logo
Muchołówkowate

Muchołówkowate (Muscicapidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowatych. Rodzina ta liczy dziś 321 gatunków, z czego w Polsce występuje 20 gatunków.

Wygląd

To małe ptaki związane ze środowiskiem leśnym. Wszystkie mają szeroki dziób i krótkie, słabe nogi. Upierzenie ubarwione różnie, od szarego do kolorowego. Dymorfizm płciowy częsty, szczególnie u gatunków jaskrawiej ubarwionych.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Białorzytka (zwyczajna)Białorzytka (zwyczajna) PL Lęgowy Nieliczny

Oenanthe oenanthe

Białorzytka to mały ptak z rodziny drozdowatych, który w okresie godowym ma charakterystyczną pręgę przebiegającą przez oko. Poza okresem godowym samiec i samica są brązowawe z wierzchu, kremowe od spodu.


Białorzytka płowaBiałorzytka płowa PL Zalatujący wyjątkowo

Oenanthe isabellina

Białorzytka płowa (Oenanthe isabellina) to gatunek ptaka z rodziny drozdowatych. Samiec ma piaskowe ubarwienie, nad okiem biegnie biała brew. Pióra skrzydeł ciemne, ogon także.


Białorzytka pstraBiałorzytka pstra PL Zalatujący wyjątkowo  ! 

Oenanthe pleschanka

Białorzytka pstra (Oenanthe pleschanka) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny drozdowatych. Samiec ma wierzch, gardło i część głowy czarne, na ogonie czarny pasek końcowy. Wierzch głowy i kark jasny, spód żółtobiały.


Białorzytka pustynnaBiałorzytka pustynna PL Zalatujący wyjątkowo

Oenanthe deserti

Białorzytka pustynna (Oenanthe deserti) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny drozdowatych. Upierzenie piaskowe, a u samca występuje czarne upierzenie gardła, części głowy.


Białorzytka rdzawaBiałorzytka rdzawa PL Zalatujący wyjątkowo

Oenanthe hispanica

Białorzytka rdzawa (Oenanthe hispanica) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny drozdowatych. Występuje znaczny dymorfizm płciowy. Upierzenie samicy piaskowe z ciemnymi i jaśniejszymi elementami. Samiec ma czarne lub białe gardło.


Kląskawka afrykańskaKląskawka afrykańska PL Lęgowy Nieliczny

Saxicola torquatus

Kląskawka rzadko występujący w Polsce ptak śpiewający. Samiec ma czarną głowę i wierzch ciała, czerwoną pierś i białe plamy na spodzie ciała, po bokach i na szyi. Samica jest brązowa z ciemniejszą głową.


Kopciuszek (zwyczajny)Kopciuszek (zwyczajny) PL Lęgowy Średnio liczny

Phoenicurus ochruros

Kopciuszek to niezbyt liczny przedstawiciel drozdowatych w naszym kraju. Samiec jest czarny z białym lusterkiem na skrzydle, białymi pokrywami podogonowymi, ceglastym ogonem.


Modraczek (zwyczajny)Modraczek (zwyczajny) PL Zalatujący wyjątkowo

Tarsiger cyanurus

Modraczek (Tarsiger cyanurus) to gatunek ptaka z rodziny drozdowatych, czasem zaliczany do muchołówkowatych. Samiec ma niebieski wierzch, jasną brew nad okiem, jasny spód, różowy odcień na piersiach, pomarańczowe boki.


Muchołówka białoszyjaMuchołówka białoszyja PL Lęgowy Nieliczny  ! 

Ficedula albicollis

To miejscami dość liczny ptak leśny w Polsce, bardzo podobny do muchołówki żałobnej. Samiec ma czarny wierzch ciała, a na czole znajduje się charakterystyczna biała plama.


Muchołówka małaMuchołówka mała PL Lęgowy Nieliczny  ! 

Ficedula parva

To najmniejsza rodzima muchołówka. Muchołówka mała jest dużo mniejsza od wróbla. Wierzch jest szarobrunatny, spód białawy, z rdzawym nalotem. Samiec ma gardło pomarańczowe.


Muchołówka szaraMuchołówka szara PL Lęgowy Średnio liczny

Muscicapa striata

Muchołówka szara to jedyna nasza muchołówka, która gniazduje na budynkach. Jest skromnie ubarwiona. Można ją spotkać na terenie całej Polski. Piórka na głowie są często lekko nastroszone. Oczy mają czarny kolor.


