Wróblowe
Wróblowate (Passeriformes) to rząd ptaków, który liczy dziś 135 rodzin i około 6200 gatunków. Rząd ten skupia ponad połowę wszystkich gatunków ptaków. W Polsce żyją wyłącznie przedstawiciele śpiewających. Systematyka tego rzędu jest sporna. Nazwa rzędu pochodzi od wróbla zwyczajnego - typowego przedstawiciela rzędu. Przyjmuje się podział wróblowych na dwa podrzędy: pierwowróblowce (Suboscines syn. Tyranni) - o unikatowej budowie krtani oraz śpiewające (Oscines syn. Passeri) - o krtani lekko umięśnionej.
Atlas
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.
Filtry
Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.
Występowanie i środowisko
Żyją na całym świecie poza Antarktydą. Są świetnie przystosowane do życia w gąszczu krzewów i drzew. Tylko nieliczne gatunki żyją na terenach otwartych.
Tryb życia i zachowanie
To bardzo ruchliwe ptaki o dziennym trybie życia.
Morfologia i anatomia
Wygląd wróblowatych jest mocno zróżnicowany. Wszystkie mają podobną anatomię. Są to ptaki zwykle niewielkich rozmiarów. Wszystkie mają chwytne łapy, w których jeden palec jest skierowany ku tyłowi.
Rozmnażanie
Większość gatunków samodzielnie buduje gniazda, czasem są to misterne konstrukcje. Pisklęta są gniazdownikami. Większość gatunków jest monogamiczna. Wychowaniem zajmuje się zwykle samiec i samica. Pisklęta są po wykluciu ślepe i nagie. Na dowolny bodziec reagują szeroko otwierając dzioby, które zamykają dopiero po otrzymaniu pokarmu lub długotrwałym oczekiwaniu. Zwykle mają dobrze rozwinięty aparat głosowy.
Pożywienie
Zjadają owady, pająki i inne bezkręgowce, owoce, jagody, nasiona, grzyby, nektar, drobne kręgowce.
Ochrona i zagrożenia
Liczba gatunków krytycznie zagrożonych - około 76, zagrożonych - około 155, narażonych: około 264.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)
Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Ciekawostki
Brak danych.
Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
© medianauka.pl, 2014-01-07, RZAD-10
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-20