Logo Media Nauka

FacebookSzerokodzioby

Szerokodzioby (Eurylaimidae) to rodzina niewielkich ptaków z rodziny wróblowych, która liczy dziś 15 gatunków w 8 rodzajach. W Polsce ptaki te nie występują.

Wygląd

Upierzenie brązowe, czarne, zielone, czerwone, srebrne z jaskrawymi i kontrastującymi obszarami. Ptaki te zwykle mają kolorowy, niemal fosforyzujący dziób. Dymorfizm płciowy i wiekowy jest zwykle słabo zaznaczony. Szerokodzioby mają krępe i przysadziste ciało, z krótkim ogonem. Dziób, jak mówi sama nazwa rodziny, jest zwykle bardzo szeroki. Na jego końcu znajduje się haczyk.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Nosoczub szmaragdowyNosoczub szmaragdowy

Calyptomena viridis

Nosoczub szmaragdowy (Calyptomena viridis ) to ptak z rodziny szerokodziobów o przysadzistej sylwetce i krótkim, kwadratowym ogonie. Upierzenie intensywnie zielone, na spodzie rozjaśnione.


Szerokodziób czarnobrewySzerokodziób czarnobrewy

Serilophus lunatus

Szerokodziób czarnobrewy (Serilophus lunatus) to ptak z rodziny szerokodziobów. Głowa i spód jasne. Nad okiem biegnie szeroka, czarna brew.


Szerokodziób długosternySzerokodziób długosterny

Psarisomus dalhousiae

Szerokodziób długosterny, szerokodziób papuzi (Psarisomus dalhousiae) to ptak z rodziny szerokodziobów. Upierzenie intensywnie zielone poza czarno-białym wierzchem głowy, żółtozieloną resztą głowy, zaś ogon i cześć lotek są niebieskie.


Szerokodziób różowodziobySzerokodziób różowodzioby

Corydon sumatranus

Szerokodziób różowodzioby to ptak z rodziny szerokodziobów o czarnym upierzeniu poza brązowawymi sterówkami z białą plamą, żółtopomarańczową piersią i pomarańczową plamą na grzbiecie.

Inne gatunki

  • Nosoczub modrobrzuchy (Calyptomena hosii)
  • Nosoczub czarnogardły (Calyptomena whiteheadi)
  • Szerokodziób białoskrzydły (Cymbirhynchus macrorhynchos)
  • Szerokodziób purpurowy (Eurylaimus javanicus)
  • Szerokodziób obrożny (Eurylaimus ochromalus)
  • Szerokodziób filipiński (Eurylaimus steerii)
  • Szerokodziób zielony (Pseudocalyptomena graueri)
  • Szerokodziób ubogi (Smithornis capensis)
  • Szerokodziób rdzawoboczny (Smithornis rufolateralis)
  • Szerokodziób ciemny (Smithornis sharpei)

Występowanie i środowisko

Szerokodzioby są obecne w Azji i Afryce. W Azji obszar występowania obejmuje Chiny, Indie i dalej na południowy-wschód, w Afryce jest to obszar równikowy i dalej na południe. Ptaki te zamieszkują lasy tropikalne oraz różnego rodzaju zarośla.

Tryb życia i zachowanie

Szerokodzioby odzywają się zwykle głośnymi gwizdami i trelami. Również terkoczą i rechoczą.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 11,5 do 27,5 cm długości ciała oraz od 10 do 163 g masy ciała.

Rozmnażanie

Ptaki te budują dość duże i niezbyt staranne wiszące gniazda, zamknięte, z bocznym wejściem oraz z czymś w rodzaju ogona. Samica składa 2-3 w tropikach lub 4-8 jaj w okolicach Himalajów.

Pożywienie

Ptaki te polują na stawonogi, zjadają również owoce.

Ochrona i zagrożenia

Kilka gatunków uznawanych jest za zagrożone.

Ciekawostki

To słabo poznane ptaki. Po śmierci szerokodzioba dziób traci swój fosforyzujący kolor, można go więc podziwiać wyłącznie w naturze.
© medianauka.pl, 2018-07-07, RODZ-1323Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.