Siwuszki

Siwuszki (Polioptilidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Zaliczamy do niej 21 gatunków. W Polsce siwuszki nie występują.

Wygląd

To ptaki o niewielkich rozmiarach, najczęściej szarym upierzeniu, z długimi ogonami. Spód ciała jasny. Ważna, cecha gatunkowa to ubarwienie głowy samców.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Siwuszka ciemnobrewaSiwuszka ciemnobrewa

Polioptila caerulea

Siwuszka ciemnobrewa, siwuszka ciemnobrwista (Polioptila caerulea) to typowy przedstawiciel rodziny siwuszek. Upierzenie siwoniebieskie z wierzchu, białawe od spodu. Lotki i sterówki środkowe są czarne.


Siwuszka czarnosternaSiwuszka czarnosterna

Polioptila melanura

Siwuszka czarnosterna (Polioptila melanura) to gatunek ptaka z rodziny siwuszek. Upierzenie szare z wierzchu, jaśniejsze od spodu. Na głowie samca w szacie spoczynkowej ciemna brew, w szacie godowej ciemna czapeczka.


Siwuszka kubańskaSiwuszka kubańska

Polioptila lembeyei

Siwuszka kubańska (Polioptila lembeyei) to gatunek ptaka z rodziny siwuszek. Upierzenie szare z wierzchu, jasne od spodu. Na głowie ciemna plama w kształcie półksiężyca.


Siwuszka maskowa
Siwuszka maskowa

Polioptila dumicola

Siwuszka maskowa (Polioptila dumicola) to gatunek ptaka z rodziny siwuszek. Upierzenie szare, białawe od spodu, z ciemnymi plamami na głowie.


Siwuszka tropikalnaSiwuszka tropikalna

Polioptila plumbea

Siwuszka tropikalna (Polioptila plumbea) to gatunek ptaka z rodziny siwuszek. Głowa z wierzchu ciemna, płaszcz szarawy, spód biały. Ogon z wierzchu czarny, od spodu biały. Obok oka ciemna, nieregularna plama.

Inne gatunki

 • gnomik rdzawouchy (Microbates cinereiventris)
 • gnomik obrożny (Microbates collaris)
 • siwuszka białolica (Polioptila albiloris)
 • siwuszka jukatańska (Polioptila albiventris)
 • siwuszka popielata (Polioptila attenboroughi)
 • siwuszka białobrewa (Polioptila bilineata)
 • siwuszka kalifornijska (Polioptila californica)
 • siwuszka samotna (Polioptila clementsi)
 • siwuszka wenezuelska (Polioptila facilis)
 • siwuszka uboga (Polioptila guianensis)
 • siwuszka żółtawa (Polioptila lactea)
 • siwuszka czarnołbista (Polioptila nigriceps)
 • siwuszka brazylijska (Polioptila paraensis)
 • siwuszka szarogardła (Polioptila schistaceigula)
 • gnomik długodzioby (Ramphocaenus melanurus)
 • gnomik białosterny (Ramphocaenus sticturus)

Występowanie i środowisko

To ptaki Ameryki Północnej i Południowej. Preferują lasy, zarośla. Przebywają zwykle w koronach drzew.

Tryb życia i zachowanie

Siwuszki są towarzyskie. Nie stronią nawet od ptaków innych gatunków. Odgłosy to zwykle proste gwizdy.

Morfologia i anatomia

Siwuszki osiągają rozmiary ciała od 19 do 12 cm długości i od 6 do 10 g ciężaru.

Rozmnażanie

Samica buduje gniazdo wraz z samcem. Gniazdo jest misterne, świetnie ukryte, wzmocnione pajęczyną. Samica składa do 5 jaj, które wraz z samcem wysiaduje przez 13 dni. Pisklęta wykluwają się nagie.

Pożywienie

Ptaki te polują głównie na owady.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo

Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2018-07-03, RODZ-796
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-27Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.