzew lub niskie drzewo z rodziny różowatych o czarnych owocach. Występuje w centralnej i południowej części Węgier oraz na granicy Chorwacji i Serbii.


Głóg dwuszyjkowyGłóg dwuszyjkowy PL

(Crataegus laevigata)

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) to krzew lub niskie drzewo z rodziny różowatych. Posiada lecznicze właściwości. W Polsce występuje na terenie całego kraju, dużo częściej na zachodzie.


Głóg jednoszyjkowyGłóg jednoszyjkowy PL

(Crataegus monogyna)

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) to krzew lub niewysokie drzewo z rodziny różowatych, najbardziej pospolity gatunek głogu. Owoce są jadalne. Głóg daje schronienie oraz pożywienie wielu gatunkom ptaków.


Granat właściwyGranat właściwy

(Punica granatum)

Granat właściwy (Punica granatum) to mocno rozgałęziony krzew z rodziny krwawnicowatych. W uprawach można znaleźć odmiany owocowe i ozdobne. Owoc ma kształt kuli, barwę żółtą lub czerwoną, średnicę do 12 cm.


Gruszyczka mniejszaGruszyczka mniejsza PL

(Pyrola minor)

Gruszyczka mniejsza (Pyrola minor) to roślina z rodziny gruszyczkowatych, zimozielona krzewinka, mylona czasem z konwalią.


Hortensja bukietowaHortensja bukietowa

(Hydrangea paniculata)

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to gatunek krzewu z rodziny hortensjowatych, znany również pod nazwą hortensja wiechowata. Jak sama nazwa wskazuje, kwiatostany nadają się świetnie na bukiety do wazonów.


Hortensja drzewkowataHortensja drzewkowata

(Hydrangea arborescens)

Hortensja drzewkowata (Hydrangea arborescens) to krzew z rodziny hortensjowatych o pięknych kwiatach. W Polsce spotykana w uprawach jako krzew ozdobny.


Hortensja krzewiastaHortensja krzewiasta

(Hydrangea arborescens)

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) to krzew z rodziny hortensjowatych o kulistym pokroju o pięknych kwiatach, jeden z najbardziej wytrzymałych gatunków z tego rodzaju. Hortensja krzewiasta występuje w Ameryce Północnej.


Hortensja ogrodowa, hortensja wielkolistnaHortensja ogrodowa, hortensja wielkolistna

(Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to krzew z rodziny hortensjowatych o pięknych kulistych kwiatostanach. To krzew mało odporny na mróz. Może być uprawiany wyłącznie w cieplejszych rejonach naszego kraju.


Hortensja piłkowanaHortensja piłkowana

(Hydrangea serrata)

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) to niski krzew o kulistym pokroju z rodziny hortensjowatych, czasem zaliczana jako podgatunek do hortensji ogrodowej. U nas rzadko spotykana w uprawach.


Irga błyszczącaIrga błyszcząca

(Cotoneaster lucidus)

Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) to gatunek krzewu z rodziny różowatych, o zwartym, odwrotnie stożkowatym pokroju, wyprostowany. Jest bardzo wytrzymały, nadający się na żywopłot.


Irga DammeraIrga Dammera

(Cotoneaster dammeri)

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) to krzew z rodziny różowatych, jedna z najniższych irg. Dość często gałęzie przylegają do ziemi i zakorzeniają się, dzięki czemu jest świetną rośliną okrywową.


Irga HenryegoIrga Henryego

(Cotoneaster henryanus)

Irga Henryego (Cotoneaster henryanus) to gatunek krzewu z rodziny różowatych. Irga Henryego w naturze rośnie w Azji, w środkowej części Chin.


Irga okazałaIrga okazała

(Cotoneaster splendens)

Irga okazała (Cotoneaster splendens) to gatunek krzewu z rodziny różowatych. To irga o dużych, zielonych liściach, luźnym pokroju.


Irga poziomaIrga pozioma

(Cotoneaster horizontalis)

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) to gatunek niskiego krzewu z rodziny różowatych, szeroko, pierzasto rozpościerających się gałęziach. Roślinę tę stosuje się w niewielkich ogrodach jako roślinę okrywową, na skalniakach, murkach.


Irga szwedzkaIrga szwedzka

(Cotoneaster ×suecicus)

Irga szwedzka (Cotoneaster ×suecicus) to niski krzew z rodziny różowatych, mieszaniec irgi Dammera oraz irgi wyrazistej. Odmiany tej irgi są często sadzone jako ozdobny krzew w parkach i ogrodach.


Irga wielokwiatowaIrga wielokwiatowa

(Cotoneaster multiflorus)

Irga wielokwiatowa (Cotoneaster multiflorus) to gatunek rośliny, krzewu z rodziny różowatych. W Polsce uprawiany jako krzew ozdobny.


Irga wierzbolistnaIrga wierzbolistna

(Cotoneaster salicifolius)

Irga wierzbolistna (Cotoneaster salicifolius) to krzew z rodziny różowatych. Roślina spotykana w Polsce w uprawach jako krzew ozdobny. Kwiaty są białe, zebrane licznie w baldachogrono.


Itea wirginijskaItea wirginijska

(Itea virginica)

Itea wirginijska (Itea virginica) to krzew z rodziny iteowatych. Kwiaty są białe, zebrane w długie grona. które są dużą ozdobą rośliny.


Jabłoń dzika, płonkaJabłoń dzika, płonka PL

(Malus sylvestris)

Jabłoń dzika, płonka, jabłoń rajska (Malus sylvestris) to drzewo lub krzew owocowy z rodziny różowatych. Posiada lecznicze właściwości. Jest często mylona ze zdziczałymi formami uprawnymi jabłoni domowej.


Jabłoń purpurowaJabłoń purpurowa

(Malus ×purpurea)

Jabłoń purpurowa (Malus ×purpurea) to gatunek owocowego drzewa lub krzewu - mieszańca innych jabłoni. Jabłoń ta jest uprawiana jako roślina ozdobna.


Jałowiec łuskowatyJałowiec łuskowaty

(Juniperus squamata)

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) to gatunek krzewu z rodziny cyprysowatych, spotykany u nas tylko w uprawach w wielu mocno różniących się od siebie odmianach. Sam gatunek nie jest uprawiany.


Jałowiec PfitzeraJałowiec Pfitzera

(Juniperus ×pfitzeriana)

Jałowiec Pfitzera (Juniperus ×pfitzeriana) to mieszaniec gatunków Juniperus chinensis oraz Juniperus sabina. znamy wiele odmian tego krzewu. Wszystkie odmiany są odporne na mróz, suszę oraz mają niskie wymagania co do podłoża.


Jałowiec płożącyJałowiec płożący

(Juniperus horizontalis)

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) to krzew płożący się z rodziny cyprysowatych, spotykany w naszych ogrodach, w tym skalnych, alpinariach, jako roślina ozdobna, także pojemnikowa. Tworzy zwarte dywany. Znanych jest około 60 odmian.


Jałowiec pospolityJałowiec pospolity PL

(Juniperus communis)

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) to krzew z rodziny cyprysowatych o zmiennym pokroju, czasem przyjmujący formę niewysokiego drzewa. To gatunek pionierski, rośnie na prawie każdym podłożu. To także roślina ozdobna sadzona w ogrodach.


