Kardynały

Kardynały (Cardinalidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 49 gatunków. W Polsce kardynały nie występują. Niegdyś gatunki tej rodziny zaliczano do łuszczaków.

Wygląd

Upierzenie tych ptaków jest bardzo różnorodne. Wiele z nich jest bardzo kolorowych. To najbarwniejsze ptaki śpiewające.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kardynał karmazynowyKardynał karmazynowy

Cardinalis sinuatus

Kardynał karmazynowy (Cardinalis sinuatus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Upierzenie szaropopielate. Na głowie czub. Dziób gruby i krótki, złoty. Samiec ma czerwony koniec czuba, część głowy i skrzydeł, pierś i spód ciała.


Kardynał szkarłatnyKardynał szkarłatny

Cardinalis cardinalis

Kardynał szkarłatny to najbardziej charakterystyczny przedstawiciel rodziny kardynałów, zamieszkujący Amerykę Północną i Środkową. Na głowie znajduje się duży czubek. Okolice oczu i nasady dzioba są czarne.


Kostogryz białobrzuchyKostogryz białobrzuchy

Caryothraustes poliogaster

Kostogryz białobrzuchy (Caryothraustes poliogaster) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny kardynałów. Upierzenie żółtawe, ciemniejsze z wierzchu, szare na brzuchy. Na głowie czarna maska.


Kostogryz maskowyKostogryz maskowy

Caryothraustes canadensis

Kostogryz maskowy (Caryothraustes canadensis) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny kardynałów. Upierzenie żółtawe, ciemniejsze z wierzchu, na głowie czarna maska.


Łuszcz czarnogłowyŁuszcz czarnogłowy

Pheucticus melanocephalus

Łuszcz czarnogłowy (Pheucticus melanocephalus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma pomarańczowo-czarne upierzenie z białymi przepaskami i plamami na skrzydłach. Czarna jest głowa, ogon i skrzydła.


Łuszcz strojny
Łuszcz strojny

Pheucticus ludovicianus

Łuszcz strojny (Pheucticus ludovicianus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma czarną głowę i wierzch ciała, spód biały, na skrzydłach białe elementy. Na piersi czerwona plama, wyglądająca jakby ptak był zbroczony krwią.


Łuszcz żółtobrzuchyŁuszcz żółtobrzuchy

Pheucticus chrysogaster

Łuszcz żółtobrzuchy (Pheucticus chrysogaster) ma upierzenie głowy, wierzchu i spodu żółte, ogon czarny z białawą nasadą, skrzydła czarno-białe. Dziób krótki, o solidnej budowie.


Łuszczyk błękitnyŁuszczyk błękitny

Passerina caerulea

Łuszczyk błękitny (Passerina caerulea) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niebieskie upierzenie, czarno-brązowe skrzydła. Samica jest brązowa z płowym spodem.


Łuszczyk czarnogardłyŁuszczyk czarnogardły

Spiza americana

Łuszczyk czarnogardły (Spiza americana) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Upierzenie w dużej części brązowe. Nad okiem żółta brew. Gardło białe, u samca przechodzące w czerń i dalej czarne łezki na żółtej piersi.


Łuszczyk indygowy
Łuszczyk indygowy

Passerina cyanea

Łuszczyk indygowy (Passerina cyanea) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niebieskie upierzenie w odcieniu indygo.


Łuszczyk lazurowyŁuszczyk lazurowy

Passerina amoena

Łuszczyk lazurowy (Passerina amoena) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niebieską głowę, szyję, płaszcz, część lotek i sterówek pokrywy ogonowe. Z wierzchu rdzawe plamy, pierś rdzawa.


Łuszczyk wielobarwnyŁuszczyk wielobarwny

Passerina ciris

Łuszczyk wielobarwny (Passerina ciris) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niezwykle barwne upierzenie. Głowa niebieska z zielonkawym kantarkiem, pomarańczową obrączką wokół oka. Gardło i spód czerwone.


