Gołąbek diamentowy

Gołąbek diamentowy (Geopelia cuneata) ma pierś i głowę jasnoszarą, strona spodnia jest biała, reszta ciała jest jasnobrązowa. Charakterystyczna jest czerwona obwódka wokół oka. Samiec i samica są podobnej wielkości i są tak samo upierzeni. Samiec ma trochę większą głowę oraz nieco większe plamki na skrzydłach i większą obwódkę wokół oczu.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Gołąbki diamentowe występują w naturze w Australii. Zamieszkują półpustynne tereny, sawanny, sady i ulice, najczęściej zadrzewienia i zarośla niedaleko wody.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten w naturze dożywa 5 lat, w niewoli nawet 25 lat.

Morfologia i anatomia

Gołąbek diamentowy osiąga długość ciała od 19 do 24 cm. Jaja białe, eliptyczne.

Pożywienie

Gołąbki diamentowe zjadają ziarna, jagody, owoce. W hodowli gołębie te karmi się prosem, zielonymi częściami roślin i owadami.

Rozmnażanie

Gniazduje na gałęziach drzew i krzewów. Wyprowadza nawet 7 lęgów w roku. Samica składa 2 jaja, które przez da tygodnie wysiaduje z samcem przez około 2 tygodnie. Po kolejnych dwóch tygodniach młode opuszczają gniazdo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jeden z najmniejszych gołębi świata.

To łatwe i odporne ptaki w hodowli. Można je trzymać z ziarnojadami. Nie ma przeszkód, żeby trzymać je w zewnętrznej wolierze, także w zimie, choć w mróz warto zapewnić im jakieś pomieszczenie. Do rozrodu wystarczy na siatce zawiesić łupinę orzecha kokosowego, koszyczek, lub coś innego. Gniazdo budują z patyków, trawy, liści i mchu. Warto dodać liście tytoniu przeciw wszawicy. Wyhodowano wiele odmian barwnych, w tym srebrną, brązową, żółtą, agatową, cynamonową, płową i czerwoną.

Karmimy gotową karmą dla gołąbków, podajemy też warzywa, jagody, żwirek mineralny, gotowe pokarmy dla bażantów i kurcząt. W czasie lęgów podajemy czerwie lub inne larwy owadów.


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaGołąbek łuskowany
Geopelia placida
ikonaGołąbek zebrowany
Geopelia striata
ikonaGołąbek duży
Geopelia humeralis
Gołębiowate
Gołębiowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-05-22, GAT-536




Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.