Jałowiec skalnyJałowiec skalny

(Juniperus scopulorum)

Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) to małe drzewo lub krzew z rodziny cyprysowatych, sadzony jako roślina ozdobna w ogrodach. Ma luźny i rozłożysty pokrój. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej.


Janowczyk skrzydlatyJanowczyk skrzydlaty PL

(Chamaespartium sagittale)

Janowczyk skrzydlaty (Chamaespartium sagittale) to półkrzew z rodziny motylkowatych. W Polsce rzadko spotykany, jako roślina zdziczała. Występuje na skrajach lasów i murawach.


Janowiec barwierski, żółcidłoJanowiec barwierski, żółcidło PL

(Genista tinctoria)

Janowiec barwierski, żółcidło (Genista tinctoria) to krzew lub krzewinka z rodziny bobowatych, niegdyś stosowana w barwierstwie. To roślina trująca o leczniczych właściwościach. Pędy są miotlasto rozgałęzione.


Janowiec ciernistyJanowiec ciernisty PL

(Genista germanica)

Janowiec ciernisty (Genista germanica) to gatunek ciernistego w dolnej części krzewu lub krzewinki z rodziny bobowatych, wzniesiony lub ponoszący się. To roślina trująca o leczniczych właściwościach.


Jarząb mącznyJarząb mączny PL

(Sorbus aria)

Jarząb mączny, mąkinia (Sorbus aria) to drzewo lub krzew z rodziny różowatych, sadzony jako drzewo ozdobne. W ogrodach najczęściej sadzi się odmiany. Drzewo to jest podobne do jarzębu greckiego.


Jarząb szwedzkiJarząb szwedzki PL

(Sorbus intermedia)

Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) to drzewo z rodziny różowatych o szerokiej koronie. Drzewo to dość często sadzi się jako drzewo ozdobne w parkach i alejach. Można go spotkać od Kołobrzegu do Gdańska w nadmorskich lasach.


Jarząb zwyczajny, jarzębinaJarząb zwyczajny, jarzębina PL

(Sorbus aucuparia)

Jarząb zwyczajny, jarzębina (Sorbus aucuparia) to krzew lub drzewo z rodziny różowatych. Posiada lecznicze właściwości. Nieparzysta liczba listków jest unikalna dla jarzębiny w stosunku do innych gatunków rodzaju.


Jaśminowiec wonnyJaśminowiec wonny PL

(Philadelphus coronarius)

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to krzew z rodziny hortensjowatych, uprawiany w przydomowych ogrodach. Liście są eliptyczne, zaostrzone, drobno ząbkowane. Kwiaty są białe lub kremowe, intensywnie pachną.


Jemioła pospolitaJemioła pospolita PL

(Viscum album)

Jemioła pospolita (Viscum album) to półpasożytniczy krzew w kształcie kuli, rozwijający się na drzewach i krzewach. Jemioła pobiera od rośliny żywicielki tylko wodę i sole mineralne.


Jeżyna krzewiastaJeżyna krzewiasta PL

(Rubus fruticosus)

Jeżyna krzewiasta (Rubus fruticosus) to roślina z rodziny różowatych, wieloznaczna nazwa posiadająca w literaturze różne znaczenie, najczęściej stosowany dla jeżyn spotykanych w uprawach.


Jeżyna popielicaJeżyna popielica PL

(Rubus caesius)

Jeżyna popielica (Rubus caesius) to gatunek rośliny, niskiego krzewu z rodziny różowatych o leczniczych właściwościach. Pędy są dwuletnie, wygięte łukowato, u nasady zdrewniałe.


Kalina HenryegoKalina Henryego

(Viburnum henryi)

Kalina Henry'ego (Viburnum henryi) to gatunek krzewu liściastego z rodziny przewiertniowatych. Występuje wyłącznie w chinach.


Kalina hordowinaKalina hordowina PL

(Viburnum lantana)

Kalina hordowina (Viburnum lantana) to krzew z rodziny przewiertniowatych, uprawiany jako popularny krzew ozdobny, dziczejący, a także roślina lecznicza. Owoc jest na początku biały, czerwieniejący i na końcu czarny.


Kalina koralowaKalina koralowa PL

(Viburnum opulus)

Kalina koralowa (Viburnum opulus) to krzew z rodziny przewiertniowatych, czasem uprawiana w ogrodach. Ma charakterystyczne kwiatostany i lśniące, czerwone owoce. Jest to roślina trująca o właściwościach leczniczych.


Kalina śliwolistnaKalina śliwolistna

(Viburnum prunifolium)

Kalina śliwolistna (Viburnum prunifolium) to gatunek krzewu liściastego lub niskiego drzewa z rodziny przewiertniowatych.


Kalina wonnaKalina wonna

(Viburnum farreri)

Kalina wonna (Viburnum farreri) to krzew liściasty z rodziny przewiertniowatych o półkulistym pokroju. Najbardziej znane odmiany to Nana i December Dwarf. Kwiaty, zebrane w kwiatostany są białe z różowym zabarwieniem


Kalmia wielkolistna, kalmia szerokolistnaKalmia wielkolistna, kalmia szerokolistna

(Kalmia latifolia)

Kalmia wielkolistna, kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) to zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych. W stanach zjednoczonych jest sadzona jako roślina ozdobna.


Kamelia japońskaKamelia japońska

(Camellia japonica)

Kamelia japońska (Camellia japonica) to gatunek rośliny, krzewu z rodziny herbatowatych. To u nas ozdobna roślina doniczkowa.


Karagana syberyjskaKaragana syberyjska

(Caragana arborescens)

Karagana syberyjska (Caragana arborescens) to ciernisty krzew lub niskie drzewo z rodziny bobowatych, niegdyś często używana na żywopłoty. Najczęściej sadzi się odmiany o zwisających pędach szczepione na pniu.


Kawa arabskaKawa arabska

(Coffea arabica)

Kawa arabska, kawowiec arabski, kawowe drzewo (Coffea arabica) to gatunek rośliny z rodziny marzanowatych. To drzewo lub krzew o ogromnym znaczeniu gospodarczym..


Kielichowiec chińskiKielichowiec chiński

(Sinocalycanthus chinensis)

Kielichowiec chiński, sinokalikantus chiński (Sinocalycanthus chinensis) to krzew z rodziny wawrzynkowatych, spotykany w Polsce w uprawach ogrodowych. Ma nieregularny pokrój. Gatunek został opisany dopiero w 1963 roku.


Kielichowiec RaulstonaKielichowiec Raulstona

(Calycanthus ×raulstonii)

Kielichowiec Raulstona (Calycanthus ×raulstonii) to krzew z rodziny kielichowcowatych.


Kielichowiec wonnyKielichowiec wonny

(Calycanthus floridus)

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) to gatunek krzewu z rodziny kielichowcowatych - najbardziej popularny kielichowiec wśród ogrodników. Kwiaty pachną goździkami, octem lub kamforą.


