Muchołówka żałobna

Muchołówka żałobna (Ficedula hypoleuca) to najliczniejsza z naszych muchołówek. To ptak mniejszy od wróbla. Brzeg ogona jest biały. Biały jest też spód ciała. Samce wiosną są zwykle z wierzchu czarne, czarne mają też skrzydła z dużą białą plamą. Poza tym okresem stają się brunatne. Na czole występują dwie lub jedna biała plama. Samice są z wierzchu brązowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Muchołówka żałobna (Ficedula hypoleuca)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten gniazduje w Europie, Azji oraz w północnej części Afryki. Na zimowiska odlatuje do Afryki centralno-zachodniej w okolice równika. Preferuje środowisko leśne, nawet suche bory iglaste, gdzie rozmnaża się w rozwieszanych przez ludzi budkach lęgowych, różne zadrzewienia, parki, także te w miastach.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Zwykle żyje samotnie. Przejawia zachowania terytorialne. Poluje w powietrzu, zbiera też ofiary z powierzchni liści. W razie niepogody pożywienia szuka na ziemi. Ma zwyczaj ciągłego potrząsania skrzydłami.

Pożywienie

Ptak ten poluje na owady, późnym latem i jesienią zjada też jagody.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Na ogół jest monogamiczna, może też jednak tworzyć inne związki. Gniazduje w dziuplach, skrzynkach lęgowych. Samica na przełomie kwietnia i maja składa od 5 do 7 jaj. Wysiaduje je samodzielnie przez 13-15 dni. Samiec może pomagać w karmieniu piskląt. Mija 14-17 dni od wyklucia do chwili uzyskania lotności przez młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     W Polsce można obserwować muchołówkę żałobną.
          Muchołówka żałobna składa jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-13, GAT-840




©® Media Nauka 2008-2023 r.