Mrówkowody

Mrówkowody, mrówkołowy (Formicariidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 12 gatunków. Mrówkowody w Polsce nie występują.

Wygląd

Upierzenie jest pstre lub jednolite, zwykle szare, czarne, białe, rdzawe, brązowe i oliwkowe. Barwy jaskrawe w zasadzie nie występują. Pióra na głowie tworzą często czubek. Występuje dymorfizm płciowy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Mrówkowód rudogłowyMrówkowód rudogłowy

Formicarius colma

Mrówkowód rudogłowy (Formicarius colma) to gatunek ptaka z rodziny mrówkowodów. Ubarwienie głowy, spodu czarne wierzch brązowawy. Głowa z wierzchu ruda.

Inne gatunki

 • mrówkodrozd kusy (Chamaeza campanisona)
 • mrówkodrozd skryty (Chamaeza meruloides)
 • mrówkodrozd prążkowany (Chamaeza mollissima)
 • mrówkodrozd duży (Chamaeza nobilis)
 • mrówkodrozd brunatny (Chamaeza ruficauda)
 • mrówkodrozd łuskowany (Chamaeza turdina)
 • mrówkowód czarnolicy (Formicarius analis)
 • mrówkowód meksykański (Formicarius moniliger)
 • mrówkowód czarnogłowy (Formicarius nigricapillus)
 • mrówkowód rudoczelny (Formicarius rufifrons)
 • mrówkowód rdzawopierśny (Formicarius rufipectus)

Występowanie i środowisko

Występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Mrówkowody zasiedlają lasy tropikalne, najczęściej na jego dnie.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 10-35 cm.

Rozmnażanie

Gniazdo ma kształt otwartego koszyczka, rzadziej są to gniazda zamknięte lub gniazdują w dziuplach. Samica składa niebieskie jaja.

Pożywienie

Polują na mrówki i termity, ale także inne owady, czasem także małe kręgowce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo

Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2019-01-05, RODZ-766
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-25Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.