Tanagry

Tanagry (Thraupidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 376 gatunki. W Polsce nie występują żadni przedstawiciele tej rodziny. Nie wyróżnia się jednej cechy tych ptaków.

To na ogół bardzo kolorowe ptaki. Niektóre gatunki są jednobarwne. Dziób tych ptaków jest również zróżnicowany w zależności od gatunku.

Występowanie i środowisko

Ptaki te zasiedlają praktycznie całą Amerykę Południową i dużą część Ameryki Północnej. Występują też na Karaibach. Ptaki te zamieszkują lasy, zarośla, ogrody, obszary porośnięte trawą. Występują zarówno na nizinach jak i w górach.

Tryb życia i zachowanie

Gatunki żyjące w tropikach nie podejmują wędrówek. Część gatunków odbywa migracje pionowe lub sezonowe. Kilka gatunków wędruje na lęgi na obszary o klimacie umiarkowanym. Wiele gatunków w ogóle nie śpiewa, część robi to słabo, niewiele śpiewa intensywnie.

Morfologia i anatomia

Dziesiąta lotka jest znacznie zredukowana. Ptaki te ważą najczęściej około 20 g. Ciężar waha się od 8,5 do 114 g. Długość ciała wynosi od 9 do 28 cm. U gatunków pijących nektar dziób jest długi i lekko zakrzywiony. Również język często jest dostosowany do spijania nektaru. Dzioby gatunków owadożernych są krótsze i spłaszczone.

Rozmnażanie

Gniazdo to czarka, starannie upleciona, umieszczona na drzewach lub krzewach. U kilka gatunków gniazda są zamknięte, a wejścia są z boku. Samica składa zwykle 2 jaja. Mają niebieskawy lub biały kolor, z plamkowaniem lub nieregularnymi liniami. Okres inkubacji trwa od 12 do 18 dni. Pisklęta po wykluciu przez 11-24 dni pozostają w gnieździe.

Pożywienie

Część gatunków spija nektar. Inne są owadożerne. Są tu też typowe ziarnojady i owocożercy.

Ochrona i zagrożenia

Kilka gatunków tanagr jest krytycznie zagrożonych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.78 / 69.27%
2024-01-18Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2018-06-24, RODZ-800
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-28Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.