Kiścień japońskiKiścień japoński

(Leucothoe keiskei)

Kiścień japoński (Leucothoe keiskei) jest to krzew liściasty z rodziny wrzosowatych. Krzew ten pochodzi z Azji. W Polsce bardzo rzadko spotykany w uprawach ogrodowych. Jedna z odmian to Royal Ruby.


Kiścień kątnolistnyKiścień kątnolistny

(Leucothoe axillaris)

Kiścień kątnolistny (Leucothoe axillaris) to krzew z rodziny wrzosowatych, uprawiany jako roślina ozdobna.


Kiścień wawrzynowyKiścień wawrzynowy

(Leucothoe fontanesiana)

Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana) to zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych. Gatunek ten pochodzi z gór Ameryki Północnej. W Polsce czasem spotykany w uprawach ogrodowych.


Klon ginnalaKlon ginnala

(Acer ginnala)

Klon ginnala (Acer ginnala) to małe drzewo lub krzew z rodziny klonowatych. Czasem gatunek ten jest klasyfikowany jako podgatunek klonu tatarskiego (Acer tataricum).


Klon japońskiKlon japoński

(Acer japonicum)

Klon japoński (Acer japonicum) to wysoki, dość gęsty krzew z rodziny klonowatych. W uprawach spotyka się najczęściej odmiany. W naturze występuje jedynie w Japonii, gdzie rośnie w lasach pod koronami innych drzew.


Klon palmowyKlon palmowy

(Acer palmatum)

Klon palmowy (Acer palmatum) to drzewo lub krzew z rodziny klonowatych, uprawiany jako drzewo ozdobne z uwagi na ozdobne liście. Liście są dłoniaste, zielone a także czerwonawe, głęboko wycięte, piłkowane.


Klon polnyKlon polny PL

(Acer campestre)

Klon polny, paklon (Acer campestre) to drzewo lub wysoki krzew z rodziny klonowatych, najniższy z rodzimych klonów.


Klon strzępiastokoryKlon strzępiastokory

(Acer griseum)

Klon strzępiastokory (Acer griseum) to niskie drzewo lub wysoki krzew z rodziny klonowatych, którego charakterystyczną cechą jest pięknie łuszcząca się kora. Drzewo to pochodzi z Chin. W naturze drzewo to jest zagrożone wymarciem.


Klon tatarskiKlon tatarski

(Acer tataricum)

Klon tatarski (Acer tataricum) to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny klonowatych o kulistym pokroju. Często klon ginnala klasyfikuje się jako podgatunek klonu tatarskiego.


Kłokoczka południowaKłokoczka południowa PL

(Staphylea pinnata)

Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata) to gatunek krzewu z rodziny kłokoczkowatych, jedyny przedstawiciel rodziny, którego można spotkać w Polsce. Kwiaty pachną kiszonymi ogórkami. W Polsce spotykana w lasach liściastych i zaroślach na południu kraju.


Kolcowój chińskiKolcowój chiński

(Lycium chinense)

Kolcowój chiński (Lycium chinense) to gatunek krzewu z rodziny psiankowatych, bliski krewny kolcowoju szkarłatnego. Tworzy zarośla. To roślina trująca. Owoce znane są pod nazwą goji.


Kolcowój szkarłatny, kolcowój pospolityKolcowój szkarłatny, kolcowój pospolity

(Lycium barbarum)

Kolcowój szkarłatny, kolcowój pospolity (Lycium barbarum) to gatunek ciernistego krzewu z rodziny psiankowatych, bliski krewny kolcowoju chińskiego. To roślina w całości trująca.


Kordylina krzewiastaKordylina krzewiasta

(Cordyline fruticosa)

Kordylina krzewiasta (Cordyline fruticosa) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych. To krzewiasta ozdobna roślina doniczkowa.


Kosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówkaKosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówka PL

(Pinus mugo)

Kosodrzewina, sosna górska (Pinus mugo) to wysoki krzew lub małe drzewo, typowe dla krajobrazu wysokogórskiego, tworząc całe piętro. Piętro kosówki w naszych górach powstało zaledwie kilka tysięcy lat temu.


KrotonKroton

(Codiaeum variegatum)

Kroton, kroton pstry, trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum) to gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych, popularnej rośliny doniczkowej o ozdobnych liściach.


Kruszyna pospolitaKruszyna pospolita PL

(Frangula alnus)

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) to krzew liściasty - jedyny w Polsce przedstawiciel rodziny szakłakowatych. To roślina trująca o leczniczych właściwościach. To także krzew ozdobny. Na drzewie zwykle występują i kwiaty i owoce w różnym stadium dojrzewan


Lawenda wąskolistnaLawenda wąskolistna

(Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to niewysoki, gęsty, zimozielony krzew z rodziny jasnotowatych, popularna roślina ogrodowa. Z lawendy wytwarza się olejki eteryczne, które mają zastosowanie w medycynie i jako środek zapachowy


Lejcesteria pięknaLejcesteria piękna

(Leycesteria formosa)

Lejcesteria piękna (Leycesteria formosa) to gatunek krzewu liściastego z rodziny przewiertniowatych.


Leszczyna Lamberta, leszczyna południowaLeszczyna Lamberta, leszczyna południowa

(Corylus maxima)

Leszczyna Lamberta, leszczyna południowa (Corylus maxima) to gatunek małego drzewa lub wysokiego krzewu z rodziny leszczynowatych. Owoc to orzeszek w dwa razy dłuższej od niego okrywie.


Leszczyna pospolita, orzech laskowyLeszczyna pospolita, orzech laskowy PL

(Corylus avellana)

Leszczyna pospolita, orzech laskowy (Corylus avellana) to wysoki krzew liściasty z rodziny leszczynowatych, uprawiany dla orzechów laskowych. To krzew mało wymagający w uprawie.


Ligustr pospolityLigustr pospolity PL

(Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to gęsty krzew z rodziny oliwkowatych, jedyny nasz krajowy przedstawiciel rodzaju Ligustrum. Niegdyś była to podstawowa roślina na żywopłoty. Owoc jest to granatowy lub czarny pestkowiec, kulisty, trujący dla ludzi.


Lilak pospolityLilak pospolity PL

(Syringa vulgaris)

Lilak pospolity, bez turecki (Syringa vulgaris) to pospolity krzew z rodziny oliwkowatych, kwitnący na fioletowo lub biało o wielu odmianach. Mimo, iż jest to gatunek nektarodajny, dla naszych pszczół jest niedostępny, gdyż rurka korony jest zbyt długa.


Lipka pokojowaLipka pokojowa

(Sparmannia africana)

Lipka pokojowa, lipka afrykańska, sparmania afrykańska (Sparmannia africana) to gatunek rośliny z rodziny ślazowatych. to roślina trująca, drażniąca skórę.


Łyszczec rozesłany, gipsówka rozesłanaŁyszczec rozesłany, gipsówka rozesłana

(Gypsophila repens)

Łyszczec rozesłany, gipsówka rozesłana (Gypsophila repens) to wieloletnia roślina z rodziny goździkowatych z pędami płonnymi, rozesłanymi.


