Śnieguła

Śnieguła (Plectrophenax nivalis) to gatunek ptaka z rodziny poświerek (wcześniej do trznadlowatych). Na skrzydle widać białe lusterko. Na wiosnę samiec ma czarny grzbiet, część lotek i środki sterówek. Pozostała część upierzenia jest biała. Jesienią głowa staje się żółtawa, spód kremowy. Wierzch brązowieje. Brzegi piór są jaśniejsze. Samica ma szarą głowę, po jej bokach płowy nalot w kształcie smugi, z wierzchu jest szarobrązowa z czarnymi plamkami. Spód białawy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Śnieguła (Plectrophenax nivalis)

© vinx83 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten żyje w tundrze. Preferuje kamieniste tereny. Spotykany jest w okolicach okołobiegunowych, w tundrze w Eurazji i Ameryki Północnej. Zimowanie ma miejsce w klimacie umiarkowanym, w tym w Polsce. U nas nie jest liczny. Obserwacja jest możliwa od października do początku kwietnia.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Wykonuje loty godowe na krótkie dystanse.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 18 cm długości ciała, skrzydło o długości do 11 cm. Osiąga 35 g masy ciała.

Pożywienie

Latem poluje na owady. Jesienią i zimą szuka nasion traw i chwastów.

Rozmnażanie

Gniazduje w ukryciu, w jamach, szczelinach, między kamieniami. Samica znosi 4-6 jaj. Gniazduje bardzo daleko na północy. Najdalsze obszary lęgowe są w odległości mniejszej niż 1000 km od bieguna północnego. Jaja składa od czerwca do lipca podczas arktycznego lata.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Możliwa jest obserwacja w Polsce śnieguły.
          Okres rozrodu śnieguły na dalekiej północy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2016-10-16, GAT-3284
©® Media Nauka 2008-2023 r.