Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja? Czy potrafią to tylko pingwiny?

© seafarer81 - stock.adobe.com
Okazuje się, że niektóre gatunki ptaków lubują się w ekstremalnych warunkach zimna, nawet podczas rozrodu.
Na północy, powyżej 79° szerokości geograficznej możemy spotkać mewę modrodziobą. Mewa ta żyje na Morzu Arktycznym, na dryfujących lodach za Kołem Podbiegunowym. Gniazduje na Spitsbergenie, ziemi Franciszka Józefa, na wyspach Królowej Elżbiety, Ziemi Baffina i w północnych rejonach Grenlandii.
Z lądowych ptaków najdalej na północ gnieździ się, zimująca także w Polsce, śnieguła. Rejony, w których gniazduje to północna Grenlandia powyżej 75° szerokości geograficznej.
A co z południem? Tu króluje petrel śnieżny (Pagodroma nivea). Ten morski ptak zakłada gniazda na górze Provender w górach Shackletona. To powyżej 80° szerokości geograficznej południowej! Nie ma innego ptaka, który jest w stanie wychować potomstwo tak blisko bieguna, ponad 250 km od morza.
A co z pingwinami? One również gniazdują na Antarktydzie, jednakże stanowiska lęgowe znajdują się blisko morza, a nie w głębi lądu.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Po otwarciu szampana, piwa lub innego napoju gazowanego pojawiają się bąbelki. Skąd się biorą te pęcherzyki?
Czy żyrafy mdleją?

Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.
Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria (Seymouria) to rodzaj płazów uważany za przodka współcześnie żyjących gadów. Sejmuria w swojej budowie ma cechy płazów i gadów.
Zobacz też
Ciekawostki o ptakach

Ciekawostki o ptakach to zbiór zdumiewających informacji ze świata ptaków na temat ich rozmiarów, zwyczajów, inteligencji, wyglądu, środowiska życia i zachowań.
Ptaki

Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.
© medianauka.pl, 2020-12-04, A-3952