Stadniaki
Stadniaki (Pomatostomidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 5 gatunków w jednym rodzaju. W Polsce stadniaki nie występują.
Wygląd
Upierzenie zwykle brązowe, spód płowy, pierś jasna. Głowa z wierzchu szara lub brązowa. Samiec od samicy różni się głównie wielkością.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Pomatostomus ruficeps
Stadniak rdzawołbisty (Pomatostomus ruficeps) to ptak z rodziny stadniaków. Upierzenie szarobrązowe z wierzchu. Nad okiem biała brew biegnąca do karku. Gardło i spód białe. Wierzch głowy rdzawy.

Pomatostomus temporalis
Stadniak siwogłowy (Pomatostomus temporalis) to gatunek ptaka z rodziny stadniaków. Upierzenie brązowe. Podgardle i pierś, obszar na wierzchu głowy - białawe. Ogon z białym zakończeniem. Przez oko biegnie maska.
Inne gatunki
- Stadniak rdzawy (Garritornis isidorei)
- Stadniak skromny (Pomatostomus halli)
- Stadniak białobrewy (Pomatostomus superciliosus)
Występowanie i środowisko
Stadniaki żyją w Australii i na Nowej Gwinei. Zasiedlają lasy i zarośla akacjowe, eukaliptusowe.
Tryb życia i zachowanie
Są ptakami hałaśliwymi. Często tworzy grupy rodzinne do kilkunastu sztuk.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 28-36 cm.
Rozmnażanie
Budują zakryte gniazda z centralnym wejściem. Samica znosi 2-4 jaja. Występuje zjawisko kooperacji lęgowej. Cała rodzina pomaga w wychowaniu potomstwa. Budują wiele gniazd i co noc je zmieniają. Jeden z ptaków czuwa w nocy.
Pożywienie
Polują na owady, które zbierają z ziemi i pni.
Ochrona i zagrożenia
Stadniaki nie są zagrożone wymarciem.
© medianauka.pl, 2019-01-06, RODZ-775