logo
Tyrankowate, tyranki

Tyrankowate, tyranki (Tyrannidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 436 gatunków w 103 rodzajach. To jedna z większych rodzin ptaków na świecie. W Polsce nie występują żadni przedstawiciele tej rodziny.

Wybrane rodzaje

 • świergoczki (Corythopis)
 • zgiętodziobki (Oncostoma)
 • tyraniki (Myiopagis)
 • głowiaki (Ramphotrigon)
 • oliwiaki (Tolmomyias)
 • skałotyrany (Muscisaxicola)
 • piwiki (Contopus)
 • koszykotyraniki (Camptostoma)
 • andotyranki (Mecocerculus)
 • oliwiaczki (Zimmerius)
 • pliszkogonki (Stigmatura)

Wygląd

Ptaki te mają dużą głowę, spłaszczony dziób u jego nasady, oraz małe, słabe nogi. Skrzydła najczęściej są zaostrzone na ich końcach. Ogon jest zaokrąglony, ma też niewielkie wcięcie. Ubarwienie najczęściej zielone, brązowe lub szare, zwykle w pastelowych barwach. Dymorfizm płciowy na ogół nie występuje. Na głowie często występują nastroszone piórka, gdy ptak jest zdenerwowany.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bekarda czarnogłowaBekarda czarnogłowa

Tityra inquisitor

Bekarda czarnogłowa (Tityra inquisitor) to gatunek ptaka z rodziny tyranek. Upierzenie białe z czarną głową i częścią piór na skrzydłach. Czarny jest też koniec piór ogona.


Bekarda czarnosternaBekarda czarnosterna

Tityra cayana

Upierzenie białe lub szarawe z czarną górną częścią głowy, częścią piór w skrzydłach i ogonie. Nasada dzioba i obszar wokół oczu są czerwone.


Bekarda maskowaBekarda maskowa

Tityra semifasciata

Bekarda maskowa (Tityra semifasciata) to gatunek ptaka z rodziny tyranek. Upierzenie szaro-białe, ciemniejsze z wierzchu. Część głowy w okolicy oczu czarna. Obszar wokół oka i nasada dzioba różowo-czerwona.


Bekardzik zielonyBekardzik zielony

Pachyramphus viridis

Głowa szara z czarną czapeczką i żółtą obrączką wokół oka. Wierzch oliwkowozielony, spód szarawy. Pierś jaskrawo żółta.


Bentewi amazońskiBentewi amazoński

Philohydor lictor

Bentewi amazoński (Philohydor lictor) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Głowa ma ciemne ubarwienie z białą, szeroką brwią. Wierzch ciemnooliwkowy, spód intensywnie żółty.


Bentewi kreskowanyBentewi kreskowany

Myiodynastes maculatus

Upierzenie brązowo-bladożółte z grubym kreskowanie. Dziób silny. Przez oko przebiega ciemna pręga. Ogon brązowawy. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.


Bentewi oliwkowyBentewi oliwkowy

Conopias trivirgatus

Bentewi oliwkowy (Conopias trivirgatus) to gatunek ptaka z rodziny tyranek. Wierzch oliwkowobrązowy, spód żółty. Na głowie jaśniejsza czapeczka. Przez oko biegnie szeroki, ciemny pas.


BiałogłowikBiałogłowik

Colonia colonus

Białogłowik (Colonia colonus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie czarne poza białym wierzchem głowy. Ogon z długimi sterówkami. Szarobiały jest też kuper.


CynamopiórkaCynamopiórka

Terenotriccus erythrurus

Cynamopiórka (Terenotriccus erythrurus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych o cynamonowym upierzeniu.


Czubogłowik ochrowyCzubogłowik ochrowy

Mitrephanes phaeocercus

Czubogłowik ochrowy (Mitrephanes phaeocercus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Ma krępą sylwetkę. Na głowie charakterystyczny czubek. Głowa i pierś ochrowe. Wierzch oliwkowy.


Empidonka czarnogłowaEmpidonka czarnogłowa

Empidonax atriceps

Empidonka czarnogłowa (Empidonax atriceps) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie czarne, ciemnobrązowe z wierzchu i w górnej części głowy. Spód popielaty, brązowawy.


Empidonka żółtawaEmpidonka żółtawa

Empidonax flavescens

Empidonka żółtawa (Empidonax flavescens) ma upierzenie oliwkowo-żółte. Wokół oka żółta obrączka. Lotki żółto-czarne. Spód jasny.


Fibik czarnyFibik czarny

Sayornis nigricans

Fibik czarny (Sayornis nigricans) to gatunek ptaka z rodziny tyranek o czarnym upierzeniu poza białym spodem. Wyróżniamy dwa podgatunki.