Muchołówka żałobnaMuchołówka żałobna PL Lęgowy Średnio liczny

Ficedula hypoleuca

Muchołówka żałobna to nasza najbardziej pospolita muchołówka. Zamieszkuje wszelkiego rodzaju zadrzewienia. Samiec ma charakterystyczną czarno-białą lub brunatno-białą szatę. Poluje w powietrzu, zbiera też ofiary z powierzchni liści.


Nagórnik (zwyczajny)
Nagórnik (zwyczajny) PL Lęgowy sporadycznie Zalatujący Skrajnie nieliczny

Monticola saxatilis

Nagórnik (Monticola saxatilis) to ptak z rodziny drozdowatych. Ubarwienie letnie samca jaskrawe. Wierzch, głowa z szyją są niebieskawe, skrzydła ciemne, kuper biały. Na plecach znajduje się biała plama.


Pleszka (zwyczajna)Pleszka (zwyczajna) PL Lęgowy Średnio liczny

Phoenicurus phoenicurus

Pleszka to mniejszy od wróbla ptak leśny, występujący w lasach, parkach i sadach na terenie całej Polski. To pięknie ubarwiony gatunek. Samiec w szacie godowej ma pomarańczową pierś i spód.


PodróżniczekPodróżniczek PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Luscinia svecica

Podróżniczek to nasz najmniejszy słowik i jednocześnie najpiękniej ubarwiony. Nie śpiewa tak jak jego dwaj inni krajowi krewniacy i występuje tylko na północy kraju oraz w wysokich górach. Ciało z wierzchu jest brązowe, jasne od spodu.


PokląskwaPokląskwa PL Lęgowy Średnio liczny

Saxicola rubetra

Pokląskwa (Saxicola rubetra) to gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych. Nad okiem biegnie charakterystyczna biała brew. Na skrzydle występuje białe lusterko. Policzki brunatne.


RudzikRudzik PL Lęgowy Liczny

Erithacus rubecula

Rudzik to rodzimy ptak leśny z charakterystycznym rdzawym kolorem głowy i piersi. Obie płci tej samej wielkości i mają takie samo ubarwienie. Dziób jest czarny. Oczy i nogi są ciemnobrązowe.


Słowik rdzawySłowik rdzawy PL Lęgowy Średnio liczny

Luscinia megarhynchos

Słowik rdzawy to ptak, który występuje głównie na zachodzie kraju. To jeden z najpiękniejszych naszych ptasich śpiewaków. Upierzenie jest szarobrązowe z wierzchu i popielate od spodu. Ogon ma rdzawy odcień.


Słowik syberyjskiSłowik syberyjski PL Zalatujący wyjątkowo

Larvivora sibilans

Słowik syberyjski (Lubinianin si-bilans) to słabo poznany gatunek ptaka z rodziny drozdowatych. Upierzenie z wierzchu rdzawe, spód białawy z brązowo-szarymi brzegami piór.


Słowik szarySłowik szary PL Lęgowy Średnio liczny

Luscinia luscinia

Słowik szary (Luscinia luscinia) to gatunek ptaka śpiewającego z rodziny drozdowatych, podobny do słowika rdzawego, od którego różni go obecność na piersi elementów ciemniejszych obszarów.


Drozdówka jasnaDrozdówka jasna

Cercotrichas leucophrys

Drozdówka jasna (Cercotrichas leucophrys) to gatunek ptaka z rodziny muchołówkowatych. Głowa czarno-biała z białą brwią i czarną kreską, biegnącą przez oko. Wierzch brązowy, pierś kreskowana.


Gardłówka białobrodaGardłówka białobroda

Anthipes monileger

Gardłówka białobroda (Anthipes monileger) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny muchołówek o krępej budowie ciała. Ptak ten ma charakterystyczne, białe gardło w czarnej obwódce.


Kusochwostka górskaKusochwostka górska

Brachypteryx montana

Kusochwostka górska (Brachypteryx montana) to gatunek drozda. Samiec ma upierzenie czarne z fioletowym odcieniem z białą, szeroką brwią. Samica jest brązowa poza czarnymi skrzydłami.


ModrakModrak

Monticola solitarius

Modrak (Monticola solitarius) to gatunek pięknie ubarwionego ptaka z rodziny drozdowatych, zaliczany przez niektóre źródła do muchołówkowatych. Upierzenie samca niebieskie z ciemniejszymi skrzydłami.


Muchołówka aksamitna
Muchołówka aksamitna

Ficedula hodgsoni

Muchołówka aksamitna (Ficedula hodgsoni) to gatunek ptaka z rodziny muchołówek. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest z wierzchu ciemny, gardło i pierś są czerwonawe, spód białawy.


