Wróble, wróblowate

Wróble, wróblowate (Passeridae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 4 rodzaje i 36 gatunków. W Polsce żyją 4 gatunki z tej rodziny ptaków, ale tylko dwa są pospolite: mazurek i wróbel zwyczajny.

Wygląd

Mają krępy tułów, dużą i okrągłą głowę, krótki dziób. Upierzenie brązowo-szare, czasem z domieszką czarnego. Śnieżki są jasnobrązowe z domieszką koloru białego.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


MazurekMazurek PL

Passer montanus

Mazurek (Passer montanus) to pospolity w Polsce ptak często mylony z wróblem. Jest od niego nieco mniejszy. Oba ptaki ubarwione są tak samo. Mazurek ma dużo mniejszą plamkę na podbródku niż u wróbla i ma ciemne plamki na policzkach.


Śnieżka zwyczajnaŚnieżka zwyczajna PL

Montifringilla nivalis

Śnieżka zwyczajna (Montifringilla nivalis) to gatunek ptaka należący do rodziny wróbli. Ma szarą głowę z czarną plamą pod dziobem. Ciało od spodu jest białawe, wierzch brunatny. To największy wróbel Europy.


Wróbel, wróbel domowy, wróbel zwyczajnyWróbel, wróbel domowy, wróbel zwyczajny PL

Passer domesticus

Wróbel to pospolity i liczny w Polsce ptak podobny do mazurka. To nieodłączny towarzysz człowieka. Występuje tutaj wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma szary wierzch głowy, kark, pokrywy uszne, boki głowy - kasztanowatobrązowe.

Inne gatunki

  • Śnieżka czarnoskrzydła (Montifringilla adamsi)
  • Śnieżka płowa (Montifringilla blanfordi)
  • Śnieżka rdzawoszyja (Montifringilla ruficollis)
  • Wróbel czarnogłowy (Passer melanurus)
  • Wróbel pustynny (Passer simplex)
  • Wróbel skalny (Petronia petronia)
  • Wróbel białobrewy (Petronia superciliaris)

Występowanie i środowisko

Występują w Afryce i Eurazji, wprowadzony przez człowieka w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce. Zamieszkuje lasy, zarośla, wrzosowiska, parki, ogrody, obrzeża pól, nadbrzeżne zarośla, także miasta i wsie, śnieżki żyją w strefie alpejskiej.

Tryb życia i zachowanie

Wróble dobrze się czują w towarzystwie człowieka, nie stronią od ludzkich osiedli, gdzie znajdują pożywienie i schronienie. Wróble często są zwierzętami stadnymi. Część wróbli żyjących w miastach nie oddala się od miejsca urodzenia dalej niż na 1,5 km.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Budują kuliste, duże gniazda z trawy. Gniazdują także w dziuplach, skalnych szczelinach, budynkach, niektóre śnieżki gniazdują w norach. Nierzadko gniazdują gromadnie. Samica składa 3-7 jaj. Długość jaj: 1,8-2,2 cm. Pisklęta są gniazdownikami.

Pożywienie

Żywią się nasionami i owadami. Pisklęta są karmione owadami. Wróble właściwe (rodzaj Passer) zjadają głównie ziarna, szczególnie zbóż. Wróbel zwyczajny zjada odpadki, głównie okruchy chleba, które znajduje w ludzkich osiedlach.

Ochrona i zagrożenia

Wróble nie są zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-49


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
mazurek
       

Trwa okres lęgowy u mazurka. Samica wyprowadza do 3 lęgów w roku.

ukryj/pokaż
wróbel zwyczajny
      

Trwa okres lęgowy u wróbla. Samica wyprowadza do 3 lęgów w roku.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.