Fibik północnyFibik północny

Sayornis saya

Fibik północny (Sayornis saya) to gatunek ptaka z rodziny tyranek o brązowym upierzeniu i ochrowym spodzie.


Figlarz flagosterny
Figlarz flagosterny

Alectrurus risora

Figlarz flagosterny (Alectrurus risora) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. To ptak o niezwykłym upierzeniu. Samiec ma przepiękny ogon z długich i pokaźnych ciemnych piór, które wyglądają jak flaga doczepiona do ogona. Ubarwienie biało-czarne, gardło


Kląszczyk rudopierśnyKląszczyk rudopierśny

Ochthoeca rufipectoralis

Kląszczyk rudopierśny (Ochthoeca rufipectoralis) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie z wierzchu brązowe, pierś ruda, spód białawy. Głowa czarna z białym pasem nad okiem.


Klinodziobek szaryKlinodziobek szary

Todirostrum cinereum

Klinodziobek szary (Todirostrum cinereum) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie z wierzchu czarne lub ciemnoszare z żółtymi przejaśnieniami.


Klinodziobek żółtokantarowyKlinodziobek żółtokantarowy

Todirostrum poliocephalum

Klinodziobek żółtokatarowy (Todirostrum poliocephalum) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Kantarek żółty. Upierzenie z wierzchu głowy czarne dalej brudnożółte, ciemne.


KrowiarekKrowiarek

Machetornis rixosa

Krowiarek (Machetornis rixosa) to gatunek ptaka z rodziny tyranek. Upierzenie z wierzchu brązowe z oliwkowym odcieniem, spód żółtawy, w okolicy głowy i szyi bledszy.


Łuskoczubek rdzawopióryŁuskoczubek rdzawopióry

Lophotriccus pileatus

Łuskoczubek rdzawopióry (Lophotriccus pileatus) to gatunek ptaka z rodziny tyranek. To ptak niewielkich rozmiarów z charakterystycznym, czubkiem na głowie w kształcie rdzawo-ciemnych łusek.


Muchołap czarnodziobyMuchołap czarnodzioby

Myiarchus ferox

Muchołap czarnodzioby (Myiarchus ferox) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie z wierzchu brązowe, spód białawy i żółtawy. Na głowie pióra mogą się stroszyć w czub.


Muchołap czubatyMuchołap czubaty

Myiarchus crinitus

Muchołap czubaty (Myiarchus crinitus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie z wierzchu brunatne, gardło szarawe z niebieskawym odcieniem, spód żółtawy, cytrynowy. Na głowie czubek.


Muchotyranik ochrowyMuchotyranik ochrowy

Mionectes oleagineus

Muchotyranik ochrowy (Mionectes oleagineus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie ochrowe, ciemniejsze, oliwkowe na głowie i grzbiecie.


Oliwiak jasnogardłyOliwiak jasnogardły

Tolmomyias sulphurescens

Oliwiak jasnogardły (Tolmomyias sulphurescens) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie z wierzchu oliwkowozielone, spód żółtawy. Gardło i kuper nieco jaśniejsze.


Oliwiarek jasnogardłyOliwiarek jasnogardły

Phyllomyias fasciatus

Upierzenie ma oliwkowy kolor. Gardło i boki głowy szarawe. Lotki ciemniejsze z jasnymi brzegami. Przez oko biegnie ciemniejsza kreska.


Piwik brunatnyPiwik brunatny

Contopus sordidulus

Piwik brunatny (Contopus sordidulus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Wierzch ciemny, brunatny, spód jaśniejszy, szarawy. Na głowie niewielki czub. Na skrzydłach białe końce lotek tworzą przepaski.


Piwik karaibskiPiwik karaibski

Contopus caribaeus

Piwik karaibski (Contopus caribaeus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Wierzch ciemny, spód jaśniejszy. Dziób w dolnej części pomarańczowy. Na głowie czub. Wokół oka biała obrączka.


Skałotyran ciemnolicySkałotyran ciemnolicy

Muscisaxicola maclovianus

Skałotyran ciemnolicy (Muscisaxicola maclovianus) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie szare, jaśniejsze od spodu. Głowa wyraźnie ciemniejsza.


Tyran białogardłyTyran białogardły

Tyrannus albogularis

Tyran białogardły (Tyrannus albogularis) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie z wierzchu oliwkowobrązowe, spód żółtawy, gardło białe, wierzch głowy jasnobrązowy.


