logo

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Wielkość danego gatunku można rozważać w kontekście rozmiarów ciała (wysokość, długość, rozpiętość skrzydeł) lub jego ciężaru. Zaprezentujemy tu swoisty ranking największych ptaków na Ziemi z uwzględnieniem różnych kategorii.

Największy ptak na świecie

Oto nasz ranking największych, żyjących dziś ptaków świata:

  1. Struś (Struthio camelus) to najcięższy i najwyższy żyjący ptak na świecie. Jest nielotem, co nie powinno nikogo dziwić. Waży do 160 kg i osiąga wysokość 275 cm. Występuje w Afryce. Dziś wyróżniamy dwa gatunki strusia afrykańskiego. Są to struś czerwonoskóry i struś szaroskóry.
  2. Kazuar (Casuarius casuarius) to kolejny nielot, tym razem z Australii. To jednocześnie jeden z najbardziej niebezpiecznych ptaków żyjących dziś na świecie. Waży około 60 kg i dorasta do 155 cm wysokości. Niewiele mniejsze są pokrewne gatunki: kazuar jednokoralowy i kazuar mniejszy.
  3. Emu (Dromaius novaehollandiae) jest nielotem z Australii, osiągającym nawet 180 cm wysokości i 50 kg masy ciała.
  4. Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) to najcięższy i najwyższy ptak morski świata. Osiąga 40 kg wagi ciała przy wzroście do 120 cm. Warto dodać, że niewiele od niego mniejszy jest pingwin królewski (Aptenodytes patagonicus), który dorasta do 90 cm wysokości i osiąga 18 kg wagi ciała.
  5. Łabędź niemy (Cygnus olor) lub łabędź trąbiący (Cygnus buccinator) - to najcięższe wodne ptaki latające. Łabędź niemy osiąga masę średnio 15 kg. Występuje na półkuli północnej, także w naszym kraju.
  6. Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) to drugi najcięższy ptak wodny latający i największy pod względem rozpiętości skrzydeł (nawet 320 cm). Jednocześnie ptak ten ma największą powierzchnię skrzydeł ze wszystkich ptaków na świecie. To azjatycki ptak, zalatujący sporadycznie także do Polski.
  7. Drop (Otis tarda) to najcięższy latający ptak lądowy, żyjący w Europie i Azji, dawnej także w Polsce. Drop osiąga 18 kg masy ciała i ponad metr wysokości.
  8. Harpia wielka (Harpia harpyja) to jeden z największych ptaków drapieżnych, występujący w lasach tropikalnych Ameryki, który potrafi upolować nawet małego jelenia lub pekari. Rozpiętość skrzydeł harpii wynosi do 224 cm.
  9. Albatros wędrowny (Diomedea exulans) to ptak o największej rozpiętości skrzydeł, osiągającej nawet 350 cm. To ptak morski żyjący nad otwartymi wodami mórz i oceanów półkuli południowej.
  10. Kondor wielki (Vultur gryphus) to  największy przedstawiciel rodziny kondorów. Osiąga 310 cm rozpiętości skrzydeł (to rekord pośród ptaków lądowych) i 12 kg masy ciała. Występuje w Ameryce Południowej w Andach.

Warto zaznaczyć, że większe od strusia były ptaki moa z Nowej Zelandii, wymarłe na przełomie XVII/XVIII wieku oraz epiornisy z Madagaskaru, które zostały wybite w XVI w. Osiągały 3,5 m wysokości.

Struś
Struś afrykański
Kazuar
Kazuar
Emu
Emu

Największy ptak w Polsce

Jak widać wiele z listy top 10 największych ptaków świata pojawia się także w Polsce.

Największym ptakiem w Polsce pod względem rozpiętości skrzydeł jest bielik (Haliaeetus albicilla). Jego rozpiętość skrzydeł wynosi od 220 cm do 250 cm, a ciężar ciała od 3 kg do 6 kg.

Największym ptakiem w Polsce pod względem ciężaru jest drop (Otis tarda), który wymarł na naszym terenie, zaś z żyjących i gniazdujących dziś u nas ptaków jest to łabędź niemy (Cygnus olor).

Bielik
Bielik© medianauka.pl, 2021-08-28, ART-4154

 

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Najmniejsze ptaki na świecie
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Co to jest suchy lód?
Co to jest suchy lód?

Czym jest suchy lód? Czy to specjalny rodzaj zamrożonej wody? Czym się różni od zwykłego lodu? Czy jest bezpieczny? Do czego się go wykorzystuje?

Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?
Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?

Skoro wodór to jeden z najbardziej powszechnych pierwiastków w kosmosie, to dlaczego w naszej atmosferze występuje zaledwie w śladowej ilości?Zobacz też

Najmniejsze ptaki na świecieNajmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?Polecamy w naszym sklepie

Ewolucja. Zagadka życia na ziemi
Ekologia - krótkie wykłady
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Laboratorium w szufladzie Biologia
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.