Kurtaczek modroskrzydły

Kurtaczek modroskrzydły (Pitta moluccensis)

© kumarn - stock.adobe.com

Kurtaczek modroskrzydły (Pitta moluccensis) to ptak z rodziny kurtaczków, pięknie ubarwiony, o krępej budowie ciała. Ogon krótki. Ciało ma zielony wierzch, spód żółtawo-pomarańczowo-czerwony, turkusowe pokrywy skrzydłowe. Sterówki są czarne i mają niebiesko-zielone końce.

Występowanie i środowisko

Gatunek zasiedla południową część Azji (Tajlandia, Wietnam, Kambodża, Malezja), gdzie gniazduje. Odbywa wędrówki na Sumatrę i Borneo w Indonezji. To ptak leśny. Żyje w jego poszyciu. Jest obecny w parkach i ogrodach. Lubi sąsiedztwo wody.

Tryb życia i zachowanie

Przejawia silne zachowania terytorialne. aby rozbić muszle ślimaka, używa do tego kamieni.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 19-20 cm.

Pożywienie

Poluje na owady, pierścienice, mięczaki, skorupiaki.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny. Gniazduje pośród korzeni drzew. Gniazdo ma kulisty kształt. Prowadzi do niego boczne wejście. W złożeniu 3-6 jaj. Czas inkubacji wynosi 15-17 dni. wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18© medianauka.pl, 2019-05-12, GAT-9524
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.