Logo Media Nauka

FacebookLirogony

Lirogony (Menuridae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy zaledwie dwa gatunki.

Wygląd

Ciało jest z wierzchu szarobrązowe, spód jaśniejszy. Lirogony skromne mają więcej brązowego ubarwienia. Samce są wyposażone w długi ogon, który składa się z przekształconych sterówek. Dwa pióra są taśmowe, 12 prawie bez chorągiewek, zewnętrzne przypominają ramiona liry. Samica jest mniejsza od samca, a ogon jest mniej okazały.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Lirogon wspaniałyLirogon wspaniały

Menura novaehollandiae

Lirogon wspaniały (Menura novaehollandiae) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny lirogonów, wielkości kury domowej. To jeden z największych ptaków wróblowych na świecie. Samiec ma imponujący ogon.

Inne gatunki

  • Lirogon skromny (Menura alberti)

Występowanie i środowisko

Lirogony zamieszkują południowo-wschodnią Australię. Większą część czasu ptaki te spędzają na ziemi. Ich środowiskiem życia są lasy deszczowe i twardolistne.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te mają zdolność naśladowania rozmaitych dźwięków, w tym aż 25% odgłosów innych ptaków z otoczenia lirogonów. Świetnie biegają i kopią w ziemi. Słabo latają. Lot ślizgowy. Noc spędzają wysoko na drzewie. Lirogony są samotnikami, które bronią swego terytorium. Długość życia wynosi 20-30 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 76 cm do 103 cm.

Rozmnażanie

Samce budują na ziemi kopce, na których odbywają toki. Toki trwają nawet połowę dnia. Samiec potrząsa i nakrywa się ogonem. Kopulacja odbywa się na kopcu. Zaledwie jedno jajo samica znosi zimą. Co zdumiewające dość często i na kilka godzin samica pozostawia jajo bez opieki, przez co okres inkubacji trwa aż 50 dni. Pisklęta rosną wolno. Pozostają w gnieździe około 50 dni. Młodymi opiekuje się samica.

Pożywienie

Polują na bezkręgowce.

Ciekawostki

To jedne z największych ptaków wróblowych na świecie.
© medianauka.pl, 2018-12-01, RODZ-769Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.