logoChronkowate

Chronkowate (Thamnophilidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 204 gatunki w 45 rodzajach. W Polsce chronkowate nie występują. Niegdyś wraz z mrówkowodami (Conopophagidae) stanowiły jedną rodzinę.

Wygląd

Ptaki te mają zwykle szare lub czarne i białe ubarwienie, na ogół z kontrastowymi pręgami, paskami, plamami. Samice nie są ubarwione tak kontrastowo jak samce. Na grzbiecie występuje ukryta biała plama. Samce prezentują ją podczas godów, a obie płci w swojej obronie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


BataraBatara

Batara cinerea

Batara (Batara cinerea) to ptak z rodziny chronkowatych. Upierzenie szarobrązowe. Skrzydła i ogon czarne w żółtobrązowe prążki. Na głowie brązowa czupryna. Dziób i nogi stalowoczarne.


Chronka pręgowanaChronka pręgowana

Thamnophilus doliatus

To przedstawiciel chronkowatych. Samiec ma czarny czubek i pręgi na całym ciele, samica jest beżowa, ciemniejsza na grzbiecie. Wyraźnie widać żółte oczy. Na głowie znajduje się niewielki, ciemny czub.


Mlesniczka czarnogłowaMlesniczka czarnogłowa

Hylophylax naevioides

Mlesniczka czarnogłowa (Hylophylax naevioides) to gatunek ptaka zaliczany do rodziny chronkowatych. Ma ciemną głowę, brunatny wierzch z czarnymi plamami, spód biały, czarno plamkowany.

Inne gatunki

 • mrówkodławik jednobarwny (Formicivora littoralis)
 • mrówczyk białobrzuchy (Gymnopithys leucaspis)
 • mrówczak (Myrmornis torquata)
 • mrówiaczek krótkodzioby (Myrmotherula obscura)
 • modroliczek (Phaenosticus mcleannani)
 • dziwaczek maskowy (Pithys albifrons)
 • węglarz czarny (Pyriglena atra)
 • taraba (Taraba major)
 • mrówkowiec rdzawogrzbiety (Terenura spodioptila)
 • ciemnotek niebieskawy (Thamnomanes schistogynus)
 • chronka rdzawogłowa (Thamnophilus ruficapillus)

Występowanie i środowisko

To ptaki zajmujące leśne środowisko. Występują w Ameryce Południowej oraz Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki tropią mrówki, których przemarsze przez lasy tropikalne powodują wypłaszanie innych owadów, na które polują chronkowate. Często tworzą stada mieszanych gatunków.

Rozmnażanie

Gniazdo to otwarta czarka umiejscowiona na drzewie w rozwidleniu gałęzi. Samica składa zwykle 2 jaja.

Pożywienie

Zjadają przede wszystkim owady, ale także małe owoce.

Ochrona i zagrożenia

Cztery gatunki są krytycznie zagrożone, 10 gatunków jest zagrożonych wymarciem, 11 jest narażonych na wyginięcie, 9 jest bliskich tego zagrożenia.
© medianauka.pl, 2015-03-28, RODZ-292 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta Bałtyku
Paw Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kubek sowy
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.