Spis treści:
Kardynały
Kardynały (Cardinalidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 49 gatunków. W Polsce kardynały nie występują. Niegdyś gatunki tej rodziny zaliczano do łuszczaków.
Wygląd
Upierzenie tych ptaków jest bardzo różnorodne. Wiele z nich jest bardzo kolorowych. To najbarwniejsze ptaki śpiewające.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Cardinalis sinuatus
Kardynał karmazynowy (Cardinalis sinuatus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Upierzenie szaropopielate. Na głowie czub. Dziób gruby i krótki, złoty. Samiec ma czerwony koniec czuba, część głowy i skrzydeł, pierś i spód ciała.

Cardinalis cardinalis
Kardynał szkarłatny to najbardziej charakterystyczny przedstawiciel rodziny kardynałów, zamieszkujący Amerykę Północną i Środkową. Na głowie znajduje się duży czubek. Okolice oczu i nasady dzioba są czarne.

Caryothraustes poliogaster
Kostogryz białobrzuchy (Caryothraustes poliogaster) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny kardynałów. Upierzenie żółtawe, ciemniejsze z wierzchu, szare na brzuchy. Na głowie czarna maska.

Caryothraustes canadensis
Kostogryz maskowy (Caryothraustes canadensis) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny kardynałów. Upierzenie żółtawe, ciemniejsze z wierzchu, na głowie czarna maska.

Pheucticus melanocephalus
Łuszcz czarnogłowy (Pheucticus melanocephalus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma pomarańczowo-czarne upierzenie z białymi przepaskami i plamami na skrzydłach. Czarna jest głowa, ogon i skrzydła.

Pheucticus ludovicianus
Łuszcz strojny (Pheucticus ludovicianus) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma czarną głowę i wierzch ciała, spód biały, na skrzydłach białe elementy. Na piersi czerwona plama, wyglądająca jakby ptak był zbroczony krwią.

Pheucticus chrysogaster
Łuszcz żółtobrzuchy (Pheucticus chrysogaster) ma upierzenie głowy, wierzchu i spodu żółte, ogon czarny z białawą nasadą, skrzydła czarno-białe. Dziób krótki, o solidnej budowie.

Passerina caerulea
Łuszczyk błękitny (Passerina caerulea) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niebieskie upierzenie, czarno-brązowe skrzydła. Samica jest brązowa z płowym spodem.

Spiza americana
Łuszczyk czarnogardły (Spiza americana) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Upierzenie w dużej części brązowe. Nad okiem żółta brew. Gardło białe, u samca przechodzące w czerń i dalej czarne łezki na żółtej piersi.

Passerina cyanea
Łuszczyk indygowy (Passerina cyanea) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niebieskie upierzenie w odcieniu indygo.

Passerina amoena
Łuszczyk lazurowy (Passerina amoena) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niebieską głowę, szyję, płaszcz, część lotek i sterówek pokrywy ogonowe. Z wierzchu rdzawe plamy, pierś rdzawa.

Passerina ciris
Łuszczyk wielobarwny (Passerina ciris) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma niezwykle barwne upierzenie. Głowa niebieska z zielonkawym kantarkiem, pomarańczową obrączką wokół oka. Gardło i spód czerwone.

Piranga flava
Piranga cynobrowa (Piranga flava) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec pomarańczowy, samica żółto-oliwkowa. Boki szarawe. Na głowie stonowana w barwie maska.

Piranga bidentata
Piranga ognista (Piranga bidentata) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Upierzenie pomarańczowo-żółte i z ciemnymi skrzydłami z białymi przepaskami i nieco ciemniejszą maską na głowie.

Piranga rubra
Piranga pąsowa (Piranga rubra) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec ma czerwone upierzenie, samica - oliwkowe z wierzchu, żółtawe od spodu. Skrzydła od spodu szarawe.

Piranga olivacea
Piranga szkarłatna (Piranga olivacea) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Samiec szkarłatnoczerwony poza czarnymi skrzydłami i ogonem. Samica ma oliwkowe upierzenie z jaśniejszym spodem.

Piranga ludoviciana
Piranga żółtorzytna (Piranga ludoviciana) to gatunek ptaka z rodziny kardynałów. Wierzch czarny z żółtymi elementami, spód żółty. Głowa samca pomarańczowo-czerwona.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

















Inne gatunki
- indygówka wenezuelska (Amaurospiza carrizalensis)
- indygówka jasna (Amaurospiza concolor)
- indygówka ciemna (Amaurospiza moesta)
- kardynał pąsowy (Cardinalis phoeniceus)
- kostogryz szkarłatny (Caryothraustes celaeno)
- kostogryz czerwony (Caryothraustes erythromelas)
- indygówka szafirowa (Cyanocompsa parellina)
- indygówka niebieska (Cyanoloxia brissonii)
- indygówka stalowa (Cyanoloxia cyanoides)
- indygówka modra (Cyanoloxia glaucocaerulea)
- indygówka amazońska (Cyanoloxia rothschildii)
- granatówka czarnogłowa (Granatellus pelzelni)
- granatówka szarogardła (Granatellus sallaei)
- granatówka białosterna (Granatellus venustus)
- habia czarnolica (Habia atrimaxillaris)
- habia oliwkowa (Habia carmioli)
- habia czubata (Habia cristata)
- habia czerwonogardła (Habia fuscicauda)
- habia szara (Habia gutturalis)
- habia okularowa (Habia olivacea)
- habia mrówcza (Habia rubica)
- habia Sztolcmana (Habia stolzmanni)
- łuszczyk żółtobrzuchy (Passerina leclancherii)
- łuszczyk różowobrzuchy (Passerina rositae)
- łuszczyk tęczowy (Passerina versicolor)
- łuszcz kapturowy (Pheucticus aureoventris)
- łuszcz żółty (Pheucticus chrysopeplus)
- łuszcz czarnogoleniowy (Pheucticus tibialis)
- piranga czerwonogłowa (Piranga erythrocephala)
- piranga białoskrzydła (Piranga leucoptera)
- piranga różowogardła (Piranga roseogularis)
- piranga żółtobrzucha (Piranga rubriceps)
Występowanie i środowisko
Ptaki te zamieszkują dużą część Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Zajmują różnorodne środowiska, od suchych zarośli pustynnych po tropikalne lasy.
Tryb życia i zachowanie
Ptaki te przejawiają różne zachowania w zależności od gatunku. Są pośród nich samotnicy, inne tworzą grupy społeczne. Niektóre gatunki prowadzą tryb osiadły, inne koczują.
Rozmnażanie
Gniazdo to zwykle czarka umieszczana na drzewie albo krzewie, budowane na ogół przez samicę. Samica znosi 2-5 białych jaj. Okres inkubacji wynosi 11-14 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 9-15 dni.
Pożywienie
Zjadają nasiona chwastów, zbóż, owoce, pąki kwiatów i kwiaty oraz owady.
Ochrona i zagrożenia
Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2015-04-13, RODZ-304
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-23