Tyran krzykliwyTyran krzykliwy

Tyrannus vociferans

Tyran krzykliwy (Tyrannus vociferans) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Upierzenie z wierzchu brązowawe, szarawe, z jaśniejszym obszarem pod okiem i na gardle. Spód żółty.


Tyran północnyTyran północny

Tyrannus tyrannus

Tyran północny (Tyrannus tyrannus) to gatunek z rodziny tyrankowatych. Brak dymorfizmu płciowego. Upierzenie z wierzchu ciemne, od spodu białe. Pióra skrzydeł i ogona mają białe obwódki.


Tyran zadziornyTyran zadziorny

Tyrannus caudifasciatus

Głowa z wierzchu czarna, wierzch szaro-brązowawy. Reszta upierzenia biała. Dziób i nogi czarne. Na głowie delikatny czub.


Tyraneczek uszatyTyraneczek uszaty

Myiornis auricularis

Tyraneczek uszaty (Myiornis auricularis) to gatunek ptaka z rodziny tyrankowatych. Wierzch oliwkowo-zielony, spód żółtawy. Boki głowy i gardło białawe z ciemnymi pręgami, które za okiem tworzą charakterystyczne uszy.


Tyranek szarogłowyTyranek szarogłowy

Serpophaga subcristata

Tyranek szarogłowy (Serpophaga subcristata) to gatunek ptaka z rodziny tyranek o szarym upierzeniu z ciemnymi przepaskami na skrzydłach i lekko żółtawym spodzie. Czubek głowy biały.


Tyranka ozdobnaTyranka ozdobna

Myiotriccus ornatus

Ma krępe ciało. Głowa szara z biała plamą między okiem i dziobem. Spód jaskrawo żółty. Skrzydła, wierzch i krótki ogon ciemny z żółtymi przejaśnieniami.


Wodopławik białorzytkowyWodopławik białorzytkowy

Fluvicola nengeta

Wodopławik białorzytkowy (Fluvicola nengeta) to gatunek ptaka z rodziny tyranek. Upierzenie białe z czarnymi skrzydłami, ogonem i czarną maską.


ŻarekŻarek

Pyrocephalus rubinus

Żarek (Pyrocephalus rubinus) to przepięknie ubarwiony, niewielki przedstawiciel rodziny tyrankowatych o pięknym, czerwonym ubarwieniu części głowy i brzusznej strony ciała. Reszta ma ciemny kolor.

