Pekińczyki

Pekińczyki (Leiothrichidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, które wcześniej były zaliczane do innych rodzin, w tym kurtodrozdów. W Polsce nie mamy przedstawicieli tej rodziny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Dżunglotymal irackiDżunglotymal iracki

Argya altirostris

Dżunglotymal iracki (Argya altirostris) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków o brązowym upierzeniu, białawym gardłem, jaśniejszym spodem.


Dżunglotymal kreskowanyDżunglotymal kreskowany

Argya earlei

Dżunglotymal kreskowany (Argya earlei) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe z ciemnym kreskowaniem. Ogon dość długi. Spód nieco jaśniejszy.


Dżunglotymal szaryDżunglotymal szary

Argya malcolmi

Dżunglotymal szary (Argya malcolmi) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe, jaśniejsze od spodu z szarawym czołem.


Dżunglotymal żółtodziobyDżunglotymal żółtodzioby

Argya affinis

Dżunglotymal żółtodzioby (Argya affinis) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków o brązowym upierzeniu, żółtym dziobie i nogach, z cielistym odcieniem. Głowa jaśniejsza.


Krasnoliczek czerwonoskrzydłyKrasnoliczek czerwonoskrzydły

Liocichla phoenicea

Krasnoliczek czerwonoskrzydły (Liocichla phoenicea) to gatunek ptaka z rodziny kurtodrozdów. Upierzenie oliwkowe poza czerwoną częścią twarzową głowy i czarnymi piórami na ogonie i skrzydłach w różnobarwnych skrajach lotek.


Krasnoliczek szarolicyKrasnoliczek szarolicy

Liocichla omeiensis

Krasnoliczek samotny to ptak z rodziny muchołówek o pięknym upierzeniu. Ma krótkie nogi, niebieskawo-szare upierzenie z oliwkowym nalotem, koniec ogona pomarańczowy.


Krasnosójkowiec krasnosternyKrasnosójkowiec krasnosterny

Trochalopteron milnei

Krasnosójkowiec krasnosterny (Trochalopteron milnei) to gatunek ptaka z rodziny kurtodrozdów. Upierzenie szare. Głowa z wierzchu pomarańczowa, z boku biaława. Pokrywy skrzydłowe czerwone, część lotek czarna.


Krasnosójkowiec paskowyKrasnosójkowiec paskowy

Trochalopteron lineatum

Krasnosójkowiec paskowy (Trochalopteron lineatum) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Ma brązowe upierzenie z rdzawymi elementami szczególnie w okolicy policzków, skrzydeł i ogona.


Pekińczyk czerwonodziobyPekińczyk czerwonodzioby

Leiothrix lutea

Pekińczyk żółty, słowik chiński (Leiothrix lutea) to gatunek niewielkiego ptaka z rodziny kurtodrozdów. Ma oliwkowe (samiec) lub szarawe (samica) upierzenie z żółtawą piersią. Tworzy małe stada. W okresie lęgowym żyje w parach. Odbywa migracje pionowe.


Pekińczyk srebrnouchyPekińczyk srebrnouchy

Leiothrix argentauris

Pekińczyk srebrnouchy (Leiothrix argentauris) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Ma barwne upierzenie. Głowa z wierzchu czarna, czoło i gardło oraz obroża ciemnożółte. Pokrywy uszne białawe. Płaszcz zielonooliwkowy.


Prążkopiór okularowyPrążkopiór okularowy

Actinodura ramsayi

Prążkopiór okularowy (Actinodura ramsayi) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny pekińczyków, który wcześniej zaliczano do kurtodrozdów. Ubarwienie szaro-żółtawe, na skrzydłach charakterystyczne prążki.


Prążkopiór rudogłowyPrążkopiór rudogłowy

Chrysominla strigula

Prążkopiór rudogłowy (Chrysominla strigula) to gatunek ptaka z rodziny kurtodrozdów, zaliczany w niektórych źródłach do pekińczyków. To niezwykle barwny ptak. Głowa z wierzchu jest pomarańczowa, boki żółto-brązowe z ciemnymi plamami na policzkach.


Prążkopiór wyspowyPrążkopiór wyspowy

Sibia morrisoniana

Prążkopiór wyspowy (Sibia morrisoniana) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe z wierzchu, szarawe na brzuchu i po bokach, prążkowane i kreskowane.


Sójkowiec białoczubySójkowiec białoczuby

Garrulax leucolophus

Sójkowiec białoczuby - ptak z rodziny kurtodrozdów. Ma piękny, biały czub na głowie, biała szyja, pierś i brzuch. Przez oko biegnie szeroka, czarna maska, przechodząca w szare pole. Wierzch rdzawobrązowy lub oliwkowobrązowy.


Sójkowiec białookiSójkowiec białooki

Garrulax canorus

Sójkowiec białooki (Garrulax canorus) to ptak z rodziny pekińczyków o brązowym upierzeniu z charakterystyczną białą plamą wokół oka i kreską biegnącą od oka do tyłu.