Macierzanka piaskowaMacierzanka piaskowa PL

(Thymus serpyllum)

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) to roślina przyprawowa z rodziny wargowych, krzewinka lub półkrzew o zmiennym wyglądzie. Jest zimozielony. Tworzy zwarte darnie. Wydziela intensywny aromat. Inne nazwy tej rośliny to: cząberek, tymianek wąskolistny.


Macierzanka tymianek, tymianekMacierzanka tymianek, tymianek

(Thymus vulgaris)

Macierzanka tymianek, tymianek, tymianek pospolity (Thymus vulgaris) to roślina z rodziny jasnotowatych. To krzewinka o leczniczych właściwościach. To także roślina przyprawowa, stosowana do dań mięsnych i rybnych.


Macierzanka zwyczajnaMacierzanka zwyczajna PL

(Thymus pulegioides)

Macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides) to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. To półkrzewinka. Posiada lecznicze właściwości ze względu na zawartość olejków eterycznych.


Magnolia gwiaździstaMagnolia gwiaździsta

(Magnolia stellata)

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) to zwarty krzew z rodziny magnoliowatych, występujący naturalnie tylko w Japonii na wyspie Honsiu. W Polsce sadzony jako krzew ozdobny.


Magnolia japońskaMagnolia japońska

(Magnolia kobus)

Magnolia japońska (Magnolia kobus) to roślina z rodziny magnoliowatych, odporna na mróz, często uprawiana jako roślina ozdobna. To krzew lub niskie drzewko. Ma rozłożysty pokrój.


Magnolia SieboldaMagnolia Siebolda

(Magnolia sieboldii)

Magnolia Siebolda (Magnolia sieboldii) to gatunek krzewu z rodziny magnoliowatych. Spotykany w uprawach ogrodowych. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei.


Mahonia japońskaMahonia japońska

(Mahonia japonica)

Mahonia japońska (Mahonia japonica) to krzew z rodziny berberysowatych, uprawiany jako roślina ozdobna. Gatunek spotykany jedynie w uprawach. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w wiechy.


Mahonia pospolitaMahonia pospolita

(Mahonia aquifolium)

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, często uprawiany. Liście wykorzystywane są w bukieciarstwie. Pręciki tej rośliny zaciskają się przy dotyku.


Malina właściwaMalina właściwa PL

(Rubus idaeus)

Malina właściwa (Rubus idaeus) to krzew z rodziny różowatych o jadalnych, smacznych owocach. Polska jest drugim na świecie producentem malin po Rosji. Największe plantacje znajdują się na Mazowszu.


Manuka, drzewo herbacianeManuka, drzewo herbaciane

(Leptospermum scoparium)

Manuka, drzewo herbaciane, leptospermum miotlaste (Leptospermum scoparium) to gatunek rośliny, krzewu z rodziny mirtowatych, ozdobna roślina doniczkowa.


Mącznica lekarskaMącznica lekarska PL

(Arctostaphylos uva-ursi)

Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi) to lecznicza roślina, krzewinka z rodziny wrzosowatych o jadalnych owocach. Występuje na torfowiskach, w lasach.


Migdałek trójklapowyMigdałek trójklapowy

(Prunus triloba)

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) to krzew lub niskie drzewko z rodziny różowatych, często sadzony jako roślina ozdobna. To wprawdzie krótkowieczny krzew, ale wyjątkowo piękny.


Mikrobiota syberyjskaMikrobiota syberyjska

(Microbiota decussata)

Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) to niski i rozłożysty krzew z rodziny cyprysowatych. Przy 0,5m wysokości dorasta do kilku metrów szerokości. W Polsce jest rzadko uprawiana.


Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwyMimoza wstydliwa, czułek wstydliwy

(Mimosa pudica)

Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy (Mimosa pudica) to gatunek rośliny z rodziny bobowatych znana z wrażliwości na dotyk. To ciekawa roślina doniczkowa.


Mirt zwyczajnyMirt zwyczajny

(Myrtus communis)

Mirt pospolity (Myrtus communis) to krzew lub małe drzewko z rodziny mirtowatych, ozdobna roślina doniczkowa. To także roślina przyprawowa do mięs, ryb i owoców morza.


Modrzewnica zwyczajnaModrzewnica zwyczajna PL

(Andromeda polifolia)

Modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia) to gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. To zimozielona krzewinka o trujących właściwościach. W Polsce spotykana lokalnie w całym kraju.


Monstera dziurawa Monstera dziurawa

(Monstera deliciosa)

Monstera dziurkowana, monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. To popularna ozdobna z uwagi na liście roślina doniczkowa. To pnącze.


Morwa białaMorwa biała PL

(Morus alba)

Morwa biała (Morus alba L.) to drzewo lub duży krzew z rodziny morwowatych, należący do rzędu pokrzywowców. To podstawowe drzewo służące do hodowli jedwabników. Morwę białą uprawia się także dla jadalnych owoców.


Moszenki południoweMoszenki południowe

(Colutea arborescens)

Moszenki południowe (Colutea arborescens) to krzew z rodziny motylkowatych, sadzony jako roślina ozdobna. W Polsce roślina ta jest spotykana tylko w uprawach. Owoc to błoniasty i rozdęty strąk.


Moszenki wschodnieMoszenki wschodnie PL

(Colutea orientalis)

Moszenki wschodnie (Colutea orientalis) to gatunek krzewu rodziny bobowatych. Kwiaty są motylkowe, pomarańczowoczerwone. Owoc to strąk, wygięty i otwarty w szczytowej części.


MulenbekiaMulenbekia

(Muehlenbeckia complexa)

Mulenbekia (Muehlenbeckia complexa) to roślina z rodziny rdestowatych. Jest ozdobną z uwagi na liście rośliną pokojową, uprawianą w doniczkach.


Oliwnik srebrzystyOliwnik srebrzysty

(Elaeagnus commutata)

Oliwnik srebrzysty (Elaeagnus commutata) to gatunek krzewu z rodziny oliwnikowatych z podziemnymi rozłogami, wytwarzającymi wiele odrostów.


Oliwnik wąskolistnyOliwnik wąskolistny

(Elaeagnus angustifolia)

Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia) to niskie, cierniste drzewo liściaste lub wysoki krzew bez rozłogów z rodziny oliwnikowatych o luźnej koronie, dość często sadzony jako roślina ozdobna w ogrodach.


Olsza zielona, kosa olchaOlsza zielona, kosa olcha PL

(Alnus viridis)

Olsza zielona, kosa olcha (Alnus viridis) to gatunek krzewu z rodziny brzozowatych. To gatunek europejski. W Polsce rośnie dziko w Bieszczadach.


Oriksa japońskaOriksa japońska

(Orixa japonica)

Oriksa japońska (Orixa japonica) to krzew liściasty z rodziny rutowatych. Występuje w Japonii, Chinach i Korei.


Orszelina zwyczajnaOrszelina zwyczajna

(Clethra alnifolia)

Orszelina zwyczajna (Clethra alnifolia) to krzew z rodziny orszelinowatych.


Ostrokrzew chińskiOstrokrzew chiński

(Ilex cornuta)

Ostrokrzew chiński (Ilex cornuta) to gatunek zimozielonego krzewu z rodziny ostrokrzewowatych. Liście są sztywne, błyszczące, mają kolczasto zębaty brzeg, są skórzaste.


