Logo Media Nauka

FacebookPaskowniki

Paskowniki (Aegithinidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 4 gatunki w jednym rodzaju. Paskowniki w Polsce nie występują. Rodzina została wydzielona z turkuśników (Irenidae).

Wygląd

Upierzenie zielonkawe lub żółte oraz czarne. Na skrzydle występuje zwykle podwójna pręga.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Paskownik białosternyPaskownik białosterny

Aegithina nigrolutea

Paskownik białosterny (Aegithina nigrolutea) to ptak z rodziny paskowników. Upierzenie żółte. Wierzch z zielonkawym odcieniem. Na ciemnym skrzydle widoczna podwójna, biała pręga.


Paskownik zielonyPaskownik zielony

Aegithina viridissima

Paskownik zielony (Aegithina viridissima) to ptak z rodziny paskowników. Upierzenie zielone z żółtawym spodem. Na skrzydłach czarno-białe przepaski. Nad i pod okiem widoczne wyraźnie żółte łuki.


Paskownik zmiennyPaskownik zmienny

Aegithina tiphia

Paskownik zmienny (Aegithina tiphia) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny paskowników. Samica ma zielonkawe upierzenie z wierzchu i żółtawe od spodu. Na skrzydłach podwójna czarno-biała pręga.

Inne gatunki

  • Paskownik wielkodzioby (Aegithina lafresnayei)

Występowanie i środowisko

Paskowniki zamieszkują Indonezję oraz Azję południowo-wschodnią. Ptaki te żyją w lasach, na ich obrzeżach, a także w zakrzewieniach i na terenach rolniczych.

Tryb życia i zachowanie

Owady zbierają z powierzchni liści.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 12 do 17 cm, a ciężar ciała od 10 do 20 g.

Rozmnażanie

Gniazdo ma postać otwartej czarki. Samica składa zwykle 2-3 jaja.

Pożywienie

Ptaki te polują na bezkręgowce, głównie owady.
© medianauka.pl, 2019-01-10, RODZ-787Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.