Muchołówka białobrewa
Muchołówka białobrewa

Ficedula hyperythra

Samiec jest z wierzchu ciemny, gardło aż do piersi czerwonawe, spód białawy, rdzawy. Skrzydła po części brązowe. Nad czarnym okiem widać wyraźnie białą brew. Samica jest z wierzchu brązowa, spód jasny, pierś delikatnie rdzawa.


Muchołówka granatowaMuchołówka granatowa

Ficedula superciliaris

Muchołówka granatowa (Ficedula superciliaris) to ptak z rodziny muchołówek. Ma piękne, niebieskie upierzenie za wyjątkiem białego spodu i gardła. Sylwetka bardzo zgrabna.


Muchołówka rdzawaMuchołówka rdzawa

Muscicapa ferruginea

Muchołówka rdzawa (Muscicapa ferruginea) to gatunek ptaka z rodziny muchołówek. Upierzenie z wierzchu brązowe, spód żółto-biały. Koniec dzioba czarny.


Muchołówka srokata
Muchołówka srokata
Muchołówka srokata

Ficedula westermanni

Muchołówka srokata (Ficedula westermanni) to gatunek ptaka z rodziny muchołówkowatych. Samiec jest czarno-biały, przy czym biały jest spód, bardzo szeroka brew i część skrzydła. Samica jest szaro-brązowa.


Nagórnik wschodni
Nagórnik wschodni

Monticola gularis

Nagórnik wschodni (Monticola gularis) to gatunek ptaka z rodziny drozdowatych. To pięknie ubarwiony ptak, szczególnie samiec. Spód, gardło obszar wokół oczu pomarańczowy. Wierzch głowy niebieskawy.


Palmodrozd plamistyPalmodrozd plamisty

Cichladusa guttata

Palmodrozd plamisty (Cichladusa guttata) to gatunek ptaka z rodziny muchołówkowatych, zaliczany wcześniej do drozdowatych. Wierzch brązowy, spód białawo-kremowy z czarnym plamkowaniem. Dziób czarny.


Pluszanka białosterna
Pluszanka białosterna
Pluszanka białosterna

Myiomela leucura

Pluszanka białosterna (Myiomela leucura) to gatunek ptaka z rodziny muchołówkowatych, wcześniej zaliczany do drozdowatych. Samiec jest fioletowo-niebieski z ciemniejszymi skrzydłami i bokami głowy.


Sroczek białorzytny
Sroczek białorzytny

Kittacincla malabarica

Sroczek białorzytny (Kittacincla malabarica) to gatunek ptaka z rodziny muchołówkowatych. Samiec ma długi, czarno-biały ogon, czarny z wierzchu, biały od spodu i u nasady ogona.


Sroczek białoskrzydły
Sroczek białoskrzydły

Copsychus albospecularis

Sroczek białoskrzydły (Copsychus albospecularis) to gatunek ptaka z rodziny muchołówkowatych. Samiec ma czarno-białe upierzenie, przypominające upierzenie sroki. Ogon często zadarty do góry.


Szareczka bladaSzareczka blada

Emarginata tractrac

Szareczka blada (Emarginata tractrac) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny muchołówek o bladobrązowym upierzeniu z ciemniejszym ogonem.


Widłogon łuskowanyWidłogon łuskowany

Enicurus ruficapillus

Widłogon łuskowany (Enicurus ruficapillus) to ptak z rodziny drozdowatych. Wierzch głowy i kark rdzawe, czoło białe, reszta głowy czarne. Czarny też jest wierzch i pokrywy skrzydłowe. Na skrzydle biały pasek. spód biały, pierś biała, ciemno łuskowana.


Złotokos białobrewyZłotokos białobrewy

Cossypha heuglini

Złotokos białobrewy (Cossypha heuglini) to ptak z rodziny muchołówkowatych. Nad okiem wyraźna, biała brew. Wierzch szaro-oliwkowy, gardło, spód i obroża na szyi rdzawe. Głowa z wierzchu i po bokach czarne


Złotokos dużyZłotokos duży

Cossypha albicapillus

Złotokos duży (Cossypha albicapillus) to ptak z rodziny muchołówkowatych, wcześniej zaliczany do drozdowatych. Upierzenie z wierzchu ciemne, spód rdzawo-pomarańczowy. Na głowie biała, łuskowata czapeczka.


Złotokos rdzawobrzuchyZłotokos rdzawobrzuchy

Cossypha semirufa

Złotokłosy rdzawobrzuchy (Cossypha semirufa) to ptak z rodziny muchołówkowatych. Upierzenie z wierzchu ciemne, spód rdzawy, nad okiem biała, wyraźna, długa brew.


