Logo Media Nauka

Facebook

Mysikrólik (Regulus regulus)
© eltfoto - Fotolia.com

Mysikrólik

Mysikrólik (Regulus regulus) jest powszechnie uważany za najmniejszego polskiego ptaka. Ma krępą budowę ciała. Z wierzchu jest oliwkowozielony, od spodu jaśniejszy. Na głowie znajduje się żółta, czarno obrzeżona, podłużna czapeczka. Czasem u samców pasek ten ma pomarańczowy kolor. Na skrzydłach można dostrzec dwa białe paski. Obszar wokół oczu jest jasny. Oczy są czarne. Młode osobniki nie mają czapeczki.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji i na niewielkim obszarze w Afryce. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju. Jest dość pospolity, a w niektórych latach zdarzają się masowe pojawy. Najliczniej występuje wówczas na wybrzeżu. Preferuje lasy iglaste i mieszane.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo ruchliwy ptak. Jest częściowo osiadły. U nas występuje przez cały rok. Ptaki te charakteryzuje duża śmiertelność podczas mroźnych zim. Podczas lęgów przejawia silne zachowania terytorialne. Czasem towarzyszy stadom sikor.

Morfologia i anatomia

To najmniejszy ptak w Polce. Waży zaledwie od 4 do 7 g i osiąga rozmiary około 9 cm długości ciała, a rozpiętość skrzydeł wynosi 13-15 cm.

Pożywienie

Mysikrólik poluje na owady i ich larwy. Zimą wyszukuje poczwarek owadów i ich jaja. Dietę taką uzupełnia nasionami szyszek.

Rozmnażanie

W ciągu roku wyprowadza dwa lęgi. Gniazduje wysoko i na końcu gałęzi świerka lub jodły. Gniazdo zbudowane jest z mchów i porostów połączonych pajęczyną. Budują je oba ptaki. Wyściółka jest z piór i włosia. Samica składa na przełomie kwietnia i maja pierwsze 8-12 jaj. Inkubacja trwa 15-17 dni. Młode są lotne po maksymalnie 22 dniach. Kolejne dwa tygodnie młode usamodzielniają się.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce mysikróliki podlegają ochronie ścisłej.

Ciekawostki

Mysikrólik wraz ze zniczkiem to najmniejszy z ptaków naszej awiafauny.

Pytania

Czy mysikrólik odlatuje na zimę?

Mysikróliki pozostają w naszym kraju przez cały rok. Niestety w mroźne zimy bardzo duży odsetek populacji tego gatunku ginie.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-06-18, GAT-852


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Możliwość obserwacji w Polsce mysikrólika zwyczajnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaOgniczek
Regulus calendula
ikonaZniczek
Regulus ignicapillus
Mysikróliki
Mysikróliki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta Bałtyku
Kubek sowy
Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.