logoKardynały

Kardynały (Cardinalidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 43 gatunki w 12 rodzajach. W Polsce kardynały nie występują. Niegdyś gatunki tej rodziny zaliczano do łuszczaków.

Wygląd

Upierzenie tych ptaków jest bardzo różnorodne. Wiele z nich jest bardzo kolorowych. To najbarwniejsze ptaki śpiewające.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kardynał karmazynowyKardynał karmazynowy

Cardinalis sinuatus

Kardynał karmazynowy (Cardinalis sinuatus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Upierzenie szaropopielate. Na głowie czub. Dziób gruby i krótki, złoty. Samiec ma czerwony koniec czuba, część głowy i skrzydeł, pierś i spód ciała.


Kardynał szkarłatnyKardynał szkarłatny

Cardinalis cardinalis

Kardynał szkarłatny to najbardziej charakterystyczny przedstawiciel rodziny kardynałów, zamieszkujący Amerykę Północną i Środkową. Na głowie znajduje się duży czubek. Okolice oczu i nasady dzioba są czarne.


Łuszcz strojny
Łuszcz strojny

Pheucticus ludovicianus

Łuszcz strojny (Pheucticus ludovicianus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma czarną głowę i wierzch ciała, spód biały, na skrzydłach białe elementy. Na piersi czerwona plama, wyglądająca jakby ptak był zbroczony krwią.

Inne gatunki

 • kostogryz maskowy (Caryothraustes canadensis)
 • amazonek (Caryothraustes humeralis)
 • indygówka niebieska (Cyanocompsa brissonii)
 • indygówka stalowa (Cyanocompsa cyanoides)
 • indygówka modra (Cyanoloxia glaucocaerulea)
 • łuszczyk lazurowy (Passerina amoena)
 • łuszczyk wielobarwny (Passerina ciris)
 • łuszczyk indygowy (Passerina cyanea)
 • łuszczyk żółtobrzuchy (Passerina leclancherii)
 • łuszczyk różowobrzuchy (Passerina rositae)
 • łuszcz żółty (Pheucticus chrysopeplus)
 • łuszcz czarnogłowy (Pheucticus melanocephalus)
 • ziarnołusk białogardły (Pitylus grossus)
 • łuszczyk czarnogardły (Spiza americana)

Występowanie i środowisko

Ptaki te zamieszkują dużą część Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Zajmują różnorodne środowiska, od suchych zarośli pustynnych po tropikalne lasy.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te przejawiają różne zachowania w zależności od gatunku. Są pośród nich samotnicy, inne tworzą grupy społeczne. Niektóre gatunki prowadzą tryb osiadły, inne koczują.

Rozmnażanie

Gniazdo to zwykle czarka umieszczana na drzewie albo krzewie, budowane na ogół przez samicę. Samica znosi 2-5 białych jaj. Okres inkubacji wynosi 11-14 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 9-15 dni.

Pożywienie

Zjadają nasiona chwastów, zbóż, owoce, pąki kwiatów i kwiaty oraz owady.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.
© medianauka.pl, 2015-04-13, RODZ-304 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.