Lirogon wspaniały

Lirogon wspaniały (Menura novaehollandiae)

© Nicolas Faramaz - Fotolia.com

Lirogon wspaniały (Menura novaehollandiae) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny lirogonów, wielkości kury domowej. To jeden z największych ptaków wróblowych na świecie. Ciało jest z wierzchu szarobrązowe, spód jaśniejszy. Samiec jest wyposażony w imponujący ogon, przypominający tren sukni. Ogon ten składa się z przekształconych sterówek. Dwa pióra są taśmowate, 12 prawie bez chorągiewek, zewnętrzne przypominają ramiona liry. Samica jest mniejsza od samca, a ogon jest mniej okazały.

Występowanie i środowisko

Lirogon wspaniały zamieszkuje Australię, w jej południowo-wschodniej części, w lasach deszczowych.

Tryb życia i zachowanie

Ma zdolność do naśladowania różnych dźwięków. Większą część czasu lirogon spędza na ziemi. Słabo lata. Lot jest ślizgowy. Noc spędza wysoko na drzewie, na które wspina się za pomocą serii skoków. Lirogon wspaniały jest samotnikiem, który broni swego terytorium. Ptak ten dożywa 30 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała samca wynosi do 103 cm, samicy do 80 cm. Ciężar ciała samca wynosi 0,9-1,1 kg, samicy 0,7-1 kg. Nogi są długie, szare, z mocnymi palcami, dzięki którym ptak może kopać w podłożu. Świetnie biega.

Pożywienie

Lirogon wspaniały żywi się bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Samce budują na ziemi kopce, na których odbywają toki. Toki trwają nawet połowę dnia. Samiec potrząsa i nakrywa się ogonem. Kopulacja odbywa się na kopcu. Zaledwie jedno jajo samica znosi zimą. Gniazdo ma zamkniętą od góry konstrukcję z patyków, mchu, paproci z bocznym wejściem. Budowane jest na ziemi lub tuż nad nią. Co zdumiewające, dość często i na kilka godzin samica pozostawia jajo bez opieki, przez co okres inkubacji trwa aż 50 dni. Pisklęta rosną wolno. Pozostają w gnieździe około 50 dni. Młodymi opiekuje się tylko samica.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Nazwa ptaka "lirogon" pochodzi od błędnego przekonania angielskich biologów, którzy badając skórę ptaka (jaką mieli do dyspozycji), doszli do wniosku, że lirogony trzymają ogon cały czas w górze, przypominając lirę. W rzeczywistości tak nie jest.

Pokrewne gatunki ptaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.84 / 69.47%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2018-12-01, GAT-9536




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.