Złotokos rdzaworzytnyZłotokos rdzaworzytny

Cossypha dichroa

Złotokos rdzaworzytny (Cossypha dichroa) to ptak z rodziny muchołówkowatych. Wierzch czarny, gardło, spód, część sterówek i obroża na szyi rdzawe.


Złotokos rudogłowyZłotokos rudogłowy

Cossypha natalensis

Złotokos rudogłowy (Cossypha natalensis) to ptak z rodziny muchołówkowatych. Upierzenie ciemnożółte, rude poza stalowymi skrzydłami.


Złotokosik ogrodowyZłotokosik ogrodowy

Dessonornis caffer

Złotokosik ogrodowy (Dessonornis caffer) to gatunek ptaka z rodziny muchołówkowatych. Wierzch ciemny, spód szary, gardło i kuper pomarańczowe. Głowa ciemnoszara z jasną, szeroką brwią i ciemniejszą maską.

Inne gatunki

 • pleszka szarawa (Adelura coeruleocephala)
 • pleszka ałtajska (Adelura erythronota)
 • pleszka modra (Adelura frontalis)
 • pleszka białogardła (Adelura schisticeps)
 • mucharka płowa (Agricola infuscatus)
 • mucharka blada (Agricola pallidus)
 • szydlak rdzawołbisty (Alethe castanea)
 • szydlak białosterny (Alethe diademata)
 • gardłówka rdzawobrewa (Anthipes solitaris)
 • kusochwostka białobrewa (Brachypteryx cruralis)
 • kusochwostka brązowa (Brachypteryx goodfellowi)
 • kusochwostka rudobrzucha (Brachypteryx hyperythra)
 • kusochwostka mała (Brachypteryx leucophris)
 • kusochwostka chińska (Brachypteryx sinensis)
 • mucharka kroplista (Bradornis boehmi)
 • mucharka kongijska (Bradornis comitatus)
 • mucharka ponura (Bradornis fuliginosus)
 • mucharka białobrzucha (Bradornis mariquensis)
 • mucharka szara (Bradornis microrhynchus)
 • mucharka ciemna (Bradornis ussheri)
 • słowiczek rubinowy (Calliope calliope)
 • słowiczek czarnogardły (Calliope obscura)
 • słowiczek ognistogardły (Calliope pectardens)
 • słowiczek białosterny (Calliope pectoralis)
 • słowiczek wąsaty (Calliope tschebaiewi)
 • zulusek (Campicoloides bifasciatus)
 • drozdówka rdzawa (Cercotrichas galactotes)
 • drozdówka sawannowa (Cercotrichas hartlaubi)
 • drozdówka pustynna (Cercotrichas paena)
 • drozdówka czarna (Cercotrichas podobe)
 • pleszka białogłowa (Chaimarrornis leucocephalus)
 • mrówkołówka białogardła (Chamaetylas choloensis)
 • mrówkołówka białopierśna (Chamaetylas fuelleborni)
 • mrówkołówka białobrewa (Chamaetylas poliocephala)
 • mrówkołówka rdzawogardła (Chamaetylas poliophrys)
 • palmodrozd tarczowy (Cichladusa arquata)
 • palmodrozd żółtogardły (Cichladusa ruficauda)
 • modroczółka (Cinclidium frontale)
 • sroczek czarnosterny (Copsychus mindanensis)
 • sroczek zmienny (Copsychus saularis)
 • sroczek seszelski (Copsychus sechellarum)
 • złotokos niebieskoskrzydły (Cossypha cyanocampter)
 • złotokos białogłowy (Cossypha heinrichi)
 • złotokos siwogłowy (Cossypha niveicapilla)
 • złotynka białobrzucha (Cossyphicula roberti)
 • tajgówka mandżurska (Cyanoptila cumatilis)
 • tajgówka japońska (Cyanoptila cyanomelana)
 • dżunglówka rdzawogardła (Cyornis banyumas)
 • dżunglówka brązowa (Cyornis brunneatus)
 • dżunglówka wielkodzioba (Cyornis caerulatus)
 • dżunglówka brązowosterna (Cyornis colonus)
 • dżunglówka białosterna (Cyornis concretus)
 • dżunglówka chińska (Cyornis glaucicomans)
 • dżunglówka indochińska (Cyornis hainanus)
 • dżunglówka luzońska (Cyornis herioti)
 • dżunglówka modrobrewa (Cyornis hoevelli)
 • dżunglówka hiacyntowa (Cyornis hyacinthinus)
