Miodojady

Miodojady (Meliphagidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych z podrzędu śpiewających. Rodzina ta liczy dziś 184 gatunki.

Większość miodojadów ma małe rozmiary. Ich wygląd jest zróżnicowany. Ubarwienie najczęściej zielone lub zielonobrązowe. Większość gatunków na bokach głowy ma żółte, złote lub białe plamy. Występuje dymorfizm płciowy.

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków żyje w Australii i na Nowej Gwinei. Występują też na wyspach Mikronezji, Melanezji, Polinezji, Nowej Zelandii, Hawajach, 2 gatunki w Afryce. Są to ptaki endemiczne. Większość żyje w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem rozrodu gromadzą się w stada. W okresie rozrodu miodożery organizują się w koterie.

Morfologia i anatomia

Cechą wspólną wszystkich ptaków z tej rodziny jest budowa języka. Zawinięte boki nasady długiego i wysuwanego języka tworzą dwa rowki, koniec jest rozdzielony na 4 części, a ich brzegi pokrywają rodzaj szczoteczek do zlizywania nektaru.

Rozmnażanie

Najczęściej gnieździ się kolonijnie. Gniazdo jest w kształcie czarki. Podkasałki budują je na krzewach nisko nad ziemią lub na ziemi. Samice składają 1-5 jaj (najczęściej 2). Okres wysiadywania trwa 12-17 dni. Pisklęta przez 10-30 pozostają w gnieździe. U miodożerów występuje bardzo złożona społeczność podczas lęgów, gdzie w uproszczeniu jednej parze lęgowej może pomagać nawet 30 osobników. Pomocnikami są najczęściej samce i to spokrewnione.

Pożywienie

Odżywiają się nektarem, pyłkiem kwiatowym i owadami, ich słodkimi wydzielinami. Spełniają ważną rolę przy zapylaniu roślin w Australii.

Ochrona i zagrożenia

Sześć gatunków jest narażonych na wyginięcie, 4 gatunki są zagrożone wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-180
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-25Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.