Mrówkożery

Mrówkożery (Conopophagidae) to rodzina niewielkich ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 11 gatunków. W Polsce mrówkożery nie występują. Do niedawna zaliczano je do mrówkowodów. To jedne z najbardziej prymitywnych ptaków śpiewających.

Wygląd

Upierzenie zazwyczaj brązowe lub szare z wierzchu, spód szary, rdzawy lub ciemny. Często na głowie występują za oczami białe pędzelki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

 • mrówkożer śniady (Conopophaga ardesiaca)
 • mrówkożer białouchy (Conopophaga aurita)
 • mrówkożer rudoczelny (Conopophaga castaneiceps)
 • mrówkożer cynamonowy (Conopophaga cearae)
 • mrówkożer czarnobrzuchy (Conopophaga melanogaster)
 • mrówkożer szaroszyi (Conopophaga peruviana)
 • mrówkożer czarnogłowy (Conopophaga roberti)
 • kusogon czarnogłowy (Pittasoma michleri)
 • kusogon czarnobrewy (Pittasoma rufopileatum)

Występowanie i środowisko

Mrówkożery występują w Ameryce Południowej. To leśne ptaki, żyjące w podszycie leśnym.

Tryb życia i zachowanie

To samotnicy lub żyją w parach. Sprawnie latają w gęstym lesie. Wszystkie bronią swojego terytorium.

Morfologia i anatomia

Ptaki te osiągają rozmiary od 10 do 18 cm długości ciała i 12-42,5 g ciężaru ciała. Nogi są dość długie, ogon bardzo krótki. Skrzydła są krótkie i zaokrąglone.

Rozmnażanie

Gniazdo w postaci miseczki jest budowany nisko nad ziemią. Samica znosi zwykle 2 jaja.

Pożywienie

Mrówkożery polują na owady.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Większość życia ptaki te spędzają na dnie lasu tropikalnego (do 2 m nad poziom gruntu).Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2019-01-06, RODZ-767
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-25©® Media Nauka 2008-2023 r.