Palma karłowa, karłatka niskaPalma karłowa, karłatka niska

(Chamaerops humilis)

Palma karłowa, karłatka niska (Chamaerops humilis) to gatunek palmy uprawianej jako roślina ozdobna doniczkowa. To jedna z dwóch europejskich palm.


Parczelina trójlistkowaParczelina trójlistkowa

(Ptelea trifoliata)

Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata) to roślina z rodziny rutowatych, drzewo lub krzew.


Parocja perskaParocja perska

(Parrotia persica)

Parocja perska (Parrotia persica) to gatunek drzewa lub krzewu ozdobnego z rodziny oczarowatych. To roślina rozłożysta, często z wieloma pniami. To endemit północnoirański.


Perukowiec podolskiPerukowiec podolski

(Cotinus coggygria)

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) to krzew ozdobny z rodziny nanerczowatych, którego owocostany przypominają nieco perukę. Kwiaty są bardzo drobne, żółte, zebrane w bardzo luźne i puszyste kwiatostany..


Pęcherznica kalinolistnaPęcherznica kalinolistna

(Physocarpus opulifolius)

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to gatunek krzewu z rodziny różowatych, czasem spotykany w naszych ogrodach. To krzew o wyprostowanym pokroju na początku rozwoju, wraz z wiekiem gałęzie przewisają.


Pięciornik krzewiastyPięciornik krzewiasty

(Potentilla fruticosa)

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to gatunek gęstego i dość niskiego krzewu z rodziny różowatych, jeden z najczęściej sadzonych krzewów w Europie. W ogrodach spotyka się wiele odmian.


Pigwa pospolitaPigwa pospolita

(Cydonia oblonga)

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) to drzewo owocowe lub krzew z rodziny różowatych, uprawiane także w naszym kraju, mylone z pigwowcem. Posiada lecznicze właściwości. To jedno z najstarszych drzew owocowych.


Pigwowiec japońskiPigwowiec japoński

(Chaenomeles japonica)

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) to niski krzew z rodziny różowatych, mylnie nazywany czasem pigwą japońską. W uprawach sadzone różne odmiany. Roślina ta pochodzi z Japonii. U nas spotykany w uprawach, niegdyś najczęściej sadzony pigwowiec.


Pigwowiec okazałyPigwowiec okazały

(Chaenomeles speciosa)

Pigwowiec okazały. pigwowiec chiński, pigwa japońska (Chaenomeles speciosa) to krzew z rodziny różowatych, dość często spotykany u nas w uprawach ogrodowych.


Pigwowiec pośredniPigwowiec pośredni

(Chaenomeles ×superba)

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles ×superba) to krzew z rodziny różowatych, uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna. Jedna z odmian spotykanych w naszych ogrodach to Nicoline.


Pomocnik baldaszkowyPomocnik baldaszkowy PL

(Chimaphila umbellata)

Pomocnik baldaszkowy (Chimaphila umbellata) to wieloletnia roślina, krzewinka z rodziny gruszyczkowatych. Kwiaty zebrane w baldachogrono, zwisające na szypułkach, białe lub jasnoróżowe.


Porzeczka agrestPorzeczka agrest PL

(Ribes uva-crispa)

Porzeczka agrest (Ribes uva-crispa) to krzew z rodziny agrestowatych, powszechnie uprawiany z uwagi na smaczne owoce. Poza uprawami agrest występuje dziko na terenie całego kraju.


Porzeczka alpejskaPorzeczka alpejska PL

(Ribes alpinum)

Porzeczka alpejska (Ribes alpinum) to gatunek krzewu z rodziny agrestowatych, rodzący czerwone i bardzo mdłe w smaku owoce, spotykana w uprawach. Odmiana Shmidt nadaje się na żywopłoty.


Porzeczka czarnaPorzeczka czarna PL

(Ribes nigrum)

Porzeczka czarna (Ribes nigrum) to aromatyczny krzew owocowy z rodziny agrestowatych o sztywnych gałązkach. To roślina uprawna o leczniczych właściwościach. To gatunek wskaźnikowy starych lasów.


Porzeczka krwistaPorzeczka krwista

(Ribes sanguineum)

Porzeczka krwista (Ribes sanguineum) to krzew z rodziny agrestowatych, rzadko uprawiany, o szerokim pokroju. Owoc to niebiesko-czarna jagoda z sinym nalotem, bardzo kwaśny. Kwiaty czerwone.


Porzeczka złotaPorzeczka złota

(Ribes aureum)

Porzeczka złota (Ribes aureum) to gatunek krzewu z rodziny agrestowatych. Kwiaty są żółte, pięciokrotne. Gatunek często sadzony w ogrodach.


Porzeczka zwyczajnaPorzeczka zwyczajna PL

(Ribes rubrum)

Porzeczka zwyczajna (Ribes rubrum) to krzew z rodziny agrestowatych, powszechnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Porzeczka czerwona (Ribes spicatum) to inny gatunek, występujący pospolicie w Europie i w Azji w lasach łęgowych.


Posłonek rozesłany, posłonek kutnerowatyPosłonek rozesłany, posłonek kutnerowaty PL

(Helianthemum nummularium)

Posłonek kutnerowaty, posłonek pospolity, wdówki (Helianthemum nummularium) to gatunek rośliny z rodziny czystkowatych. To krzewinka o zimozielonych liściach. Gałązki podnoszą się wygięte w łuk.


Powojnik włoskiPowojnik włoski

(Clematis viticella)

Powojnik włoski (Clematis viticella) to gatunek rośliny, pnącza z rodziny jaskrowatych. Gatunek uprawiany w Polsce w ogrodach. Kwiaty są niebieskie do czerwonych.


Prusznik amerykańskiPrusznik amerykański

(Ceanothus americanus)

Prusznik amerykański (Ceanothus americanus) to gatunek liściastego krzewu z rodziny szakłakowatych, spotykany w Polsce w uprawach jako roślina ozdobna. Kwiaty są drobne, zebrane w okazałe wiechy.


Psianka koralowaPsianka koralowa

(Solanum pseudocapsicum)

Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) to gatunek rośliny, krzewinki z rodziny psiankowatych. To ozdobna roślina doniczkowa z uwagi na piękne owoce.


Psianka słodkogórzPsianka słodkogórz PL

(Solanum dulcamara)

Psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) to gatunek byliny, kłącza lub półkrzewu z rodziny psiankowatych. To roślina trująca o leczniczych właściwościach. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach, często nad brzegami wód.


Rokitnik zwyczajnyRokitnik zwyczajny PL

(Hippophae rhamnoides)

Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides) to wysoki krzew liściasty lub niskie drzewko z rodziny oliwnikowatych o nieregularnym pokroju, znana roślina ozdobna ogrodowa, obficie owocująca. Owoce są jadalne.


Rozmaryn lekarskiRozmaryn lekarski

(Rosmarinus officinalis)

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to gatunek rośliny, krzewu z rodziny jasnotowatych. Jest to roślina uprawna jako roślina lecznicza i przyprawowa. Bywa także uprawiana jako roślina ozdobna w doniczkach.