 • dżunglówka białogardła (Cyornis kalaoensis)
 • dżunglówka płowogardła (Cyornis lemprieri)
 • dżunglówka himalajska (Cyornis magnirostris)
 • dżunglówka borneańska (Cyornis montanus)
 • dżunglówka nikobarska (Cyornis nicobaricus)
 • dżunglówka okularowa (Cyornis ocularis)
 • dżunglówka płowopierśna (Cyornis olivaceus)
 • dżunglówka rdzawopierśna (Cyornis omissus)
 • dżunglówka turkusowa (Cyornis pallidipes)
 • dżunglówka uboga (Cyornis pelingensis)
 • dżunglówka blada (Cyornis poliogenys)
 • dżunglówka modrogłowa (Cyornis rubeculoides)
 • dżunglówka samotna (Cyornis ruckii)
 • dżunglówka rdzawosterna (Cyornis ruficauda)
 • dżunglówka rdzawopióra (Cyornis ruficrissa)
 • dżunglówka ognistobrzucha (Cyornis rufigastra)
 • dżunglówka szarawa (Cyornis sanfordi)
 • dżunglówka malajska (Cyornis sumatrensis)
 • dżunglówka wspaniała (Cyornis superbus)
 • dżunglówka trójbarwna (Cyornis tickelliae)
 • dżunglówka mała (Cyornis turcosus)
 • dżunglówka szaropierśna (Cyornis umbratilis)
 • dżunglówka lazurowa (Cyornis unicolor)
 • dżunglówka tajlandzka (Cyornis whitei)
 • złotokosik oliwkowy (Dessonornis anomalus)
 • złotokosik górski (Dessonornis archeri)
 • złotokosik białogardły (Dessonornis humeralis)
 • szareczka popielata (Emarginata schlegelii)
 • szareczka sierpopióra (Emarginata sinuata)
 • mucharka srebrna (Empidornis semipartitus)
 • widłogon czarnogrzbiety (Enicurus immaculatus)
 • widłogon białoczuby (Enicurus leschenaulti)
 • widłogon plamisty (Enicurus maculatus)
 • widłogon maskowy (Enicurus schistaceus)
 • widłogon mały (Enicurus scouleri)
 • widłogon szary (Enicurus velatus)
 • modrówka brązowa (Eumyias additus)
 • modrówka turkusowa (Eumyias albicaudatus)
 • modrówka indygowa (Eumyias indigo)
 • modrówka floreska (Eumyias oscillans)
 • modrówka lazurowa (Eumyias panayensis)
 • modrówka cejlońska (Eumyias sordidus)
 • modrówka myszata (Eumyias stresemanni)
 • modrówka seledynowa (Eumyias thalassinus)
 • muchołówka rdzawogardła (Ficedula albicilla)
 • muchołówka białopióra (Ficedula basilanica)
 • muchołówka rdzawobrewa (Ficedula bonthaina)
 • muchołówka ciemnogłowa (Ficedula buruensis)
 • muchołówka płowa (Ficedula crypta)
 • muchołówka luzońska (Ficedula disposita)
 • muchołówka białoskrzydła (Ficedula dumetoria)
 • muchołówka zielonawa (Ficedula elisae)
 • muchołówka rdzawobrzucha (Ficedula erithacus)
 • muchołówka brązowa (Ficedula harterti)
 • muchołówka diademowa (Ficedula henrici)
 • muchołówka filipińska (Ficedula luzoniensis)
 • muchołówka syberyjska (Ficedula mugimaki)
 • muchołówka złotobrewa (Ficedula narcissina)
 • muchołówka czarnogłowa (Ficedula nigrorufa)
 • muchołówka palawańska (Ficedula platenae)
 • muchołówka tanimbarska (Ficedula riedeli)
 • muchołówka rudosterna (Ficedula ruficauda)
 • muchołówka białobrzucha (Ficedula rufigula)
 • muchołówka szafirowa (Ficedula sapphira)
 • muchołówka półobrożna (Ficedula semitorquata)
 • muchołówka atlasowa (Ficedula speculigera)
 • muchołówka tarczowa (Ficedula strophiata)
 • muchołówka kaszmirska (Ficedula subrubra)
 • muchołówka obrożna (Ficedula timorensis)
 • muchołówka trójbarwna (Ficedula tricolor)
 • muchołówka żółtorzytna (Ficedula zanthopygia)
 • mucharka popielata (Fraseria caerulescens)
 • mucharka białobrewa (Fraseria cinerascens)
