Czarnowron

Czarnowron (Corvus corone corone) to podgatunek wrony siwej, gatunek ptaka z rodziny krukowatych. Czarnowron jest podobny do wrony siwej, ma jednak czarne upierzenie i bardziej płaską głowę. Ma również czarne nogi i dziób. Z kolei od gawrona różni go przede wszystkim mocniejszy dziób. Od kruka czarnowron rożni się wielkością ciała (jest mniejszy od kruka), a ogon nie jest klinowaty. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Czarnowron (Corvus corone corone)

© juancarlos1969 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie i Azji a także w Afryce u ujścia Nilu. Czarnowron zasiedla skraje lasów i tereny otwarte z zadrzewieniami. Lubi duże miejskie ogrody i parki. W Polsce to rzadki ptak.

Tryb życia i zachowanie

Odzywa się jak wrona. Jest to krakanie. Ptak ten jest terytorialny. Chroni swojego terenu lęgowego i pokarmowego. To zasadniczo ptak osiadły. Nieliczne populacje odbywają sezonowe wędrówki.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 48-53 cm, a rozpiętość skrzydeł od 84 do 100 cm. Ciężar ciała wynosi od prawie 400 do 600 g.

Pożywienie

Czarnowron poluje na bezkręgowce, w tym dżdżownice, małe ssaki, płazy, zjada też jaja ptaków i pisklęta. Dietę mięsną uzupełnia nasionami roślin.

Rozmnażanie

To ptak monogamiczny. Para buduje 2-3 gniazda na drzewie. Samica składa od 2 do 5 niebieskozielonych jaj z brunatnym plamkowaniem. Okres inkubacji trwa 17-22 dni. Jaja wysiaduje samica. W tym czasie przez 10 dni samiec ją karmi. Pisklęta opuszczają gniazdo po miesiącu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Czarnowron w Polsce podlega ścisłej ochronie.


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2018-07-02, GAT-13239




©® Media Nauka 2008-2023 r.