Nektarniki

Nektarniki (Nectariniidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, podrzędu śpiewających. Rodzina ta liczy dziś 17 rodzajów i 137 gatunków.

To małe i kolorowe ptaki z długim dziobem. Samce mają barwne, lśniące, metaliczne upierzenie, najczęściej niebieskie, zielonkawe lub czarne, samice są brązowe, szare lub oliwkowe. U samców często występują jaskrawe obszary piór w zgięciach skrzydeł i na sterówkach. Mają długi, zagięty dziób, krajce dzioba są często piłkowane. Ogon jest również długi, stanowi zwykle 30% długości całego ciała. Nie są zbyt towarzyskie.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków żyje w Afryce. Ponadto można je spotkać w Azji i Australii. Zamieszkują lasy nizinne i górskie w strefie tropikalnej, sawanny, lasy rododendrowe. Na swoim obszarze występowania są dość pospolite.

Morfologia i anatomia

Nozdrza są owalne, umieszczone na dnie rowków, mogą być przykrywane wieczkiem. Język w kształcie podwójnej rurki jest rozwidlony na końcu. Skrzydła silne, zaokrąglone.

Rozmnażanie

Budują wiszące gniazdo z bocznym wejściem, nad którym często jest daszek. Są silnie terytorialne lęgowo, czasem też bronią swoich żerowisk. Samica składa najczęściej 2, czasem 3 jaja. Wysiadywanie trwa 13-15 dni, a u dudkowców do 17 dni. Pisklęta pozostają w gnieździe do 19 dni.

Pożywienie

Odżywiają się przede wszystkim nektarem kwiatów, a także pajęczakami. Czasem zjadają owoce. Potrafią spijać nektar w czasie lotu, zawisając nad kwiatem, jednak częściej spijają nektar siadając obok kwiatu, przedziurawiając jego kielich u podstawy.

Ochrona i zagrożenia

Dwa gatunki zalicza się do zagrożonych, cztery inne są narażone na wyginięcie. Nektarniki biorą aktywny udział w zapylaniu kwiatów.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-176
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-26©® Media Nauka 2008-2023 r.