Stadniaki

Stadniaki (Pomatostomidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 5 gatunków w jednym rodzaju. W Polsce stadniaki nie występują.

Wygląd

Upierzenie zwykle brązowe, spód płowy, pierś jasna. Głowa z wierzchu szara lub brązowa. Samiec od samicy różni się głównie wielkością.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Stadniak białobrewyStadniak białobrewy

Pomatostomus superciliosus

Stadniak białobrewy (Pomatostomus superciliosus) to gatunek ptaka z rodziny stadniaków. Upierzenie brązowe. Sterówki mają białe końce. Nad okiem biała brew, węższa niż u stadniaka skromnego.


Stadniak rdzawołbistyStadniak rdzawołbisty

Pomatostomus ruficeps

Stadniak rdzawołbisty (Pomatostomus ruficeps) to ptak z rodziny stadniaków. Upierzenie szarobrązowe z wierzchu. Nad okiem biała brew biegnąca do karku. Gardło i spód białe. Wierzch głowy rdzawy.


Stadniak siwogłowyStadniak siwogłowy

Pomatostomus temporalis

Stadniak siwogłowy (Pomatostomus temporalis) to gatunek ptaka z rodziny stadniaków. Upierzenie brązowe. Podgardle i pierś, obszar na wierzchu głowy - białawe. Ogon z białym zakończeniem. Przez oko biegnie maska.


Stadniak skromnyStadniak skromny

Pomatostomus halli

Stadniak skromny (Pomatostomus halli) to gatunek ptaka z rodziny stadniaków. Upierzenie brązowe. Sterówki mają białe końce. Nad okiem biała brew. Gardło i pierś białe.

Inne gatunki

  • stadniak rdzawy (Garritornis isidorei)

Występowanie i środowisko

Stadniaki żyją w Australii i na Nowej Gwinei. Zasiedlają lasy i zarośla akacjowe, eukaliptusowe.

Tryb życia i zachowanie

Są ptakami hałaśliwymi. Często tworzy grupy rodzinne do kilkunastu sztuk.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 28-36 cm.

Rozmnażanie

Budują zakryte gniazda z centralnym wejściem. Samica znosi 2-4 jaja. Występuje zjawisko kooperacji lęgowej. Cała rodzina pomaga w wychowaniu potomstwa. Budują wiele gniazd i co noc je zmieniają. Jeden z ptaków czuwa w nocy.

Pożywienie

Polują na owady, które zbierają z ziemi i pni.

Ochrona i zagrożenia

Stadniaki nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo

Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2019-01-06, RODZ-775
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-28Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.