logo
Stadniaki

Stadniaki (Pomatostomidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 5 gatunków w jednym rodzaju. W Polsce stadniaki nie występują.

Wygląd

Upierzenie zwykle brązowe, spód płowy, pierś jasna. Głowa z wierzchu szara lub brązowa. Samiec od samicy różni się głównie wielkością.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Stadniak rdzawołbistyStadniak rdzawołbisty

Pomatostomus ruficeps

Stadniak rdzawołbisty (Pomatostomus ruficeps) to ptak z rodziny stadniaków. Upierzenie szarobrązowe z wierzchu. Nad okiem biała brew biegnąca do karku. Gardło i spód białe. Wierzch głowy rdzawy.


Stadniak siwogłowyStadniak siwogłowy

Pomatostomus temporalis

Stadniak siwogłowy (Pomatostomus temporalis) to gatunek ptaka z rodziny stadniaków. Upierzenie brązowe. Podgardle i pierś, obszar na wierzchu głowy - białawe. Ogon z białym zakończeniem. Przez oko biegnie maska.

Inne gatunki

  • stadniak rdzawy (Garritornis isidorei)
  • stadniak skromny (Pomatostomus halli)
  • stadniak białobrewy (Pomatostomus superciliosus)

Występowanie i środowisko

Stadniaki żyją w Australii i na Nowej Gwinei. Zasiedlają lasy i zarośla akacjowe, eukaliptusowe.

Tryb życia i zachowanie

Są ptakami hałaśliwymi. Często tworzy grupy rodzinne do kilkunastu sztuk.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 28-36 cm.

Rozmnażanie

Budują zakryte gniazda z centralnym wejściem. Samica znosi 2-4 jaja. Występuje zjawisko kooperacji lęgowej. Cała rodzina pomaga w wychowaniu potomstwa. Budują wiele gniazd i co noc je zmieniają. Jeden z ptaków czuwa w nocy.

Pożywienie

Polują na owady, które zbierają z ziemi i pni.

Ochrona i zagrożenia

Stadniaki nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 link tutaj

© medianauka.pl, 2019-01-06, RODZ-775
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-28

 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kubek zwierzęta Bałtyku
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.