Piranga cynobrowaPiranga cynobrowa

Piranga flava

Piranga cynobrowa (Piranga flava) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec pomarańczowy, samica żółto-oliwkowa. Boki szarawe. Na głowie stonowana w barwie maska.


Piranga ognistaPiranga ognista

Piranga bidentata

Piranga ognista (Piranga bidentata) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Upierzenie pomarańczowo-żółte i z ciemnymi skrzydłami z białymi przepaskami i nieco ciemniejszą maską na głowie.


Piranga pąsowa
Piranga pąsowa

Piranga rubra

Piranga pąsowa (Piranga rubra) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma czerwone upierzenie, samica - oliwkowe z wierzchu, żółtawe od spodu. Skrzydła od spodu szarawe.


Piranga szkarłatna
Piranga szkarłatna

Piranga olivacea

Piranga szkarłatna (Piranga olivacea) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec szkarłatnoczerwony poza czarnymi skrzydłami i ogonem. Samica ma oliwkowe upierzenie z jaśniejszym spodem.


Piranga żółtorzytna
Piranga żółtorzytna

Piranga ludoviciana

Piranga żółtorzytna (Piranga ludoviciana) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Wierzch czarny z żółtymi elementami, spód żółty. Głowa samca pomarańczowo-czerwona.

Inne gatunki

 • indygówka wenezuelska (Amaurospiza carrizalensis)
 • indygówka jasna (Amaurospiza concolor)
 • indygówka ciemna (Amaurospiza moesta)
 • kardynał pąsowy (Cardinalis phoeniceus)
 • kostogryz szkarłatny (Caryothraustes celaeno)
 • kostogryz czerwony (Caryothraustes erythromelas)
 • indygówka szafirowa (Cyanocompsa parellina)
 • indygówka niebieska (Cyanoloxia brissonii)
 • indygówka stalowa (Cyanoloxia cyanoides)
 • indygówka modra (Cyanoloxia glaucocaerulea)
 • indygówka amazońska (Cyanoloxia rothschildii)
 • granatówka czarnogłowa (Granatellus pelzelni)
 • granatówka szarogardła (Granatellus sallaei)
 • granatówka białosterna (Granatellus venustus)
 • habia czarnolica (Habia atrimaxillaris)
 • habia oliwkowa (Habia carmioli)
 • habia czubata (Habia cristata)
 • habia czerwonogardła (Habia fuscicauda)
 • habia szara (Habia gutturalis)
 • habia okularowa (Habia olivacea)
 • habia mrówcza (Habia rubica)
 • habia Sztolcmana (Habia stolzmanni)
 • łuszczyk żółtobrzuchy (Passerina leclancherii)
 • łuszczyk różowobrzuchy (Passerina rositae)
 • łuszczyk tęczowy (Passerina versicolor)
 • łuszcz kapturowy (Pheucticus aureoventris)
 • łuszcz żółty (Pheucticus chrysopeplus)
 • łuszcz czarnogoleniowy (Pheucticus tibialis)
 • piranga czerwonogłowa (Piranga erythrocephala)
 • piranga białoskrzydła (Piranga leucoptera)
 • piranga różowogardła (Piranga roseogularis)
 • piranga żółtobrzucha (Piranga rubriceps)

Występowanie i środowisko

Ptaki te zamieszkują dużą część Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Zajmują różnorodne środowiska, od suchych zarośli pustynnych po tropikalne lasy.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te przejawiają różne zachowania w zależności od gatunku. Są pośród nich samotnicy, inne tworzą grupy społeczne. Niektóre gatunki prowadzą tryb osiadły, inne koczują.

Rozmnażanie

Gniazdo to zwykle czarka umieszczana na drzewie albo krzewie, budowane na ogół przez samicę. Samica znosi 2-5 białych jaj. Okres inkubacji wynosi 11-14 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 9-15 dni.

Pożywienie

Zjadają nasiona chwastów, zbóż, owoce, pąki kwiatów i kwiaty oraz owady.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo

Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-04-13, RODZ-304
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-23Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.