logoPekińczyki

Pekińczyki (Leiotrichidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, które wcześniej były zaliczane do innych rodzin, w tym kurtodrozdów. W Polsce nie mamy przedstawicieli tej rodziny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Prążkopiór okularowyPrążkopiór okularowy

Actinodura ramsayi

Prążkopiór okularowy (Actinodura ramsayi) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny pekińczyków, który wcześniej zaliczano do kurtodrozdów. Ubarwienie szaro-żółtawe, na skrzydłach charakterystyczne prążki.


Prążkopiór wyspowyPrążkopiór wyspowy

Sibia morrisoniana

Prążkopiór wyspowy (Sibia morrisoniana) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie brązowe z wierzchu, szarawe na brzuchu i po bokach, prążkowane i kreskowane.


Sójkownik długosternySójkownik długosterny

Heterophasia picaoides

Sójkownik długosterny (Heterophasia picaoides) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie szare z lekkim niebieskawym odcieniem, spód jaśniejszy, wierzch i skrzydła brązowe z białawym lusterkiem. Oczy czerwone.


Sójkownik wspaniałySójkownik wspaniały

Heterophasia pulchella

Sójkownik wspaniały (Heterophasia pulchella) to gatunek ptaka z rodziny pekińczyków. Upierzenie szare z lekkim niebieskawym odcieniem, wierzch i brązowawy, skrzydła brązowe, niebieskawe, z czarną plamą.

Inne gatunki

 • prążkopiór rdzawoczelny (Actinodura egertoni)
 • prążkopiór nepalski (Actinodura nipalensis)
 • prążkopiór duży (Actinodura souliei)
 • prążkopiór (Actinodura spp.)
 • prążkopiór birmański (Actinodura waldeni)
 • zebrobrzuszek (Cutia nipalensis)
 • sójkownik białouchy (Heterophasia auricularis)
 • sójkownik czarnogłowy (Heterophasia capistrata)
 • sójkownik szary (Heterophasia gracilis)
 • sójkownik bialobrzuchy (Heterophasia melanoleuca)
 • stoczyk łuskogłowy (Phyllanthus atripennis)

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w Azji i Afryce.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN

© medianauka.pl, 2020-12-01, RODZ-1563 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Polecamy w naszym sklepie

Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Mapa świata Puzzle
kolorowe skarpetki góra lodowa
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.