 • mucharka szarogardła (Fraseria griseigularis)
 • mucharka brązowogrzbieta (Fraseria lendu)
 • mucharka łuskowana (Fraseria ocreata)
 • mucharka oliwkowa (Fraseria olivascens)
 • mucharka sina (Fraseria plumbea)
 • mucharka plantacjowa (Fraseria tessmanni)
 • kusokos (Heinrichia calligyna)
 • kusochwostka rdzawoskrzydła (Heteroxenicus stellatus)
 • komorówka (Humblotia flavirostris)
 • iranka (Irania gutturalis)
 • sroczek czarny (Kittacincla cebuensis)
 • sroczek białobrewy (Kittacincla luzoniensis)
 • sroczek filipiński (Kittacincla nigra)
 • słowik rudzikowy (Larvivora akahige)
 • słowik himalajski (Larvivora brunnea)
 • słowik modry (Larvivora cyane)
 • słowik czarnolicy (Larvivora komadori)
 • słowik rdzawogłowy (Larvivora ruficeps)
 • pleszarka (Luscinia phaenicuroides)
 • mucharka liberyjska (Melaenornis annamarulae)
 • mucharka żółtooka (Melaenornis ardesiacus)
 • mucharka angolska (Melaenornis brunneus)
 • mucharka brunatna (Melaenornis chocolatinus)
 • mucharka czarna (Melaenornis edolioides)
 • mucharka białooka (Melaenornis fischeri)
 • mucharka lśniąca (Melaenornis pammelaina)
 • nagórnik plamkowany (Monticola angolensis)
 • nagórnik krótkopalcowy (Monticola brevipes)
 • nagórnik białoskrzydły (Monticola cinclorhyncha)
 • nagórnik modroszyi (Monticola explorator)
 • nagórnik nadbrzeżny (Monticola imerina)
 • nagórnik kasztanowobrzuchy (Monticola rufiventris)
 • nagórnik mały (Monticola rufocinereus)
 • nagórnik brązowoskrzydły (Monticola rupestris)
 • nagórnik czarnogrzbiety (Monticola semirufus)
 • nagórnik leśny (Monticola sharpei)
 • muchołówka myszata (Muscicapa adusta)
 • muchołówka błotna (Muscicapa aquatica)
 • muchołówka nadwodna (Muscicapa cassini)
 • muchołówka brunatna (Muscicapa dauurica)
 • muchołówka malutka (Muscicapa epulata)
 • muchołówka uboga (Muscicapa gambagae)
 • muchołówka kreskowana (Muscicapa griseisticta)
 • muchołówka białogardła (Muscicapa muttui)
 • muchołówka okopcona (Muscicapa randi)
 • muchołówka wyspowa (Muscicapa segregata)
 • muchołówka żółtonoga (Muscicapa sethsmithi)
 • muchołówka śniada (Muscicapa sibirica)
 • pluszanka sundajska (Myiomela diana)
 • gwizdokos cejloński (Myophonus blighi)
 • gwizdokos fioletowy (Myophonus caeruleus)
 • gwizdokos błękitny (Myophonus glaucinus)
 • gwizdokos malabarski (Myophonus horsfieldii)
 • gwizdokos wyspowy (Myophonus insularis)
 • gwizdokos lśniący (Myophonus melanurus)
 • gwizdokos malajski (Myophonus robinsoni)
 • smolarek brunatny (Myrmecocichla aethiops)
 • smolarek białołbisty (Myrmecocichla arnotti)
 • smolarek łuskowany (Myrmecocichla formicivora)
 • smolarek górski (Myrmecocichla monticola)
 • smolarek epoletowy (Myrmecocichla nigra)
 • smolarek białorzytny (Myrmecocichla tholloni)
 • mucharka namibijska (Namibornis herero)
 • niltawa czarnogardła (Niltava davidi)
 • niltawa wielka (Niltava grandis)
 • niltawa mała (Niltava macgrigoriae)
 • niltawa czarnolica (Niltava sumatrana)
 • niltawa rudobrzucha (Niltava sundara)
 • niltawa ognista (Niltava vivida)
 • białorzytka białoczelna (Oenanthe albifrons)
 • białorzytka czarnogłowa (Oenanthe albonigra)
 • białorzytka czarnoucha (Oenanthe bottae)
 • złotorzytka perska (Oenanthe chrysopygia)
 • białorzytka cypryjska (Oenanthe cypriaca)
 • białorzytka uboga (Oenanthe dubia)
 • białorzytka rdzawosterna (Oenanthe familiaris)