Sójkowiec białosternySójkowiec białosterny

Pterorhinus vassali

Sójkowiec białosterny (Pterorhinus vassali) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Głowa szara z czarną maską i gardłem, boki poniżej maski i obszar pod gardłem - białe. spód jasny. Wierzch oliwkowy.


Sójkowiec białoszyiSójkowiec białoszyi

Garrulax strepitans

Sójkowiec białoszyi (Garrulax strepitans) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Głowa brązowa, jaśniejsza z wierzchu. Szyja na karku biała i biała smuga odcina ciemny śliniak od reszty ciała.


Sójkowiec czarnogardłySójkowiec czarnogardły

Pterorhinus chinensis

Sójkowiec czarnogardły (Pterorhinus chinensis) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie ciemnoszare z brązowym odcieniem, z białymi policzkami, czarnym gardłem, maską i kępką piór na czole.


Sójkowiec kasztanowogłowySójkowiec kasztanowogłowy

Pterorhinus mitratus

Sójkowiec kasztanowogłowy (Pterorhinus mitratus) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie ciemnoszare z brązowym wierzchem głowy, ciemniejszą, brązowawą częścią twarzową. Wokół oka biały obszar.


Sójkowiec maskowySójkowiec maskowy

Pterorhinus perspicillatus

Sójkowiec maskowy (Pterorhinus perspicillatus) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie z wierzchu brązowe,, ciemniejsze na skrzydłach i ogonie. Na głowie czarna maska.


Sójkowiec naszyjnikowySójkowiec naszyjnikowy

Garrulax monileger

Sójkowiec naszyjnikowy (Garrulax monileger) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe z wierzchu, popielate od spodu. Nad okiem biała brew. Na piersi charakterystyczny naszyjnik.


Sójkowiec obrożnySójkowiec obrożny

Pterorhinus pectoralis

Sójkowiec obrożny (Pterorhinus pectoralis) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie z wierzchu brązowe, spód kremowy. Na piersi ciemna obroża. Po bokach głowy czarno-biały rysunek.


Sójkowiec oczkowanySójkowiec oczkowany

Ianthocincla ocellata

Sójkowiec oczkowany (Ianthocincla ocellata) to ptak z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe, jaśniejsze od spodu. Całość pełna czarnych i białych plamek. Na głowie czarna czapeczka, żółto-brązowa brew.


Sójkownik długosternySójkownik długosterny

Heterophasia picaoides

Sójkownik długosterny (Heterophasia picaoides) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie szare z lekkim niebieskawym odcieniem, spód jaśniejszy, wierzch i skrzydła brązowe z białawym lusterkiem. Oczy czerwone.


Sójkownik wspaniałySójkownik wspaniały

Heterophasia pulchella

Sójkownik wspaniały (Heterophasia pulchella) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie szare z lekkim niebieskawym odcieniem, wierzch i brązowawy, skrzydła brązowe, niebieskawe, z czarną plamą.


Tymal białołuskiTymal białołuski

Turdoides plebejus

Tymal białołuski (Turdoides plebejus) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe, jaśniejsze od spodu. Piórka na głowie, szyi, piersi mają białawe skraje, przez co ptak wydaje się być pokryty łuskami.


Tymal czarnogłowyTymal czarnogłowy

Turdoides reinwardtii

Tymal czarnogłowy (Turdoides reinwardtii) to ptak z rodziny kurtodrozdów, zaliczany przez niektóre źródła do pekińczyków. Głowa czarna, ciemne są też skrzydła i ogon. Reszta jasnobrązowa, na piersi ciemne plamki.


Tymal dwubarwnyTymal dwubarwny

Turdoides bicolor

Tymal dwubarwny (Turdoides bicolor) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie białawe poza czarnymi skrzydłami i ogonem. Dziób i nogi również czarne.


Tymal kroplistyTymal kroplisty

Turdoides jardineii

Tymal kroplisty (Turdoides jardineii) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe z białawym kreskowaniem na głowie i piersi. Oko ma dwubarwną, czerwono-żółtą tęczówkę.





