logo
Paskowniki

Paskowniki (Aegithinidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 4 gatunki w jednym rodzaju. Paskowniki w Polsce nie występują. Rodzina została wydzielona z turkuśników (Irenidae).

Wygląd

Upierzenie zielonkawe lub żółte oraz czarne. Na skrzydle występuje zwykle podwójna pręga.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Paskownik białosternyPaskownik białosterny

Aegithina nigrolutea

Paskownik białosterny (Aegithina nigrolutea) to ptak z rodziny paskowników. Upierzenie żółte. Wierzch z zielonkawym odcieniem. Na ciemnym skrzydle widoczna podwójna, biała pręga.


Paskownik zielonyPaskownik zielony

Aegithina viridissima

Paskownik zielony (Aegithina viridissima) to ptak z rodziny paskowników. Upierzenie zielone z żółtawym spodem. Na skrzydłach czarno-białe przepaski. Nad i pod okiem widoczne wyraźnie żółte łuki.


Paskownik zmiennyPaskownik zmienny

Aegithina tiphia

Paskownik zmienny (Aegithina tiphia) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny paskowników. Samica ma zielonkawe upierzenie z wierzchu i żółtawe od spodu. Na skrzydłach podwójna czarno-biała pręga.

Inne gatunki

  • paskownik wielkodzioby (Aegithina lafresnayei)

Występowanie i środowisko

Paskowniki zamieszkują Indonezję oraz Azję południowo-wschodnią. Ptaki te żyją w lasach, na ich obrzeżach, a także w zakrzewieniach i na terenach rolniczych.

Tryb życia i zachowanie

Owady zbierają z powierzchni liści.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 12 do 17 cm, a ciężar ciała od 10 do 20 g.

Rozmnażanie

Gniazdo ma postać otwartej czarki. Samica składa zwykle 2-3 jaja.

Pożywienie

Ptaki te polują na bezkręgowce, głównie owady.
© medianauka.pl, 2019-01-10, RODZ-787 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Montessori - Zwierzęta
Mapa świata Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.