Ostroloty

Ostroloty (Artamidae) to rodzina ptaków wróblowych, do której zaliczamy 24 gatunki. W Polsce ostroloty nie występują.

Wygląd

Ostroloty mają zazwyczaj szaro0brązowe upierzenie, pstrokate, białe i czerwonawe oraz czarne. Młode mają cętki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


DzierzbowronDzierzbowron

Gymnorhina tibicen

Dzierzbowron (Gymnorhina tibicen) to gatunek ptaka z rodziny srokaczy o czarno-białym upierzeniu. To najbardziej znany przedstawiciel tej rodziny. Ubarwienie podobne do naszej sroki, ale ptaki te nie mają ze sobą wiele wspólnego.


Kurawonga czarnaKurawonga czarna

Strepera graculina

Kurawonga czarna (Strepera graculina) to ptak z rodziny srokaczy. Oczy są jaskrawo żółte. Dziób ciemny, silny, na końcu haczykowato zagięty w dół. Upierzenie czarne z białymi elementami na skrzydłach i ogonie.


Kurawonga tasmańskaKurawonga tasmańska

Strepera fuliginosa

Kurawonga tasmańska (Strepera fuliginosa) to gatunek ptaka z rodziny ostrolotów. Upierzenie czarne za wyjątkiem białych końców sterówek.


Kurawonga zmiennaKurawonga zmienna

Strepera versicolor

Kurawonga zmienna (Strepera versicolor) to gatunek ptaka z rodziny ostrolotów. Upierzenie zmienne, zwykle ciemnobrązowe. Pokrywy podogonowe białe.


Ostrolot ciemnyOstrolot ciemny

Artamus cyanopterus

Ostrolot ciemny (Artamus cyanopterus) to ptak z rodziny ostrolotów. Upierzenie brązowawe, skrzydła i ogon ciemniejsze z białymi pręgami. Dziób mocny, niebieskoszary u nasady, czarny na końcu.


Ostrolot dużyOstrolot duży

Artamus maximus

Ostrolot duży (Artamus maximus) to gatunek ptaka z rodziny ostrolotów. Głowa i wierzch ciała ciemnoszare, spód biały. Dziób niebieskoszary, jasny.


Ostrolot palmowyOstrolot palmowy

Artamus fuscus

Ostrolot palmowy (Artamus fuscus) to gatunek ptaka z rodziny ostrolotów. Upierzenie na grzbiecie i gardle jest łupkowoszare, reszta jest jaśniejsza. Dziób ma niebieską barwę.


Ostrolot szaryOstrolot szary

Artamus cinereus

Ostrolot szary (Artamus cinereus) to gatunek ptaka z rodziny ostrolotów. Upierzenie szare z ciemną maską. Dziób jasny, ciemniejszy na ostrym końcu. Podogonie ciemniejsze.


Srokacz szarySrokacz szary

Cracticus torquatus

Srokacz szary (Cracticus torquatus) to gatunek ptaka z rodziny ostrolotów. Upierzenie czarno-szaro-białe. Dziób z ciemnym końcem jest haczykowato zakończony. Głowa czarna z szarawą plamą u nasady dzioba.

Inne gatunki

 • ostrolot melanezyjski (Artamus insignis)
 • ostrolot żałobny (Artamus leucorynchus)
 • ostrolot białogardły (Artamus mentalis)
 • ostrolot mały (Artamus minor)
 • ostrolot białogrzbiety (Artamus monachus)
 • ostrolot maskowy (Artamus personatus)
 • ostrolot białobrewy (Artamus superciliosus)
 • srokacz jasnogrzbiety (Cracticus argenteus)
 • srokacz kapturowy (Cracticus cassicus)
 • srokacz białorzytny (Cracticus louisiadensis)
 • srokacz czarnogrzbiety (Cracticus mentalis)
 • srokacz czarnogardły (Cracticus nigrogularis)
 • srokacz czarny (Melloria quoyi)
 • białouch nizinny (Peltops blainvillii)
 • białouch górski (Peltops montanus)

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w Australii, Indonezji i południowej części Azji. Zasiedlają trawiaste obszary porośnięte krzewami, zadrzewienia.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te świetnie latają. Wiele gatunków prowadzi osiadły tryb życia, inne migrują lub koczują.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 12 do 23 cm, a ciężar ciała 14-73 g.

Rozmnażanie

Gniazdo w postaci czarki, budowane niestarannie z patyków. Samica składa 2-4 jaja. Okres inkubacji wynosi 12-16 dni.

Pożywienie

To owadożercy.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Ostrolot palmowy: Okres lęgowy ostrolota palmowego.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo

Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2019-01-07, RODZ-778
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-26Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.