Inne gatunki

 • dzierzbotyran białosterny (Agriornis andicola)
 • dzierzbotyran duży (Agriornis livida)
 • dzierzbotyran szary (Agriornis microptera)
 • dzierzbotyran czarnodzioby (Agriornis montana)
 • dzierzbotyran mały (Agriornis murina)
 • figlarz szczotkosterny (Alectrurus tricolor)
 • czuprynek kreskowany (Anairetes agilis)
 • czuprynek brązowoskrzydły (Anairetes agraphia)
 • czuprynek peruwiański (Anairetes alpinus)
 • czuprynek wyspowy (Anairetes fernandezianus)
 • czuprynek żółtodzioby (Anairetes flavirostris)
 • czuprynek czubaty (Anairetes parulus)
 • czuprynek rogaty (Anairetes reguloides)
 • tyranula czarnodzioba (Aphanotriccus audax)
 • tyranula białogardła (Aphanotriccus capitalis)
 • żółtooczek (Atalotriccus pilaris)
 • rudotyran białooki (Attila bolivianus)
 • rudotyran cynamonowy (Attila cinnamomeus)
 • rudotyran płowy (Attila citriniventris)
 • rudotyran szarogłowy (Attila phoenicurus)
 • rudotyran siwogłowy (Attila rufus)
 • rudotyran oliwkowy (Attila spadiceus)
 • rudotyran ekwadorski (Attila torridus)
 • tyranik północny (Camptostoma imberbe)
 • tyranik czubaty (Camptostoma obsoletum)
 • rdzaweczka białogardła (Casiornis fusca)
 • rdzaweczka jednobarwna (Casiornis rufa)
 • empidon (Cnemotriccus fuscatus)
 • krętolotek (Cnipodectes subbrunneus)
 • bentewi żółtobrewy (Conopias cinchoneti)
 • bentewi żółtogardły (Conopias parva)
 • piwik białogardły (Contopus albogularis)
 • piwik ubogi (Contopus cinereus)
 • piwik północny (Contopus cooperi)
 • piwik szary (Contopus fumigatus)
 • piwik antylski (Contopus latirostris)
 • piwik czarniawy (Contopus nigrescens)
 • piwik płowy (Contopus ochraceus)
 • piwik leśny (Contopus virens)
 • świergoczek południowy (Corythopis delalandi)
 • świergoczek obrożny (Corythopis torquata)
 • trawniczek (Culicivora caudacuta)
 • muchołap smugowany (Deltarhynchus flammulatus)
 • elenia białoczuba (Elaenia albiceps)
 • elenia cienkodzioba (Elaenia chiriquensis)
 • elenia płowa (Elaenia cristata)
 • elenia wielka (Elaenia dayi)
 • elenia antylska (Elaenia fallax)
 • elenia żółtobrzucha (Elaenia flavogaster)
 • elenia górska (Elaenia frantzii)
 • elenia czubata (Elaenia gigas)
 • elenia karaibska (Elaenia martinica)
 • elenia oliwkowa (Elaenia mesoleuca)
 • elenia wyżynna (Elaenia obscura)
 • elenia andyjska (Elaenia pallatangae)
 • elenia krótkodzioba (Elaenia parvirostris)
 • elenia brązowa (Elaenia pelzelni)
 • elenia szarogardła (Elaenia ridleyana)
 • elenia rudogłowa (Elaenia ruficeps)
 • elenia duża (Elaenia spectabilis)
 • elenia szara (Elaenia strepera)
 • empidonka sosnowa (Empidonax affinis)
 • empidonka białogardła (Empidonax albigularis)
 • empidonka olchowa (Empidonax alnorum)
 • empidonka stokowa (Empidonax difficilis)
 • empidonka żółtobrzucha (Empidonax flaviventris)
 • empidonka płowa (Empidonax fulvifrons)
 • empidonka szaropierśna (Empidonax griseipectus)
 • empidonka jodłowa (Empidonax hammondii)
 • empidonka siwa (Empidonax minimus)
 • empidonka ciemna (Empidonax oberholseri)
 • empidonka mała (Empidonax traillii)
 • empidonka oliwkowa (Empidonax virescens)
 • empidonka zielna (Empidonax wrightii)
 • bentewi zmienny (Empidonomus varius)
 • rdzawik jasnobrzuchy (Euscarthmus meloryphus)
 • rdzawik żółtobrzuchy (Euscarthmus rufomarginatus)
 • wodopławik białogłowy (Fluvicola leucocephala)
 • wodopławik srokaty (Fluvicola pica)
 • bentewi ciemny (Griseotyrannus aurantioatrocristatus)
 • tyranol (Gubernetes yetapa)
 • smukłodziobek drobny (Hemitriccus aenigma)
 • smukłodziobek cynamonowy (Hemitriccus cinnamomeipectus)
 • smukłodziobek szaropierśny (Hemitriccus diops)
 • smukłodziobek płowy (Hemitriccus flammulatus)
 • smukłodziobek widłosterny (Hemitriccus furcatus)
 • smukłodziobek czarnobrody (Hemitriccus granadensis)
 • smukłodziobek malutki (Hemitriccus inornatus)
 • smukłodziobek żółtobrzuchy (Hemitriccus iohannis)
 • smukłodziobek gujański (Hemitriccus josephinae)
 • smukłodziobek bury (Hemitriccus kaempferi)
 • smukłodziobek brązowogrzbiety (Hemitriccus margaritaceiventer)
 • smukłodziobek amazoński (Hemitriccus minor)
 • smukłodziobek oliwkowy (Hemitriccus mirandae)
 • smukłodziobek brazylijski (Hemitriccus nidipendulus)
 • smukłodziobek bambusowy (Hemitriccus obsoletus)
