Czarnowron
© juancarlos1969 - Fotolia.com
Czarnowron (Corvus corone corone) to podgatunek wrony siwej, gatunek ptaka z rodziny krukowatych. Czarnowron jest podobny do wrony siwej, ma jednak czarne upierzenie i bardziej płaską głowę. Ma również czarne nogi i dziób. Z kolei od gawrona różni go przede wszystkim mocniejszy dziób. Od kruka czarnowron rożni się wielkością ciała (jest mniejszy od kruka), a ogon nie jest klinowaty. Samiec i samica wyglądają podobnie.
Występowanie i środowisko PL
Występuje w Europie i Azji a także w Afryce u ujścia Nilu. Czarnowron zasiedla skraje lasów i tereny otwarte z zadrzewieniami. Lubi duże miejskie ogrody i parki. W Polsce to rzadki ptak.
Tryb życia i zachowanie
Odzywa się jak wrona. Jest to krakanie. Ptak ten jest terytorialny. Chroni swojego terenu lęgowego i pokarmowego. To zasadniczo ptak osiadły. Nieliczne populacje odbywają sezonowe wędrówki.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 48-53 cm, a rozpiętość skrzydeł od 84 do 100 cm. Ciężar ciała wynosi od prawie 400 do 600 g.
Pożywienie
Czarnowron poluje na bezkręgowce, w tym dżdżownice, małe ssaki, płazy, zjada też jaja ptaków i pisklęta. Dietę mięsną uzupełnia nasionami roślin.
Rozmnażanie
To ptak monogamiczny. Para buduje 2-3 gniazda na drzewie. Samica składa od 2 do 5 niebieskozielonych jaj z brunatnym plamkowaniem. Okres inkubacji trwa 17-22 dni. Jaja wysiaduje samica. W tym czasie przez 10 dni samiec ją karmi. Pisklęta opuszczają gniazdo po miesiącu.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Czarnowron w Polsce podlega ścisłej ochronie.
Pokrewne gatunki ptaków
- gawron (Corvus frugilegus)
- kawka (zwyczajna) (Corvus monedula)
- kruk (zwyczajny) (Corvus corax)
- wrona siwa (Corvus corone)
- kruk srokaty (Corvus albus)
- kruk grubodzioby (Corvus crassirostris)
- kruk australijski (Corvus coronoides)
- kruk mały (Corvus mellori)
- kruk tasmański (Corvus tasmanicus)
- kruk wielkodzioby (Corvus albicollis)
- wrona alaskańska (Corvus caurinus)
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2018-07-02, GAT-13239