logo

Najmniejszy ptak

Zatrucie grzybami - jak postępować?
Hawańczyk - najmniejszy ptak na Ziemi
© Aniko G Enderle - stock.adobe.com

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Wielkość danego gatunku ptaka można rozważać w kontekście rozmiarów ciała lub jego ciężaru. Prezentujemy tu swoisty ranking najmniejszych ptaków na Ziemi z uwzględnieniem różnych kategorii.

Najmniejszy ptak na świecie

Prym w tej kategorii wiodą kolibry, których jest ponad 340 gatunków. W naszym zestawieniu uwzględnimy jednak ptaki z różnych rzędów i żyjących w różnych środowiskach.

Oto nasz ranking najmniejszych, żyjących dziś ptaków świata:

  1. Koliberek hawański (Mellisuga helenae) - to koliber zwany także hawańczykiem lub trzmielakiem. Jest najmniejszym ptakiem świata. Waży zaledwie 1,5 g. Długość ciała wynosi do 6 cm, z czego na tułów przypada tylko 1,25 cm. Ptak ten żyje wyłącznie na Kubie.
  2. Mysikrólik (Regulus regulus) - najmniejszy ptak wróblowy i najmniejszy nasz rodzimy gatunek. Występuje w Eurazji i na północy Afryki. Waży zaledwie od 4 do 7 g i osiąga rozmiary około 9 cm długości ciała, a rozpiętość skrzydeł wynosi 13-15 cm.
  3. Malgaszokurka (Mentocrex kioloides) to najmniejszy nielot świata. Waży zaledwie 35 g i ma 13 cm długości. To endemit na maleńkiej wyspie na środku Atlantyku, który odkryto dopiero w 1923 roku.
  4. Nawałnik burzowy (Hydrobates pelagicus) - to najmniejszy morski ptak, który waży tylko 21 g i ma 15 cm długości. Występuje nad Atlantykiem i na Morzu Śródziemnym. Czasami ptak ten pojawia się też nad Bałtykiem.
  5. Sokolik rudogardły, sokolik indyjski (Microhierax caerulescens) to z kolei najmniejszy ptak drapieżny. Waży 35 g i ma długość 14 cm. Występuje w południowej części Azji (Indie i sąsiednie kraje). Poluje na owady, a nawet drobne ptaki.
  6. Świergotka złotoskrzydła (Psephotus chrysopterygius) to najmniejsza papuga świata. Występuje w Australii. Ma 23-28 cm długości ciała razem z ogonem.
  7. Pingwin mały, pingwinek mały (Eudyptula minor) to najmniejszy z pingwinów. Ma zaledwie 40-45 cm długości i waży nieco ponad 800 g. Występuje licznie u wybrzeży Australii i Nowej Zelandii.
  8. Kaktusówka (Micrathene whitneyi) - to najmniejsza sowa świata. Sowa ta występuje na południu Ameryki Północnej. Długość ciała wynosi 13-14 cm.
  9. Bączek amerykański (Ixobrychus exilis) - to najmniejszy ptak brodzący świata i najmniejsza czapla. Ptak ten występuje w obu Amerykach od południowej Kanady po Argentynę. Długość ciała wynosi 28-36 cm.
  10. Gołąbek diamentowy (Geopelia cuneata) - to jeden z najmniejszych gołębi świata, występujący w Polsce, ale nie zaliczany do nasze awifauny.

Najmniejszy ptak w Polsce

Najmniejszym ptakiem w Polsce jest wspomniany już wyżej mysikrólik.

MysikrólikMysikrólik PL Lęgowy Liczny

Regulus regulus

Mysikrólik jest uważany za najmniejszy ptak występujący w Polsce. Ma charakterystyczną żółtą czapeczkę na głowie. Czasem u samców pasek ten ma pomarańczowy kolor. Na skrzydłach można dostrzec dwa białe paski.

© medianauka.pl, 2021-08-29, ART-4157

 

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Największe ptaki na świecie
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Co to jest suchy lód?
Co to jest suchy lód?

Czym jest suchy lód? Czy to specjalny rodzaj zamrożonej wody? Czym się różni od zwykłego lodu? Czy jest bezpieczny? Do czego się go wykorzystuje?

Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?
Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?

Skoro wodór to jeden z najbardziej powszechnych pierwiastków w kosmosie, to dlaczego w naszej atmosferze występuje zaledwie w śladowej ilości?Zobacz też

Największe ptaki na świecieNajwiększe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?Polecamy w naszym sklepie

Dzieci wszechświata. Biblioteka Montessori
Laboratorium w szufladzie. Zoologia
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Biologia Zbiór zadań Matura Witkowski
The manga guide Biologia molekularna
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.