Róża alpejskaRóża alpejska PL

(Rosa pendulina)

Róża alpejska (Rosa pendulina) to krzew z rodziny różowatych. Roślina bezbronna. Kolce występują tylko w dolnej części krzewu i na gałązkach płonnych. To nasza jedyna róża typowo górska.


Róża chińskaRóża chińska

(Hibiskus rosa-sinensis)

Róża chińska (Hibiskus rosa-sinensis) to gatunek leczniczej rośliny ozdobnej z rodziny ślazowatych. Kwiaty są duże, mają lejkowaty kształt, płatki korony mają kolor biały, pomarańczowy, żółty, różowy lub czerwony.


Róża dzikaRóża dzika PL

(Rosa canina)

Róża dzika (Rosa canina) to gatunek krzewu o charakterystycznych pędach wygiętych w łuk i silnych, zagiętych, haczykowatych kolcach. Owoc róży dzikiej zawiera dużo witaminy C, karotenoidy, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, ksantofile, cukry.


Róża francuskaRóża francuska

(Rosa gallica)

Róża francuska (Rosa gallica) to krzew z rodziny różowatych o cienkich i prostych pędach. Rośnie w zaroślach, na miedzach, spotykany w uprawach.


Róża pomarszczonaRóża pomarszczona

(Rosa rugosa)

Róża pomarszczona (Rosa rugosa) to gatunek krzewu z rodziny różowatych o gęsto owłosionych młodych pędach i wyprostowanym pokroju. Na pędach występują szydlaste kolce. To także roślina lecznicza i ogrodowa.


Róża żółtaRóża żółta

(Rosa foetida)

Róża żółta (Rosa foetida) to krzew z rodziny różowatych. To rzadko spotykany gatunek w uprawach w naszym kraju, dziczejący.


Różanecznik żółty, azalia pontyjskaRóżanecznik żółty, azalia pontyjska PL

(Rhododendron luteum)

Różanecznik żółty, azalia pontyjska (Rhododendron luteum) to gatunek krzewu z rodziny wrzosowatych. To roślina trująca.


Runianka japońskaRunianka japońska

(Pachysandra terminalis)

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to zimozielona krzewinka, uprawiana u nas jako ozdobna roślina okrywowa. Runianka japońska rośnie chętnie w miejscach, w których nie chcą się rozwijać inne gatunki roślin.


StewiaStewia

(Stevia rebaudiana)

Stewia (Stevia rebaudiana) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. To niski, wieloletni krzew. W Polsce to roślina jednoroczna. Jest bardzo słodka i jest stosowana jako zamiennik cukru.


Styrakowiec lekarskiStyrakowiec lekarski

(Styrax officinalis)

Styrakowiec lekarski (Styrax officinalis) to drzewo lub krzew z rodziny styrakowatych, uprawiane dla aromatycznej żywicy. Liście są zielone, biało omszone, całobrzegie.


Suchodrzew FerdynandaSuchodrzew Ferdynanda

(Lonicera ferdinandii)

Suchodrzew Ferdynanda (Lonicera ferdinandii) to azjatycki krzew z rodziny przewietniowatych. Owoce to czerwone jagody zebrane w pary. Liście są jajowate i lancetowate, lekko owłosione.


Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolitySuchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity PL

(Lonicera xylosteum)

Suchodrzew pospolity, to krzew z rodziny przewiertniowatych, najpospolitszy z naszych wiciokrzewów. Owoce to czerwone jagody o centymetrowej średnicy, wyrastające parami na jednej szypułce, zrośnięte nasadami. Owoce są trujące.


Sumak octowiecSumak octowiec

(Rhus typhina)

Sumak octowiec (Rhus typhina) to niewysokie drzewo liściaste lub krzew z rodziny nanerczowatych, spotykane powszechnie w uprawach jako drzewo ozdobne. Owocostany żeńskie są największą ozdobą rośliny.


Sumak szkarłatnySumak szkarłatny

(Rhus glabra)

Sumak szkarłatny (Rhus glabra) to gatunek krzewu z rodziny nanerczowatych.


Sumak wonnySumak wonny

(Rhus aromatica)

Sumak wonny (Rhus aromatica) to gatunek rośliny z rodziny nanerczowatych.


Szakłak pospolitySzakłak pospolity PL

(Rhamnus catharticus)

Szakłak pospolity (Rhamnus catharticus) to krzew z cierniami lub małe drzewo z rodziny szakłakowatych. To trująca roślina o leczniczych właściwościach. Rośnie na skrajach lasów oraz w zaroślach.


Szałwia lekarskaSzałwia lekarska

(Salvia officinalis)

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to gatunek leczniczej rośliny z rodziny jasnotowatych. Jest to krzew lub krzewinka.


Szczczodrzeniec ruskiSzczczodrzeniec ruski PL

(Chamaecytisus ruthenicus)

Szczczodrzeniec ruski (Chamaecytisus ruthenicus) to gatunek rośliny z rodziny bobowatych. To krzewinka lub półkrzew o rózgowatych pędach.


Szeflera drzewkowataSzeflera drzewkowata

(Schefflera arboricola)

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) to gatunek krzewu z rodziny araliowatych. W naszych warunkach to ozdobna roślina doniczkowa.


Szeflera najwytworniejszaSzeflera najwytworniejsza

(Dizygotheca elegantissima)

Szeflera najwytworniejsza, dizygoteka najwytworniejsza (Dizygotheca elegantissima) to gatunek krzewu lub niskiego drzewka z rodziny araliowatych.


Szparag ostrolistnySzparag ostrolistny

(Asparagus acutifolius)

Szparag ostrolistny (Asparagus acutifolius) to gatunek rośliny z rodziny szparagowatych o zdrewniałym pędzie. Osiąga wysokość 200 cm.


Śliwa tarninaŚliwa tarnina PL

(Prunus spinosa)

Śliwa tarnina (Prunus spinosa) to ciernisty krzew z rodziny różowatych o leczniczych właściwościach z charakterystycznymi, niebieskoczarnymi owocami. orasta zarośla i skraje lasów, miedze i przydroża.


Śnieguliczka białaŚnieguliczka biała

(Symphoricarpos albus)

Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus) to krzew z rodziny przewiertniowatych, który wytwarza charakterystyczne białe owoce. Roślina ta jest często uprawiana i dziczejąca. W uprawie spotyka się śnieguliczkę białą odmianę nagą.


Śnieguliczka ChenaultaŚnieguliczka Chenaulta

(Symphoricarpos ×chenaultii)

Śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos ×chenaultii) to mieszaniec śnieguliczki drobnolistnej i śnieguliczki koralowej, który powstał w 1910 we Francji. Owoc to drobna, czerwonawa kulka.


Śnieguliczka koralowaŚnieguliczka koralowa

(Symphoricarpos orbiculatus)

Śnieguliczka koralowa (Symphoricarpos orbiculatus) to gatunek rośliny z rodziny przewiertniowatych. To krzew, rzadko spotykany w uprawach, jako roślina ozdobna.


Świdośliwa jajowataŚwidośliwa jajowata

(Amelanchier ovalis)

Świdośliwa jajowata (Amelanchier ovalis) to gatunek krzewu z rodziny różowatych. Roślina ta pochodzi z południowej części Europy, północnej Afryki i zachodniej Azji.


