Logo Media Nauka

Facebook

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri)
© Gentoo Multimedia - Fotolia.com

Pingwin cesarski

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) to największy z żyjących dziś gatunków pingwina, podobny nieco do pingwina królewskiego. Ciało z wierzchu ciemne, spód biały. Skrzydła przekształcone w płetwy, czarne z wierzchu, białe od spodu. Głowa jest czarna. Na szyi i podgardlu żółtopomarańczowe pola. Nogi krótkie, czarne.

Występowanie i środowisko

To ptak żyjący na Antarktydzie i w wodach wokół kontynentu.

Tryb życia i zachowanie

W zasadzie prowadzi morki tryb życia. Na ląd wychodzi na lęgi. Porusza się po lądzie w postawie wyprostowanej, kołysząc się charakterystycznie na boki.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 120 cm długości ciała i osiąga 22-45 kg masy ciała.

Pożywienie

Poluje na ryby, skorupiaki i głowonogi.

Rozmnażanie

Gniazduje w koloniach lęgowych na stałym lądzie na Antarktydzie. Ptaki wędrują na miejsce lęgów nawet 100 km. Samica znosi jedno jajo, które jest wysiadywane przez 64 dni przez samca. Samiec trzyma jajo na stopach i przykrywa fałdem skórnym brzucha. Ptaki stoją blisko siebie, nie tracąc w ten sposób zbyt wiele ciepła. Co ciekawe, dzieje się to w okresie zimy na Antarktydzie. Pisklęta wykluwają się więc wiosną. W czasie wysiadywania samice przebywają na morzu w odległości nawet 150 km. Po wylęgu młode są karmione wydzieliną z wola samców. Wiosną kolonia lęgowa, dzięki roztopom, jest bliżej wody, samice przybywają i karmią młode, a samce wracają do morza. W końcowej fazie młode jest karmione przez samca i samicę. Latem młode osiągają samodzielność. Pisklęta od czasu do czasu przebywają w "szkółkach".

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To niewątpliwie najbardziej wytrzymały na niskie temperatury ptak na świecie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-10-13, GAT-2003
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaPingwin królewski
Aptenodytes patagonicus
Pingwiny
Pingwiny

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki zimowe pingwiny
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kubek sowy
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.