 • smukłodziobek okularowy (Hemitriccus orbitatus)
 • smukłodziobek andyjski (Hemitriccus rufigularis)
 • smukłodziobek boliwijski (Hemitriccus spodiops)
 • smukłodziobek kreskowany (Hemitriccus striaticollis)
 • smukłodziobek szlarnikowy (Hemitriccus zosterops)
 • murówka (Hirundinea ferruginea)
 • smolik (Hymenops perspicillata)
 • tyranek ubogi (Inezia inornata)
 • tyranek płowy (Inezia subflava)
 • tyranek cienkodzioby (Inezia tenuirostris)
 • wdowik białopręgi (Knipolegus aterrimus)
 • wdowik modrodzioby (Knipolegus cyanirostris)
 • wdowik argentyński (Knipolegus hudsoni)
 • wdowik czubaty (Knipolegus lophotes)
 • wdowik czarny (Knipolegus nigerrimus)
 • wdowik szary (Knipolegus orenocensis)
 • wdowik amazoński (Knipolegus poecilocercus)
 • wdowik rdzawosterny (Knipolegus poecilurus)
 • wdowik andyjski (Knipolegus signatus)
 • wdowik okopcony (Knipolegus striaticeps)
 • pokutnik perlisty (Laniocera hypopyrrha)
 • pokutnik plamkowany (Laniocera rufescens)
 • tyranula brązowawa (Lathrotriccus euleri)
 • tyranula szaropierśna (Lathrotriccus griseipectus)
 • tyranopiracik (Legatus leucophaius)
 • muchotyranik brązowogłowy (Leptopogon amaurocephalus)
 • muchotyranik rdzawogardły (Leptopogon rufipectus)
 • muchotyranik andyjski (Leptopogon superciliaris)
 • muchotyranik inkaski (Leptopogon taczanowskii)
 • negrzyk andyjski (Lessonia oreas)
 • negrzyk patagoński (Lessonia rufa)
 • łuskoczubek długopióry (Lophotriccus eulophotes)
 • łuskoczubek hełmiasty (Lophotriccus galeatus)
 • łuskoczubek czarnopióry (Lophotriccus vitiosus)
 • tyranek rdzawoskrzydły (Mecocerculus calopterus)
 • tyranek boliwijski (Mecocerculus hellmayri)
 • tyranek białogardły (Mecocerculus leucophrys)
 • tyranek żółtawy (Mecocerculus minor)
 • tyranek białosterny (Mecocerculus poecilocercus)
 • tyranek białopręgi (Mecocerculus stictopterus)
 • bentewi wielkodzioby (Megarhynchus pitangua)
 • muchotyranik płowy (Mionectes macconnelli)
 • muchotyranik oliwkowy (Mionectes olivaceus)
 • muchotyranik szarogłowy (Mionectes rufiventris)
 • muchotyranik cętkowany (Mionectes striaticollis)
 • piwik oliwkowy (Mitrephanes olivaceus)
 • ziemnotyranka (Muscigralla brevicauda)
 • mucharek (Muscipipra vetula)
 • skałotyran białoczelny (Muscisaxicola albifrons)
 • skałotyran białobrewy (Muscisaxicola albilora)
 • skałotyran ubogi (Muscisaxicola alpina)
 • skałotyran płowy (Muscisaxicola capistrata)
 • skałotyran popielaty (Muscisaxicola cinerea)
 • skałotyran żółtołbisty (Muscisaxicola flavinucha)
 • skałotyran mały (Muscisaxicola fluviatilis)
 • skałotyran czarnoczelny (Muscisaxicola frontalis)
 • skałotyran punański (Muscisaxicola juninensis)
 • skałotyran plamkodzioby (Muscisaxicola maculirostris)
 • skałotyran rdzawołbisty (Muscisaxicola rufivertex)
 • muchołap antylski (Myiarchus antillarum)
 • muchołap kolumbijski (Myiarchus apicalis)
 • muchołap jamajski (Myiarchus barbirostris)
 • muchołap andyjski (Myiarchus cephalotes)
 • muchołap mysi (Myiarchus cinerascens)
 • muchołap wielkodzioby (Myiarchus magnirostris)
 • muchołap grenadyjski (Myiarchus nugator)
 • muchołap jasnogardły (Myiarchus nuttingi)
 • muchołap rdzawoskrzydły (Myiarchus oberi)
 • muchołap panamski (Myiarchus panamensis)
 • muchołap ekwadorski (Myiarchus phaeocephalus)
 • muchołap szary (Myiarchus sagrae)
 • muchołap rdzawy (Myiarchus semirufus)
 • muchołap pręgoskrzydły (Myiarchus stolidus)
 • muchołap zmienny (Myiarchus swainsoni)
 • muchołap ciemnogłowy (Myiarchus tuberculifer)
 • muchołap tyranowaty (Myiarchus tyrannulus)
 • muchołap rudosterny (Myiarchus validus)
 • muchołap wenezuelski (Myiarchus venezuelensis)
 • muchołap jukatański (Myiarchus yucatanensis)
 • tyranka czarnosterna (Myiobius atricaudus)
 • tyranka żółtorzytna (Myiobius barbatus)
 • tyranka rdzawopierśna (Myiobius villosus)
 • bentewi czarnoczelny (Myiodynastes bairdi)
 • bentewi płowy (Myiodynastes chrysocephalus)
 • bentewi maskowy (Myiodynastes hemichrysus)
 • bentewi żółtobrzuchy (Myiodynastes luteiventris)
 • tyranik popielaty (Myiopagis caniceps)
 • tyranik jamajski (Myiopagis cotta)
 • tyranik żółtociemieniowy (Myiopagis flavivertex)
 • tyranik leśny (Myiopagis gaimardii)
 • tyranik ekwadorski (Myiopagis subplacens)
 • tyranik szarogardły (Myiopagis viridicata)
