Muchołówka szara

Muchołówka szara (Muscicapa striata) to niewielki ptak, mniejszy od wróbla o szarobrązowym upierzeniu z wierzchu i jasnym od spodu, bez białych plam, z cienkim, czarnym i dość długim dziobem. Na czole, na gardle i piersi występuje delikatne ciemne kreskowanie. Piórka na głowie są często lekko nastroszone. Oczy mają czarny kolor. Nogi są również ciemne. Brak dymorfizmu płciowego. Młode mają z wierzchu żółtawe plamki.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ptak ten gniazduje w Europie, Azji i na północy Aryki. Zimuje na południe od równikowej Afryki. W Polsce występuje na terenie całego kraju w środowisku leśnym, w większych zadrzewieniach, parkach, ogrodach, także w bliskości człowieka.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Jest samotnikiem. Tylko podczas lęgów tworzy pary, a podczas migracji większe stadka. Jest aktywna za dnia i w nocy. Można ją obserwować w pobliżu ulicznych lamp w nocy, gdy wokół nich gromadzą się masowo owady. Ptaki te zwracają wypluwki niestrawionego pokarmu. Mają też zwyczaj potrząsania ogonem i skrzydłami.

Ptak ten potrafi zawisać w powietrzu.

Pożywienie

Poluje w locie na owady, przede wszystkim muchówki i błonkoskrzydłe. Na ofiary czatuje na stanowisku. Podczas niepogody żeruje na ziemi. Poza owadami zjada inne bezkręgowce, a także jagody.

Rozmnażanie

Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gniazduje w dziuplach, wnękach budynków, na drzewach. Gniazdo buduje samiec i samica. Samica składa 4-6 (7) jaj od drugiej połowy maja. Wysiaduje je tylko samica. Samiec bierze udział w karmieniu młodych. Lotność uzyskują po 12-16 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     W Polsce można obserwować muchołówkę szarą.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaMuchołówka błotna
Muscicapa aquatica
ikonaMuchołówka brunatna
Muscicapa dauurica
ikonaMuchołówka nadwodna
Muscicapa cassini
ikonaMuchołówka rdzawa
Muscicapa ferruginea
Muchołówkowate
Muchołówkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-06-13, GAT-839




Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.