Świdośliwa kanadyjskaŚwidośliwa kanadyjska

(Amelanchier canadensis)

Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis) to krzew z rodziny różowatych. Roślina ta w naturze występuje w Ameryce Północnej.


Świdośliwa kłosowaŚwidośliwa kłosowa

(Amelanchier spicata)

Świdośliwa kłosowa (Amelanchier spicata) to gatunek krzewu z rodziny różowatych. Kwiaty są białe zebrane w kłosopodobne grono.


Świdośliwa LamarckaŚwidośliwa Lamarcka

(Amelanchier lamarckii)

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii) to wysoki krzew albo niskie drzewo z rodziny różowatych, krzew ozdobny i owocowy, przejściowo dziczejący. Ma wąski pokrój. Kiedyś suszone owoce świdośliwy używano jako zamiennik rodzynek.


Tamaryszek drobnokwiatowyTamaryszek drobnokwiatowy

(Tamarix parviflora)

Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora) to gatunek krzewu z rodziny tamaryszkowatych.


Tawlina jarzębolistnaTawlina jarzębolistna

(Sorbaria sorbifolia)

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) to krzew z rodziny różowatych, uprawiany jako roślina ozdobna, także miododajna. To gatunek ekspansywny. Bardzo efektywnie wychwytuje szkodliwe pyły z powietrza.


Tawulec pogiętyTawulec pogięty

(Stephanandra incisa)

Tawulec pogięty (Stephanandra incisa) to krzew z rodziny różowatych. W uprawach ogrodowych w Polsce spotykana jest odmiana Crispa. Ojczyzną tawulca pogiętego jest Azja Wschodnia.


Tawuła brzozolistnaTawuła brzozolistna

(Spiraea betulifolia)

Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) to gatunek niewysokiego krzewu z rodziny różowatych, w Polsce sadzona jako roślina ozdobna, okrywowa, dobrze znosząca przycinanie. Krzew ten pochodzi z północno-wschodnich rejonów Azji i Japonii.


Tawuła japońskaTawuła japońska

(Spiraea japonica)

Tawuła japońska (Spiraea japonica) to krzew z rodziny różowatych, najczęściej uprawiany gatunek tawuły w Polsce. Roślina nadaje się na niskie, nieformowane żywopłoty. est odporna na suszę.


Tawuła nippońskaTawuła nippońska

(Spiraea nipponica)

Tawuła nippońska (Spiraea nipponica) to gatunek krzewu z rodziny różowatych, spotykany w ogrodach jako roślina ozdobna. Jedna ze znanych odmian to White Carpet.


Trzmielina brodawkowataTrzmielina brodawkowata PL

(Euonymus verrucosus)

Trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosus) to trujący krzew z rodziny trzmielinowatych, o młodych gałązkach pokrytych brodawkami. W Polsce jest pospolita na wschodzie kraju. Rośnie w liściastych lasach i zaroślach.


Trzmielina Fortune'aTrzmielina Fortune'a

(Euonymus fortunei)

Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) to krzew płożący się lub pnący, zimozielony, bardzo popularna ozdobna roślina ogrodowa. Znanych jest wiele odmian. Polecana jako roślina okrywowa.


Trzmielina pospolita, trzmielina zwyczajnaTrzmielina pospolita, trzmielina zwyczajna PL

(Euonymus europaeus)

Trzmielina pospolita, trzmielina zwyczajna (Euonymus europaeus) to gatunek krzewu lub niskiego drzewka z rodziny trzmielinowatych. To najwyższy gatunek trzmieliny.


Ubiorek wiecznie zielonyUbiorek wiecznie zielony

(Iberis sempervirens)

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) to gatunek zimozielonej krzewinki z rodziny kapustowatych, spotykany także w ogrodach jako roślina ozdobna. Kwiaty są zebrane w groniaste kwiatostany, są białe.


Wawrzynek wilczełykoWawrzynek wilczełyko PL

(Daphne mezereum)

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to gatunek krzewu z rodziny wawrzynkowatych. To roślina silnie trująca. Bywa uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. W ogrodach spotyka się też odmianę o białych kwiatach i żółtych owocach.


Wiąz polnyWiąz polny PL

(Ulmus minor)

Wiąz polny, wiąz pospolity (Ulmus minor) to drzewo lub krzew z rodziny wiązowatych. Tworzy z wiązem górskim naturalnego mieszańca - wiąz holenderski.


Wiciokrzew przewiercień, kapryfoliumWiciokrzew przewiercień, kapryfolium

(Lonicera caprifolium)

Wiciokrzew przewiercień, kapryfolium (Lonicera caprifolium) to trujące pnącze z rodziny przewiertniowatych, uprawiany jako roślina ozdobna, dziczejąca, podobna do wiciokrzewu pomorskiego.


Wierzba białaWierzba biała PL

(Salix alba)

Wierzba biała (Salix alba) to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny wierzbowatych. Posiada lecznicze właściwości. Na skutek przycinania gałęzi tworzy formę głowiastą.


Wierzba całolistnaWierzba całolistna

(Salix integra)

Wierzba całolistna (Salix integra) to silnie rosnący krzew o kulistej koronie z rodziny wierzbowatych, którego odmiany znajdują szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Ważne jest wczesnowiosenne przycinanie krzewu, aby wyglądał dekoracyjnie.


Wierzba iwaWierzba iwa PL

(Salix caprea)

Wierzba iwa (Salix caprea) to krzew lub niskie drzewo z rodziny wierzbowatych, których gałązki z kwiatami męskimi (bazie) są wykorzystywane od lat jako palmy wielkanocne. To roślina miododajna.


Wierzba mandżurskaWierzba mandżurska

(Salix Erythroflexuosa)

Wierzba mandżurska (Salix Erythroflexuosa) to odmiana wierzby babilońskiej, mieszaniec Salix ×sepulcralis i Salix babylonica Tortuosa. Nie ma statusu odrębnego gatunku. To najpopularniejsza wierzba o poskręcanych pędach, niskie drzewo o kolumnowej koronie,


Wierzba piaskowaWierzba piaskowa PL

(Salix repens)

Wierzba piaskowa (Salix repens) to gatunek krzewu z rodziny wierzbowatych. Rośnie na nadmorskich wydmach.


Wierzba pięciopręcikowa, wierzba laurowaWierzba pięciopręcikowa, wierzba laurowa PL

(Salix pentandra)

Wierzba pięciopręcikowa, wierzba laurowa (Salix pentandra) to gatunek krzewu lub niskiego drzewa z rodziny wierzbowatych. Gatunek występuje w Europie i w Azji. Rośnie na łozowiskach i w olszynach, nad rzekami, w górach.


Wierzba purpurowaWierzba purpurowa PL

(Salix purpurea)

Wierzba purpurowa (Salix purpurea) to krzew lub niskie drzewo z rodziny wierzbowatych, o czerwonych pędach, uprawiana na wiklinę. Przy suszeniu liście czernieją. To roślina o leczniczych właściwościach. Surowcem zielarskim jest kora.