 • tyranka kreskowana (Myiophobus cryptoxanthus)
 • tyranka smugowana (Myiophobus fasciatus)
 • tyranka oliwkowa (Myiophobus flavicans)
 • tyranka skromna (Myiophobus inornatus)
 • tyranka żółtobrzucha (Myiophobus lintoni)
 • tyranka rdzawoszyja (Myiophobus ochraceiventris)
 • tyranka stokowa (Myiophobus phoenicomitra)
 • tyranka nadobna (Myiophobus pulcher)
 • tyranka brązowa (Myiophobus roraimae)
 • tyraneczek białobrzuchy (Myiornis albiventris)
 • tyraneczek czarnołbisty (Myiornis atricapillus)
 • tyraneczek krótkosterny (Myiornis ecaudatus)
 • kopciuch siwogłowy (Myiotheretes erythropygius)
 • kopciuch ciemny (Myiotheretes fumigatus)
 • kopciuch rdzawoskrzydły (Myiotheretes fuscorufus)
 • kopciuch kolumbijski (Myiotheretes pernix)
 • kopciuch smugoszyi (Myiotheretes striaticollis)
 • bentewi złotociemieniowy (Myiozetetes cayanensis)
 • bentewi szarogłowy (Myiozetetes granadensis)
 • bentewi ciemnolicy (Myiozetetes luteiventris)
 • bentewi krasnociemieniowy (Myiozetetes similis)
 • cynamotyranik (Neopipo cinnamomea)
 • mniszek rdzawy (Neoxolmis rubetra)
 • mniszek przepasany (Neoxolmis rufiventris)
 • kokosanka (Nesotriccus ridgwayi)
 • kląszczyk ciemnogrzbiety (Ochthoeca cinnamomeiventris)
 • kląszczyk żółtobrzuchy (Ochthoeca diadema)
 • kląszczyk szarobrzuchy (Ochthoeca frontalis)
 • kląszczyk rdzawy (Ochthoeca fumicolor)
 • kląszczyk Jelskiego (Ochthoeca jelskii)
 • kląszczyk białobrewy (Ochthoeca leucophrys)
 • kląszczyk rzeczny (Ochthoeca littoralis)
 • kląszczyk siwogardły (Ochthoeca oenanthoides)
 • kląszczyk szarolicy (Ochthoeca parvirostris)
 • kląszczyk peruwiański (Ochthoeca piurae)
 • kląszczyk złotobrewy (Ochthoeca pulchella)
 • zgiętodziobek północny (Oncostoma cinereigulare)
 • zgiętodziobek południowy (Oncostoma olivaceum)
 • królówka koroniasta (Onychorchynchus coronatus)
 • tyranka królewska (Onychorhynchus coronatus)
 • tyranik brązowogłowy (Ornithion brunneicapillum)
 • tyranik amazoński (Ornithion inerme)
 • tyranik żółtobrzuchy (Ornithion semiflavum)
 • bekardzik szary (Pachyramphus albogriseus)
 • bekardzik rdzawy (Pachyramphus castaneus)
 • bekardzik cynamonowy (Pachyramphus cinnamomeus)
 • bekardzik jednobarwny (Pachyramphus homochrous)
 • bekardzik białogardły (Pachyramphus major)
 • bekardzik czarnołbisty (Pachyramphus marginatus)
 • bekardzik różowogardły (Pachyramphus minor)
 • bekardzik czarny (Pachyramphus niger)
 • bekardzik białopręgi (Pachyramphus polychopterus)
 • bekardzik białoczelny (Pachyramphus rufus)
 • bekardzik okopcony (Pachyramphus spodiurus)
 • bekardzik białobrzuchy (Pachyramphus surinamus)
 • bekardzik czubaty (Pachyramphus validus)
 • bekardzik falisty (Pachyramphus versicolor)
 • tyranik mysi (Phaiomyias murina)
 • bentewi wenezuelski (Phelpsia inornata)
 • tyranik włochaty (Phyllomyias burmeisteri)
 • tyranik siwogłowy (Phyllomyias cinereiceps)
 • tyranik okopcony (Phyllomyias griseiceps)
 • tyranik szarogłowy (Phyllomyias griseocapilla)
 • tyranik czarnogłowy (Phyllomyias nigrocapillus)
 • tyranik ciemnogłowy (Phyllomyias plumbeiceps)
 • tyranik stokowy (Phyllomyias sclateri)
 • tyranik rdzaworzytny (Phyllomyias uropygialis)
 • tyranik zielonawy (Phyllomyias virescens)
 • tyrańczyk brazylijski (Phylloscartes beckeri)
 • tyrańczyk maskowy (Phylloscartes ceciliae)
 • tyrańczyk oliwkowy (Phylloscartes chapmani)
 • tyrańczyk białooki (Phylloscartes difficilis)
 • tyrańczyk białobrewy (Phylloscartes eximius)
 • tyrańczyk żółtawy (Phylloscartes flaveolus)
 • tyrańczyk żółtobrzuchy (Phylloscartes flaviventris)
 • tyrańczyk panamski (Phylloscartes flavovirens)
 • tyrańczyk ekwadorski (Phylloscartes gualaquizae)
 • tyrańczyk żółtolicy (Phylloscartes kronei)
 • tyrańczyk kolumbijski (Phylloscartes lanyoni)
 • tyrańczyk czarnoczelny (Phylloscartes nigrifrons)
 • tyrańczyk łuskolicy (Phylloscartes ophthalmicus)
 • tyrańczyk okularowy (Phylloscartes orbitalis)
 • tyrańczyk złotooki (Phylloscartes oustaleti)
 • tyrańczyk skryty (Phylloscartes parkeri)
 • tyrańczyk mały (Phylloscartes paulistus)
 • tyrańczyk rdzawopręgi (Phylloscartes poecilotis)
 • tyrańczyk rdzawoczelny (Phylloscartes roquettei)
 • tyrańczyk rdzawobrewy (Phylloscartes superciliaris)
 • tyrańczyk rudooki (Phylloscartes sylviolus)
