Pokląskwa

Pokląskwa (Saxicola rubetra) to gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych. Upierzenie samca wiosną jest brunatne z wierzchu z rysunkiem w kolorze żółtawym. Charakterystyczna jest gruba, biała brew nad okiem. Na skrzydle występuje białe lusterko. Policzki brunatne. Spód biały. Na kremowej piersi widać rdzawy nalot. Poza tym okresem ubarwienie samca jest bardziej jednolite. Samica również ma jednolicie brunatny wierzch i kremowy spód.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pokląskwa (Saxicola rubetra)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten jest mieszkańcem wilgotnych łąk Europy oraz Azji. Zimuje w Afryce. U nas jest nielicznym ptakiem lęgowym. Od wielu lat obserwowany jest sukcesywny spadek liczebności tego gatunku.

Tryb życia i zachowanie

Pokląskwa to ptak wędrowny. Przylot ma miejsce od końca kwietnia do początku maja, odlot jest we wrześniu.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary 12,5 cm długości ciała. Skrzydło ma długość do 8 cm. Ciężar wynosi 15 g.

Pożywienie

Pokląskwa poluje na owady i pająki oraz dżdżownice.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi w dołku. Gniazdo jest dobrze ukryte pod zwykle kępą traw. Budulcem są liście traw i łodygi roślin, budulcem wyściółki są delikatne trawy oraz włosie. Samica raz w roku składa w drugiej połowie maja 5-6 jaj i sama je wysiaduje przez 12-14 dni. Młode są gotowe opuścić gniazdo po 13 dniach. Rodzice jednak nadal przez 2-3 tygodnie opiekują się potomstwem.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega ochronie gatunkowej w naszym kraju.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do kraju przylatuje pokląskwa.
          Okres składania jaj przez pokląskwę.
           Pokląskwa odlatuje do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2016-10-16, GAT-3157




©® Media Nauka 2008-2023 r.