 • białorzytka białogrzbieta (Oenanthe finschii)
 • białorzytka piargowa (Oenanthe fusca)
 • białorzytka brunatna (Oenanthe heuglinii)
 • białorzytka saharyjska (Oenanthe leucopyga)
 • białorzytka żałobna (Oenanthe leucura)
 • białorzytka srokata (Oenanthe lugens)
 • białorzytka etiopska (Oenanthe lugubris)
 • białorzytka smolista (Oenanthe melaena)
 • białorzytka maskowa (Oenanthe melanoleuca)
 • białorzytka czarnosterna (Oenanthe melanura)
 • rudorzytka (Oenanthe moesta)
 • białorzytka arabska (Oenanthe monacha)
 • białorzytka szarogrzbieta (Oenanthe phillipsi)
 • białorzytka zmienna (Oenanthe picata)
 • białorzytka obrożna (Oenanthe pileata)
 • białorzytka jednobarwna (Oenanthe scotocerca)
 • złotorzytka rdzawosterna (Oenanthe xanthoprymna)
 • złotynka górska (Oreocossypha isabellae)
 • pleszka rdzawogardła (Phoenicurus alaschanicus)
 • pleszka chińska (Phoenicurus auroreus)
 • pleszka kaukaska (Phoenicurus erythrogastrus)
 • pleszka szarogrzbieta (Phoenicurus hodgsoni)
 • pleszka algierska (Phoenicurus moussieri)
 • wrzośnik (Pinarochroa sordida)
 • granitowiec (Pinarornis plumosus)
 • złotynka czarnogardła (Pogonocichla stellata)
 • pleszka nadwodna (Rhyacornis bicolor)
 • pleszka śniada (Rhyacornis fuliginosa)
 • kląskawka czarna (Saxicola caprata)
 • kląskawka kanaryjska (Saxicola dacotiae)
 • kląskawka szara (Saxicola ferreus)
 • kląskawka białobrzucha (Saxicola gutturalis)
 • kląskawka mongolska (Saxicola insignis)
 • kląskawka czarno-biała (Saxicola jerdoni)
 • kląskawka białosterna (Saxicola leucurus)
 • kląskawka białobrewa (Saxicola macrorhynchus)
 • kląskawka syberyjska (Saxicola maurus)
 • kląskawka (zwyczajna) (Saxicola rubicola)
 • kląskawka białogardła (Saxicola tectes)
 • opocznik (Saxicoloides fulicatus)
 • koloratka białobrzucha (Sheppardia aequatorialis)
 • koloratka tanzańska (Sheppardia aurantiithorax)
 • koloratka rdzawa (Sheppardia bocagei)
 • koloratka leśna (Sheppardia cyornithopsis)
 • koloratka białogardła (Sheppardia gabela)
 • koloratka modrolica (Sheppardia gunningi)
 • koloratka oliwkowa (Sheppardia lowei)
 • koloratka górska (Sheppardia montana)
 • koloratka białobrewa (Sheppardia polioptera)
 • koloratka płowa (Sheppardia sharpei)
 • runniczek białobrzuchy (Sholicola albiventris)
 • runniczek stalowy (Sholicola ashambuensis)
 • runniczek rdzawoboczny (Sholicola major)
 • mucharka żałobna (Sigelus silens)
 • afrorudzik (Stiphrornis erythrothorax)
 • złotynka obrożna (Swynnertonia swynnertoni)
 • modraczek złotawy (Tarsiger chrysaeus)
 • modraczek rdzawobrzuchy (Tarsiger hyperythrus)
 • modraczek białobrewy (Tarsiger indicus)
 • modraczek obrożny (Tarsiger johnstoniae)
 • modraczek himalajski (Tarsiger rufilatus)
 • smolarek rdzawobrzuchy (Thamnolaea cinnamomeiventris)
 • sroczek rdzawosterny (Trichixos pyrropygus)
 • drozdówek brodaty (Tychaedon barbata)
 • drozdówek śniady (Tychaedon coryphoeus)
 • drozdówek leśny (Tychaedon leucosticta)
 • drozdówek białosterny (Tychaedon quadrivirgata)
 • drozdówek brunatny (Tychaedon signata)
 • dżunglareczka białogardła (Vauriella albigularis)
 • dżunglareczka okularowa (Vauriella goodfellowi)
 • dżunglareczka mała (Vauriella gularis)
 • dżunglareczka białobrewa (Vauriella insignis)
 • złotokosik srokaty (Xenocopsychus ansorgei)