 • tyrańczyk wenezuelski (Phylloscartes venezuelanus)
 • tyrańczyk skromny (Phylloscartes ventralis)
 • tyrańczyk gujański (Phylloscartes virescens)
 • bentewi wielki (Pitangus sulphuratus)
 • szerokodziobek północny (Platyrinchus cancrominus)
 • szerokodziobek złotogłowy (Platyrinchus coronatus)
 • szerokodziobek żółtobrzuchy (Platyrinchus flavigularis)
 • szerokodziobek rdzawoskrzydły (Platyrinchus leucoryphus)
 • szerokodziobek żółtogłowy (Platyrinchus mystaceus)
 • szerokodziobek białogłowy (Platyrinchus platyrhynchos)
 • szerokodziobek rdzawogłowy (Platyrinchus saturatus)
 • barwniczek białolicy (Poecilotriccus albifacies)
 • barwniczek czarnoczuby (Poecilotriccus andrei)
 • barwniczek czarno-biały (Poecilotriccus capitale)
 • barwniczek rudogłowy (Poecilotriccus ruficeps)
 • barwniczek trójbarwny (Poecilotriccus tricolor)
 • rudolotek (Polioxolmis rufipennis)
 • murawnik brodaty (Polystictus pectoralis)
 • murawnik brazylijski (Polystictus superciliaris)
 • elenia peruwiańska (Pseudelaenia leucospodia)
 • mokradnik andyjski (Pseudocolopteryx acutipennis)
 • mokradnik argentyński (Pseudocolopteryx dinellianus)
 • mokradnik szczebiotliwy (Pseudocolopteryx flaviventris)
 • mokradnik czubaty (Pseudocolopteryx sclateri)
 • tyranulek brunatny (Pseudotriccus pelzelni)
 • tyranulek rudogłowy (Pseudotriccus ruficeps)
 • tyranulek rdzawolicy (Pseudotriccus simplex)
 • żareczka (Pyrrhomyias cinnamomea)
 • głowiak ciemnosterny (Ramphotrigon fuscicauda)
 • głowiak mały (Ramphotrigon megacephala)
 • głowiak rudosterny (Ramphotrigon ruficauda)
 • oliwiak okularowy (Rhynchocyclus brevirostris)
 • oliwiak białogardły (Rhynchocyclus fulvipectus)
 • oliwiak zielonawy (Rhynchocyclus olivaceus)
 • pokutnik rdzawy (Rhytipterna holerythra)
 • pokutnik jasnobrzuchy (Rhytipterna immunda)
 • pokutnik szary (Rhytipterna simplex)
 • satrapa (Satrapa icterophrys)
 • fibik oliwkowy (Sayornis phoebe)
 • tyranek wodny (Serpophaga araguayae)
 • tyranek szary (Serpophaga cinerea)
 • tyranek rzeczny (Serpophaga hypoleuca)
 • tyranek ciemny (Serpophaga nigricans)
 • gwizdaczek (Sirystes sibilator)
 • pliszkogonek duży (Stigmatura budytoides)
 • pliszkogonek mały (Stigmatura napensis)
 • tyranik zaroślowy (Sublegatus modestus)
 • tyranik ciemny (Sublegatus obscurior)
 • tyranik siwy (Suiriri suiriri)
 • tęczak (Tachuris rubrigastra)
 • klinodziobek złotoskrzydły (Todirostrum calopterum)
 • klinodziobek żółtobrewy (Todirostrum chrysocrotaphum)
 • klinodziobek ubogi (Todirostrum fumifrons)
 • klinodziobek rdzawoczelny (Todirostrum latirostre)
 • klinodziobek plamisty (Todirostrum maculatum)
 • klinodziobek czarnogłowy (Todirostrum nigriceps)
 • klinodziobek białogardły (Todirostrum pictum)
 • klinodziobek rudolicy (Todirostrum plumbeiceps)
 • klinodziobek rdzawy (Todirostrum russatum)
 • klinodziobek reliktowy (Todirostrum senex)
 • klinodziobek siwogłowy (Todirostrum sylvia)
 • klinodziobek wenezuelski (Todirostrum viridanum)
 • oliwiak żółtawy (Tolmomyias assimilis)
 • oliwiak żółty (Tolmomyias flaviventris)
 • oliwiak Taczanowskiego (Tolmomyias poliocephalus)
 • tumbezja (Tumbezia salvini)
 • bentewi palmowy (Tyrannopsis sulphurea)
 • tyranik żółtogłowy (Tyrannulus elatus)
 • tyran teksaski (Tyrannus couchii)
 • tyran grubodzioby (Tyrannus crassirostris)
 • tyran kubański (Tyrannus cubensis)
 • tyran szary (Tyrannus dominicensis)
 • tyran różany (Tyrannus forficata)
 • tyran melancholijny (Tyrannus melancholicus)
 • tyran szarogrzbiety (Tyrannus niveigularis)
 • tyran widłosteny (Tyrannus savana)
 • tyran bahamski (Tyrannus verticalis)
 • pokrzewniak (Xenopsaris albinucha)
 • czubotyranka rdzawopierśna (Xenotriccus callizonus)
 • czubotyranka meksykańska (Xenotriccus mexicanus)
 • mniszek czarnowąsy (Xolmis cinerea)
 • mniszek czarnołbisty (Xolmis coronata)
 • mniszek blady (Xolmis dominicana)
 • mniszek biały (Xolmis irupero)
 • mniszek ognistooki (Xolmis pyrope)
 • mniszek mały (Xolmis salinarum)
 • mniszek białorzytny (Xolmis velata)
 • tyranik oliwkowy (Zimmerius bolivianus)
 • tyranik czerwonodzioby (Zimmerius cinereicapillus)
 • tyranik smukłonogi (Zimmerius gracilipes)
 • tyranik białogardły (Zimmerius vilissimus)
 • tyranik złotobrewy (Zimmerius viridiflavus)

