Logo Media Nauka

Facebook

Mysikrólik (Regulus regulus)
© eltfoto - Fotolia.com

Mysikrólik

Mysikrólik (Regulus regulus) jest powszechnie uważany za najmniejszego polskiego ptaka. Ma krępą budowę ciała. Z wierzchu jest oliwkowozielony, od spodu jaśniejszy. Na głowie znajduje się żółta, czarno obrzeżona, podłużna czapeczka. Czasem u samców pasek ten ma pomarańczowy kolor. Na skrzydłach można dostrzec dwa białe paski. Obszar wokół oczu jest jasny. Oczy są czarne. Młode osobniki nie mają czapeczki.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji i na niewielkim obszarze w Afryce. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju. Jest dość pospolity, a w niektórych latach zdarzają się masowe pojawy. Najliczniej występuje wówczas na wybrzeżu. Preferuje lasy iglaste i mieszane.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo ruchliwy ptak. Jest częściowo osiadły. U nas występuje przez cały rok. Ptaki te charakteryzuje duża śmiertelność podczas mroźnych zim. Podczas lęgów przejawia silne zachowania terytorialne. Czasem towarzyszy stadom sikor.

Morfologia i anatomia

To najmniejszy ptak w Polce. Waży zaledwie od 4 do 7 g i osiąga rozmiary około 9 cm długości ciała, a rozpiętość skrzydeł wynosi 13-15 cm.

Pożywienie

Mysikrólik poluje na owady i ich larwy. Zimą wyszukuje poczwarek owadów i ich jaja. Dietę taką uzupełnia nasionami szyszek.

Rozmnażanie

W ciągu roku wyprowadza dwa lęgi. Gniazduje wysoko i na końcu gałęzi świerka lub jodły. Gniazdo zbudowane jest z mchów i porostów połączonych pajęczyną. Budują je oba ptaki. Wyściółka jest z piór i włosia. Samica składa na przełomie kwietnia i maja pierwsze 8-12 jaj. Inkubacja trwa 15-17 dni. Młode są lotne po maksymalnie 22 dniach. Kolejne dwa tygodnie młode usamodzielniają się.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce mysikróliki podlegają ochronie ścisłej.

Ciekawostki

Mysikrólik wraz ze zniczkiem to najmniejszy z ptaków naszej awiafauny.

Pytania

Pytania

Czy mysikrólik odlatuje na zimę?

Mysikróliki pozostają w naszym kraju przez cały rok. Niestety w mroźne zimy bardzo duży odsetek populacji tego gatunku ginie.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-06-18, GAT-852


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Możliwość obserwacji w Polsce mysikrólika zwyczajnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaOgniczek
Regulus calendula
ikonaZniczek
Regulus ignicapillus
Mysikróliki
Mysikróliki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?


Polecamy w naszym sklepie

Kubek sowy
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Paw Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.