Pingwin cesarski

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) to największy z żyjących dziś gatunków pingwina, podobny nieco do pingwina królewskiego. Ciało z wierzchu ciemne, spód biały. Skrzydła przekształcone w płetwy, czarne z wierzchu, białe od spodu. Głowa jest czarna. Na szyi i podgardlu żółtopomarańczowe pola. Nogi krótkie, czarne.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri)

© Gentoo Multimedia - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

To ptak żyjący na Antarktydzie i w wodach wokół kontynentu.

Tryb życia i zachowanie

W zasadzie prowadzi morki tryb życia. Na ląd wychodzi na lęgi. Porusza się po lądzie w postawie wyprostowanej, kołysząc się charakterystycznie na boki.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 120 cm długości ciała i osiąga 22-45 kg masy ciała.

Pożywienie

Poluje na ryby, skorupiaki i głowonogi.

Rozmnażanie

Gniazduje w koloniach lęgowych na stałym lądzie na Antarktydzie. Ptaki wędrują na miejsce lęgów nawet 100 km. Samica znosi jedno jajo, które jest wysiadywane przez 64 dni przez samca. Samiec trzyma jajo na stopach i przykrywa fałdem skórnym brzucha. Ptaki stoją blisko siebie, nie tracąc w ten sposób zbyt wiele ciepła. Co ciekawe, dzieje się to w okresie zimy na Antarktydzie. Pisklęta wykluwają się więc wiosną. W czasie wysiadywania samice przebywają na morzu w odległości nawet 150 km. Po wylęgu młode są karmione wydzieliną z wola samców. Wiosną kolonia lęgowa, dzięki roztopom, jest bliżej wody, samice przybywają i karmią młode, a samce wracają do morza. W końcowej fazie młode jest karmione przez samca i samicę. Latem młode osiągają samodzielność. Pisklęta od czasu do czasu przebywają w "szkółkach".

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To niewątpliwie najbardziej wytrzymały na niskie temperatury ptak na świecie.


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2016-10-13, GAT-2003
©® Media Nauka 2008-2023 r.