Występowanie i środowisko

Ptaki te żyją w obu Amerykach. Zajmują zwykle środowiska leśne i różnego rodzaju zadrzewienia. Mała grupa gatunków zamieszkuje łąki. Łącznie ptaki te zajmują prawie każde siedlisko obu Ameryk.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki tej rodziny ptaków, szczególnie tyrany, są bardzo agresywne i atakują znacznie większe od siebie inne ptaki.

Polują na owady z pozycji obserwatora. Rzucają się w powietrze za przelatującym owadem. Złapaną ofiarę zjadają na stanowisku obserwacyjnym. Są tu ptaki migrujące oraz osiadłe. Prawie wszystkie gatunki ze strefy chłodniejszej na zimę odlatują w rejony tropikalne.

Odzywają się za pomocą gwizdów i świergotów. Są dość hałaśliwe.

Rozmnażanie

Gniazda najczęściej stanowią otwarte czarki, są też gniazda kuliste z bocznym wejściem, gniazdują też w dziuplach. Gniazdo buduje samica i samiec. W tropikach samice składają najczęściej 2-3 jaja, poza tym obszarem na ogół 4 jaja w zniesieniu. W lęgu najwięcej 8 jaj. Okres wysiadywania w zależności od gatunku wynosi 12-24 dni. Samiec na ogół nie wysiaduje jaj. Młode są samodzielne dopiero po kilku miesiącach. Już w następnym roku przystępują do lęgów.

Pożywienie

Podstawę ich diety stanowią owady. Gatunki tropikalne zjadają też jagody. Jeden z gatunków dietę uzupełnia rybkami.

Ochrona i zagrożenia

Dwa gatunki są krytycznie zagrożone, 9 jest zagrożonych wymarciem, 14 narażonych na wyginięcie.
© medianauka.pl, 2015-03-23, RODZ-288 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.