Muchołówka białoszyja

Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis) to miejscami bardzo liczny ptak leśny. Ptak ten jest bardzo podobny do muchołówki żałobnej. Samiec ma czarny wierzch ciała, a na czole znajduje się charakterystyczna biała plama. Na szyi jest biała obroża. Widoczne jest też białe lusterko na skrzydle. Biała plama znajduje się również na górze kupra. Samice są brązowawe z wierzchu i białe od spodu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis)

© ryzhkov_sergey - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie, gdzie gniazduje. Zimę spędza w Afryce. Zamieszkuje lasy i luźne zadrzewienia. Preferuje lasy liściaste. Czasem zasiedla parki miejskie, jak ma to miejsce we Wrocławiu.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten przebywa w koronach drzew. Jest samotnikiem, a w okresie lęgowym tworzy pary.

Pożywienie

Muchołówka białoszyja poluje na owady latające i ich larwy oraz inne bezkręgowce. Zjada też nasiona i owoce roślin.

Rozmnażanie

Część samców odbywa lęgi z kilkoma samicami naraz. Gniazduje w dziuplach i skrzynkach lęgowych. Budulcem na gniazdo jest sucha trawa, liście i łodygi. W zniesieniu 4-7 (wyjątkowo 9) jaj. Samica składa je w maju, a przy złożeniu przedostatniego zaczyna je wysiadywać przez 12-14 dni. Pisklętami zajmuje się samiec i samica. Po 15-18 dniach młode potrafią latać. Po kolejnych 10 dniach młode są już samodzielne.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Muchołówka białoszyja może się krzyżować z muchołówką żałobną.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      W Polsce można obserwować muchołówkę białoszyją.
           Samica muchołówki białoszyjeje składa jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-02, GAT-784




©® Media Nauka 2008-2023 r.