Inne gatunki

  • nepalotymal (Acanthoptila nipalensis)
  • prążkopiór rdzawoczelny (Actinodura egertoni)
  • prążkopiór czarnołbisty (Actinodura sodangorum)
  • dżunglotymal falisty (Argya aylmeri)
  • dżunglotymal indyjski (Argya caudata)
  • dżunglotymal szaroczelny (Argya cinereifrons)
  • dżunglotymal saharyjski (Argya fulva)
  • dżunglotymal białogardły (Argya gularis)
  • dżunglotymal cienkodzioby (Argya longirostris)
  • dżunglotymal rdzawy (Argya rubiginosa)
  • dżunglotymal cejloński (Argya rufescens)
  • dżunglotymal arabski (Argya squamiceps)
  • dżunglotymal szarogłowy (Argya striata)
  • dżunglotymal rudogrzbiety (Argya subrufa)
  • zebrobrzuszek wietnamski (Cutia legalleni)
  • zebrobrzuszek himalajski (Cutia nipalensis)
  • sójkowiec białogłowy (Garrulax bicolor)
  • sójkowiec kambodżański (Garrulax ferrarius)
  • sójkowiec szary (Garrulax maesi)
  • sójkowiec plamisty (Garrulax merulinus)
  • sójkowiec kapturowy (Garrulax milleti)
  • sójkowiec szarogłowy (Garrulax palliatus)
  • sójkowiec rdzawoczelny (Garrulax rufifrons)
  • górosójkowiec (Grammatoptila striata)
  • sójkownik białouchy (Heterophasia auricularis)
  • sójkownik czarnogłowy (Heterophasia capistrata)
  • sójkownik czarnouchy (Heterophasia desgodinsi)
  • sójkownik szary (Heterophasia gracilis)
  • sójkownik białobrzuchy (Heterophasia melanoleuca)
  • sójkowiec okularowy (Ianthocincla bieti)
  • sójkowiec wąsaty (Ianthocincla cineracea)
  • sójkowiec wietnamski (Ianthocincla konkakinhensis)
  • sójkowiec prążkowany (Ianthocincla lunulata)
  • sójkowiec duży (Ianthocincla maxima)
  • sójkowiec rudobrody (Ianthocincla rufogularis)
  • sójkowiec czarnoczelny (Ianthocincla sukatschewi)
  • plamiak czarnogłowy (Laniellus albonotatus)
  • plamiak szarogłowy (Laniellus langbianis)
  • kolorzyk rdzawogrzbiety (Leioptila annectens)
  • krasnoliczek żółtawy (Liocichla bugunorum)
  • krasnoliczek szkarłatny (Liocichla ripponi)
  • krasnoliczek złotoskrzydły (Liocichla steerii)
  • kolorzyk rdzawosterny (Minla ignotincta)
  • malabarosójkownik rdzawouchy (Montecincla cachinnans)
  • malabarosójkownik rdzawoboczny (Montecincla fairbanki)
  • stoczyk łuskogłowy (Phyllanthus atripennis)
  • stoczyk kongijski (Phyllanthus chapini)
  • stoczyk białogardły (Phyllanthus gilberti)
  • stoczyk obrożny (Phyllanthus rufocinctus)
  • sójkowiec białogardły (Pterorhinus albogularis)
  • sójkowiec modrooki (Pterorhinus caerulatus)
  • sójkowiec żółtodzioby (Pterorhinus davidi)
  • sójkowiec rdzawoskrzydły (Pterorhinus delesserti)
  • sójkowiec żółtogardły (Pterorhinus galbanus)
  • sójkowiec rdzawobrzuchy (Pterorhinus gularis)
  • sójkowiec tybetański (Pterorhinus koslowi)
  • sójkowiec chiński (Pterorhinus lanceolatus)
  • sójkowiec asamski (Pterorhinus nuchalis)
  • sójkowiec rdzawy (Pterorhinus poecilorhynchus)
  • sójkowiec rdzawoszyi (Pterorhinus ruficollis)
  • sójkowiec białobrewy (Pterorhinus sannio)
  • sójkowiec kreskowany (Pterorhinus waddelli)
  • sójkowiec śpiewny (Pterorhinus woodi)
  • prążkopiór nepalski (Sibia nipalensis)
  • prążkopiór kreskowany (Sibia souliei)
  • prążkopiór birmański (Sibia waldeni)
  • prążkopiór modroskrzydły (Siva cyanouroptera)
  • krasnosójkowiec czarnolicy (Trochalopteron affine)
  • krasnosójkowiec paskoskrzydły (Trochalopteron austeni)
  • krasnosójkowiec górski (Trochalopteron elliotii)
  • krasnosójkowiec złotoskrzydły (Trochalopteron erythrocephalum)
  • krasnosójkowiec czerwonoskrzydły (Trochalopteron formosum)
  • krasnosójkowiec brązowolicy (Trochalopteron henrici)
  • krasnosójkowiec białowąsy (Trochalopteron morrisonianum)
  • krasnosójkowiec łuskopióry (Trochalopteron squamatum)
  • krasnosójkowiec ubogi (Trochalopteron subunicolor)
  • krasnosójkowiec szaroskrzydły (Trochalopteron variegatum)
  • krasnosójkowiec czarnobrody (Trochalopteron virgatum)
  • krasnosójkowiec srebrnouchy (Trochalopteron yersini)
  • tymal gołolicy (Turdoides gymnogenys)
  • tymal łuskogłowy (Turdoides hartlaubii)
  • tymal plamisty (Turdoides hindei)
  • tymal srokaty (Turdoides hypoleuca)
  • tymal białogłowy (Turdoides leucocephala)
  • tymal białorzytny (Turdoides leucopygia)
  • tymal namibijski (Turdoides melanops)
  • tymal maskowy (Turdoides sharpei)
  • tymal łuskowany (Turdoides squamulata)
  • tymal łuskogardły (Turdoides tenebrosa)

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w Azji i Afryce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo

Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2020-12-01, RODZ-1563
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-26



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.