Wierzba sachalińskaWierzba sachalińska

(Salix udensis)

Wierzba sachalińska (Salix udensis) to gatunek krzewu z rodziny wierzbowatych. Charakterystyczne są czerwonawe młode pędy, wygięte na końcu pastorałowato. W Europie jest uprawiana odmiana Sekka.


Wierzba szara, łozaWierzba szara, łoza PL

(Salix cinerea)

Wierzba szara, łoza (Salix cinerea) to krzew, gęsto rozgałęziony, rosnący w szerokich kępach, tworzący zarośla, które nazywają się łozowiskami. Łoza bardzo łatwo się krzyżuje z innymi gatunkami wierzb.


Wierzba uszataWierzba uszata PL

(Salix aurita)

Wierzba uszata (Salix aurita) to gatunek krzewu z rodziny wierzbowatych, tworzący kępy. W Polsce krzew ten jest pospolity na terenie całego kraju na łozowiskach, w lasach bagiennych.


Wierzba wawrzynkowaWierzba wawrzynkowa PL

(Salix daphnoides)

Wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides) to krzew lub niewielkie drzewo z rodziny wierzbowatych, rzadko uprawiana. Gatunek występuje w środkowej części Europy oraz w zachodniej części Azji.


Wilczomlecz lśniący, wilczomlecz okazałyWilczomlecz lśniący, wilczomlecz okazały

(Euphorbia milii)

Wilczomlecz lśniący, wilczomlecz okazały, korona cierniowa (Euphorbia milii) to roślina z rodziny wilczomleczowatych. To ozdobna roślina doniczkowa o wielu odmianach, zaliczana do sukulentów.


Wilczomlecz piękny, gwiazda betlejemskaWilczomlecz piękny, gwiazda betlejemska

(Euphorbia pulcherrima)

Wilczomlecz piękny, gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) to gatunek trującej rośliny z rodziny wilczomleczowatych. To popularny, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia.


Winorośl właściwaWinorośl właściwa

(Vitis vinifera)

Winorośl właściwa, latorośl winna (Vitis vinifera) to gatunek zdrewniałego pnącza, często uprawiany. To roślina uprawna, z której wytwarza się wino, rodzynki. Z nasion zaś wytwarza się olej.


Wiśnia wczesnaWiśnia wczesna

(Prunus incisa)

Wiśnia wczesna (Prunus incisa) to krzew lub drzewo z rodziny różowatych. Tutaj omawiana jest odmiana japońska Kojou-no-mai, ozdobny, karłowy krzew lub małe drzewko, pięknie kwitnące.


Wiśnia wonna, antypkaWiśnia wonna, antypka PL

(Prunus mahaleb)

Wiśnia wonna, antypka (Prunus mahaleb) to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny rózowatych, często stosowanego jako podkładka pod wiśnie i czereśnie.


Woskownica amerykańskaWoskownica amerykańska

(Myrica cerifera)

Woskownica amerykańska (Myrica cerifera) to gatunek krzewu liściastego z rodziny woskownicowatych.


Woskownica europejskaWoskownica europejska PL

(Myrica gale)

Woskownica europejska (Myrica gale L.) to gatunek krzewu z rodziny woskownicowatych, jedyny krajowy przedstawiciel tej rodziny. Woskownica europejska rośnie w Polsce w naturze tylko nad Bałtykiem


Woskownica pensylwańskaWoskownica pensylwańska

(Myrica pensylvanica)

Woskownica pensylwańska (Myrica pensylvanica) to gatunek krzewu z rodziny woskownicowatych. W naturze woskownica pensylwańska występuje w północno-wschodniej części Ameryki Północnej.


Wrzos zwyczajnyWrzos zwyczajny PL

(Calluna vulgaris)

Wrzos zwyczajny, wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to roślina, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Ma lecznicze właściwości. Tworzy zbiorowiska wrzosowisk. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna.


Zadrzewnia krótkoogonkowaZadrzewnia krótkoogonkowa

(Diervilla sessilifolia)

Zadrzewnia krótkoogonkowa (Diervilla sessilifolia) to krzew z rodziny przewiertniowatych. Gatunek pochodzi z USA.


Zaślaz mieszańcowy, klonikZaślaz mieszańcowy, klonik

(Abutilon ×hybridum)

Zaślaz mieszańcowy, klonik


Zimoziół północnyZimoziół północny PL

(Linnaea borealis)

Zimoziół północny (Linnaea borealis) to gatunek zimozielonej, pełzającej krzewinki z rodziny przewiertniowatych o kwiatach pachnących wanilią.


Złotlin japońskiZłotlin japoński

(Kerria japonica)

Złotlin japoński (Kerria japonica) to krzew z rodziny różowatych, pochodzący z Chin. Kwiaty są żółte, wyjątkowo piękne, złożone z pięciu płatków, przypominające papierowe pompony.


Złotokap zwyczajny, złotokap pospolityZłotokap zwyczajny, złotokap pospolity

(Laburnum anagyroides)

Złotokap zwyczajny, złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) to gatunek drzewa lub wysokiego krzewu z rodziny bobowatych. Pokrój drzwa jest nieregularny, płaczący. Owoce to strąki o długości nawet 8 cm.


Żarnowiec miotlastyŻarnowiec miotlasty PL

(Sarothamnus scoparius)

Żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius) to krzew z rodziny bobowatych o miotlastym pokroju. Niegdyś z żarnowca miotlastego pozyskiwano włókno na maty, worki, kosze, opatrunki.


Żurawina błotnaŻurawina błotna PL

(Vaccinium oxycoccos)

Żurawina błotna (Vaccinium oxycoccos) to krzewinka z rodziny wrzosowatych, tworząca luźne i niskie darnie na skrajach przejściowych torfowisk o kwaśnych i jadalnych jagodach.


Żurawina wielkoowocowaŻurawina wielkoowocowa

(Vaccinium macrocarpon)

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) to roślina wieloletnia, krzewinka z rodziny wrzosowatych, roślina uprawna. W uprawie stosowana jest odmiana Early Black. Jagody żurawiny mogą być spożywane na surowo lub w przetworach.


Żylistek szorstkiŻylistek szorstki

(Deutzia scabra)

Żylistek szorstki (Deutzia scabra) to krzew z rodziny hortensjowatych o pięknych, białych kwiatach, spotykana rzadko u nas w uprawach jako roślina ozdobna. Sadzone są głównie odmiany.


Żylistek wysmukłyŻylistek wysmukły

(Deutzia gracilis)

Żylistek wysmukły (Deutzia gracilis) to gatunek rozłożystego krzewu liściastego z rodziny hortensjowatych. Roślina ta jest uprawiana ze względu na ozdobne kwiaty, czasem także z uwagi na ozdobne liście.


Żywotnik zachodniŻywotnik zachodni

(Thuja occidentalis)

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) to najczęściej uprawiany żywotnik na świecie. Żywotnik zachodni ma kolumnowy lub stożkowaty pokrój. To bardzo dobry gatunek na żywopłoty oraz figury formowane. Osiąga wysokość 20 m.
Liczba odnalezionych kart atlasu roślin (gatunków) według zadanych kryteriów: 242
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.