Spis treści:
Kurtaczki
Kurtaczki (Pittidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 29 gatunków w 1 rodzaju. W Polsce kurtaczki nie występują.
Wygląd
Tułów ma owalny kształt. Ptaki te mają bardzo krótką szyję i dużą głowę, wyjątkowo krótki lub tylko szczątkowy ogon. Nogi są dość długie. Dziób jest mocny, lekko zagięty. Skrzydła są krótkie, zaokrąglone. To bardzo kolorowe ptaki, olśniewające swą urodą. Młode nie mają tak barwnego upierzenia.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Pitta nympha
Kurtaczek blady (Pitta nympha) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków o krępej budowie ciała z krótkim ogonem. Jest pięknie ubarwiony. Wierzch zielony, na skrzydle jaskrawa, niebieska smuga.

Hydrornis gurneyi
Kurtaczek czarnobrzuchy (Hydrornis gurneyi) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Głowa z wierzchu niebieska, boki i czoło czarne, gardło jasne. Brzuch czarny, pierś i boki żółtawe. Skrzydła brązowe.

Erythropitta venusta
Kurtaczek czarnogłowy (Erythropitta venusta) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Upierzenie czerwone, z wierzchu przygaszone, głowa ciemna. Od oka biegnie jasna, cienka i długa brew.

Pitta anerythra
Kurtaczek czarnolicy (Pitta anerythra) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Głowa czarna z brązową czapeczką. Gardło,spód brzoskwiniowe, Skrzydła zielonkawe z jasnymi plamami.

Erythropitta granatina
Kurtaczek granatowy (Erythropitta granatina) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Upierzenie ciemnoniebieskie, głowa ciemniejsza. Na głowie czerwona czapeczka.

Pitta sordida
Kurtaczek kapturowy (Pitta sordida) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Głowa czarna z brązową czapeczką. Upierzenie zielone z niebieską plama na

Hydrornis baudii
Kurtaczek modrogłowy (Hydrornis baudii) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Część głowy samca i pierś czarne, wierzch głowy jasnoniebieski. Biała obroża na szyi tuż pod dziobem, spód ciemnoniebieski, wierzch rdzawy.

Pitta moluccensis
Kurtaczek modroskrzydły (Pitta moluccensis) to ptak z rodziny kurtaczków, pięknie ubarwiony, o krępej budowie ciała. Ogon krótki. Ciało ma zielony wierzch, spód żółtawo-pomarańczowo-czerwony, turkusowe pokrywy skrzydłowe.

Hydrornis cyaneus
Kurtaczek niebieski (Hydrornis cyaneus) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków o krępej budowie ciała z krótkim ogonem. Upierzenie ciała w większości niebieskie. Głowa żółtawa z pomarańczowo-czerwoną czapeczką.

Hydrornis soror
Kurtaczek niebieskorzytny (Hydrornis soror) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Upierzenie wierzchu zielone z niebieską plamą w tylnej części i na czubku głowy oraz na karku. Spód rdzawy.

Pitta elegans
Kurtaczek ozdobny (Pitta elegans) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków o krępej budowie ciała z krótkim ogonem. Ptak ma zielone pokrywy skrzydłowe, na barkach jaskrawa, niebieskawa smuga, wierzch niebieskawy.


Hydrornis elliotii
Kurtaczek prążkowany (Hydrornis elliotii) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Upierzenie zielono-niebieskie, spód żółtawy z czarnymi prążkami. Przez oko biegnie czarna maska.

Hydrornis oatesi
To jeden z przedstawicieli kurtaczków, żyjący w Azji południowej. Wierzch ciała jest zielonkawy, głowa i spód rude. Dziób jest mocny, lekko zakrzywiony. Szyja bardzo krótka, nogi długie.

Pitta steerii
Kurtaczek sinopierśny (Pitta steerii) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Upierzenie sinoniebieskie z zielonym wierzchem skrzydeł, czarną głową, białym gardłem. Kuper czerwony.

Hydrornis phayrei
Kurtaczek uszaty (Hydrornis phayrei) to gatunek ptaka z rodziny kurtaczków. Upierzenie brązowe z wierzchu, płowe od spodu, ciemno plamkowane i prążkowane, z jasnym gardłem i brwią.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.















Inne gatunki
- kurtaczek modropręgi (Erythropitta arquata)
- kurtaczek czerwonobrzuchy (Erythropitta erythrogaster)
- kurtaczek wąsaty (Erythropitta kochi)
- kurtaczek olbrzymi (Hydrornis caeruleus)
- kurtaczek prążkobrzuchy (Hydrornis guajanus)
- kurtaczek modrokarkowy (Hydrornis nipalensis)
- kurtaczek rdzawogłowy (Hydrornis schneideri)
- kurtaczek angolski (Pitta angolensis)
- kurtaczek bengalski (Pitta brachyura)
- kurtaczek tęczowy (Pitta iris)
- kurtaczek wielki (Pitta maxima)
- kurtaczek namorzynowy (Pitta megarhyncha)
- kurtaczek wspaniały (Pitta superba)
- kurtaczek hałaśliwy (Pitta versicolor)
Występowanie i środowisko
Występują w lasach, dżungli, zaroślach w Afryce, Azji oraz Australii. Najliczniejsze są na Archipelagu Malajskim. Pionowy zasięg ich występowania to 2500 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
To ptaki prowadzące naziemny tryb życia. Lubią samotność lub żyją w parach. Większość gatunków jest aktywna w dzień. Przejawiają terytorialne zachowania. Wieczorami i rankami nawołują się. Potrafią też odpowiadać na nawoływanie ludzi. Tylko 8 gatunków podejmuje wędrówkę.
Rozmnażanie
Gniazda są duże, mają kulisty kształt, budowane na ziemi lub nisko nad ziemią. Samice składają od 4 do 6 kulistych jaj, które wysiaduje samiec i samica. Oboje opiekują się także pisklętami. Okres wysiadywania trwa 15-17 dni. Młode przebywają w gnieździe przez 12-21 dni.
Pożywienie
Zjadają owady i inne bezkręgowce. Swoje ofiary znajdują na ziemi.
Ochrona i zagrożenia
Krytycznie zagrożony jest kurtaczek czarnobrzuchy, narażonych na wyginięcie jest 8 innych gatunków.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Ciekawostki
Ptaki te kojarzą się z upodobaniem do idealnych kształtów. Kuliste są gniazda, jaja i same mają owalny kształt.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2015-03-22, RODZ-287
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-23