Paskowniki
Paskowniki (Aegithinidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 4 gatunki w jednym rodzaju. Paskowniki w Polsce nie występują. Rodzina została wydzielona z turkuśników (Irenidae).
Wygląd
Upierzenie zielonkawe lub żółte oraz czarne. Na skrzydle występuje zwykle podwójna pręga.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Aegithina nigrolutea
Paskownik białosterny (Aegithina nigrolutea) to ptak z rodziny paskowników. Upierzenie żółte. Wierzch z zielonkawym odcieniem. Na ciemnym skrzydle widoczna podwójna, biała pręga.

Aegithina viridissima
Paskownik zielony (Aegithina viridissima) to ptak z rodziny paskowników. Upierzenie zielone z żółtawym spodem. Na skrzydłach czarno-białe przepaski. Nad i pod okiem widoczne wyraźnie żółte łuki.

Aegithina tiphia
Paskownik zmienny (Aegithina tiphia) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny paskowników. Samica ma zielonkawe upierzenie z wierzchu i żółtawe od spodu. Na skrzydłach podwójna czarno-biała pręga.
Inne gatunki
- Paskownik wielkodzioby (Aegithina lafresnayei)
Występowanie i środowisko
Paskowniki zamieszkują Indonezję oraz Azję południowo-wschodnią. Ptaki te żyją w lasach, na ich obrzeżach, a także w zakrzewieniach i na terenach rolniczych.
Tryb życia i zachowanie
Owady zbierają z powierzchni liści.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi od 12 do 17 cm, a ciężar ciała od 10 do 20 g.
Rozmnażanie
Gniazdo ma postać otwartej czarki. Samica składa zwykle 2-3 jaja.
Pożywienie
Ptaki te polują na bezkręgowce, głównie owady.
© medianauka.pl, 2019-01-10, RODZ-787