Logo Media Nauka

Facebook

Kruk (Corvus corax)
© Sunshine Photos - Fotolia.com

Kruk

Kruk (Corvus corax) to największy ptak z rzędu wróblowych, nielicznie lęgowy w naszym kraju. Ptak ten ma silny, czarny dziób, opierzony od góry prawie do połowy jego długości. Cały upierzony jest na jednolity, czarny kolor. Widać też niebieskawy połysk. Nogi są silne, ciemne. Ogon jest klinowaty. Skrzydła są długie z wąskimi dłońmi. Na gardle pióra tworzą brodę.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz w Afryce i na Grenlandii. W Polsce jest szeroko rozpowszechniony, spotykany na obrzeżach lasów, śródpolnych skupiskach drzew, polach uprawnych, w górach i na wybrzeżu.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły tryb życia. Najczęściej spotyka się pary tych ptaków. Gdy jednak dane miejsce obfituje w pożywienie, spotkać można stada krucze, liczące nawet kilkadziesiąt osobników.

Kruk ma zwyczaj magazynowania pokarmu w dziuplach drzew lub pod kamieniami. Zimą spiżarnia może się znajdować w śniegu.

W odróżnieniu od innych krukowatych, kruk unika człowieka i jego osiedli.

Lata, wolno uderzając skrzydłami. W locie są też fazy szybowania. Potrafi wykonywać akrobacje w powietrzu. Czyni tak podczas lotów godowych.

Pożywienie

Jest wszystkożerny. Zjada nasiona, owoce, różne, zwykle młode i chore zwierzęta. Kruk plądruje też gniazda, zjada resztki i padlinę.

Rozmnażanie

Są to ptaki monogamiczne i łączą się w pary na całe życie. Zakładają gniazdo na drzewach, słupach wysokiego napięcia, a także na skałach. Gniazdo zbudowane jest z patyków i ziemi. Wyściełane jest trawą oraz sierścią. Samica w marcu składa 4-6 jaj. To ona wysiaduje jaja przez 20-21 dni. Pisklęta wykluwają się ślepe i nagie. Samica musi je więc ogrzewać. Potrafią latać po 5-7 tygodniach od chwili wyklucia. Samodzielność uzyskują po 4-6 miesiącach. Młode przystępują do rozrodu po 3 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega w Polsce częściowej ochronie.

Ciekawostki

To największy przedstawiciel rzędu wróblowych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-05-01, GAT-779


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce kruka zwyczajnego.
           Samica kruka składa jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaCzarnowron
Corvus corone
ikonaGawron
Corvus frugilegus
ikonaKawka
Corvus monedula
ikonaKruk grubodzioby
Corvus crassirostris
ikonaWrona siwa
Corvus cornix
Krukowate
Krukowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?


Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kubek sowy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.