Występowanie i środowisko

Obecne w Eurazji, Afryce i Australii i na wyspach na Pacyfiku. Zamieszkują skraje lasów. Pionowy zasięg występowania to 4000 m n.p.m.

Rozmnażanie

Gniazdują na drzewach przy pniu lub w dziuplach. Gniazdo ma kształt czarki. Kilka gatunków gniazduje w dziuplach. Samica składa najczęściej 2-6 jaj (od 1 do 8), przy czym większe gatunki składają mniejszą liczbę jaj. Okres wysiadywania 12-14 dni, młode pozostają w gnieździe 11-16 dni.

Pożywienie

Polują na latające owady. Zjadają też jagody.

Ochrona i zagrożenia

Dżunglówka samotna jest gatunkiem krytycznie zagrożonym. Trzy kolejne gatunki są zagrożone, 12 innych jest narażonych na wyginięcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

           Białorzytka (zwyczajna): Przylatuje do Polski białorzytka
         Białorzytka (zwyczajna): Trwa okres lęgowy białorzytki.
         Białorzytka (zwyczajna): Białorzytki odlatują do Afryki na zimowiska.
          Kląskawka afrykańska: Z zimowisk w Afryce powraca do kraju na lęgi kląskawka.
          Kląskawka afrykańska: Trwa pierwszy okres lęgowy u kląskawki.
          Kląskawka afrykańska: Kląskawka odlatuje na południe.
          Kopciuszek (zwyczajny): Do kraju przylatują kopciuszki z zimowisk.
        Kopciuszek (zwyczajny): Trwa okres lęgowy u kopciuszków.
         Kopciuszek (zwyczajny): Kopciuszki odlatują z kraju na zimowiska.
      Muchołówka białoszyja: W Polsce można obserwować muchołówkę białoszyją.
           Muchołówka białoszyja: Samica muchołówki białoszyjeje składa jaja.
           Muchołówka mała: Muchołówka mała przylatuje do Polski z zimowiska.
           Muchołówka mała: okres lęgowy muchołówki małej.
          Muchołówka mała: Muchołówka mała odlatuje na zimę.
     Muchołówka szara: W Polsce można obserwować muchołówkę szarą.
     Muchołówka żałobna: W Polsce można obserwować muchołówkę żałobną.
          Muchołówka żałobna: Muchołówka żałobna składa jaja.
       Nagórnik (zwyczajny): Okres występowania w Polsce nagórnika.
     Pleszka (zwyczajna): Okres występowania w Polsce pleszki.
      Podróżniczek: Okres występowania w Polsce podróżniczka.
          Pokląskwa: Do kraju przylatuje pokląskwa.
          Pokląskwa: Okres składania jaj przez pokląskwę.
           Pokląskwa: Pokląskwa odlatuje do Afryki.
          Rudzik: Rudziki przylatują do kraju.
          Rudzik: Trwa pierwszy okres lęgowy rudzika
          Rudzik: Trwa drugi okres lęgowy rudzika
          Rudzik: Rudziki odlatują na zimowiska.
      Słowik rdzawy: Okres występowania w Polsce słowika rdzawego.
           Słowik szary: Przylatuje do Polski słowik szary.
           Słowik szary: Okres rozrodu słowika szarego.
           Słowik szary: Słowik szary odlatuje do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Oznaczenia

Poniżej przedstawiamy opis zastosowanych oznaczeń gatunków.

Występowanie w Polsce

PL
- gatunek zaobserwowany w Polsce w stanie dzikim po 1950 r.
PL - wtórnie
- gatunek introdukowany w Polsce rozmyślnie lub przypadkowo, tworzący stałe populacje.
PL - obserwacje dawne
- gatunek obserwowany ostatnio w Polsce w latach 1801-1950.
PL - hodowla
- gatunek hodowlany.

Liczebność

Podana liczba oznacza liczbę zwykle szacowaną samców lub par lęgowych obserwowanych w Polsce w ciągu roku (dotyczy gatunków lęgowych w Polsce).

Bardzo liczny
- 3 000 001 - 30 000 000
Liczny
- 300 001 - 3 000 000
Średnio liczny
- 30 001 - 300 000
Nieliczny
- 3001 - 30 000
Bardzo nieliczny
- 301 - 3 000
Skrajnie nieliczny
- 1 - 300

Status

Lęgowy
- gniazduje regularnie na dyżym obszarze kraju.
Lęgowy sporadycznie
- gniazduje sporadycznie w kraju lub tylko lokalnie.
Przelotny/przylatujący
- gatunek regularnie stacjonuje w kraju podczas swoich przelotów lub przylatuje na zimowiska.
Zalatujący
- gatunek pojawiający się w Polsce nieregularnie.
Zalatujący wyjątkowo
- gatunek pojawiający się wyjątkowo w kraju (poniżej 5 obserwacji).

 ! 
- gatunek ujęty w Załączniku i Dyrektywie Ptasiej (2009/147/WE z 30-11-2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa), wskazującej na gatunki podlegające wraz z siedliskami szczególnej ochronie.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 link tutaj

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-191
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-25

 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Kubek sowy
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
kolorowe skarpetki góra lodowa
Montessori - Zwierzęta
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.