Garncarzowate

Garncarzowate, garncarze (Furnariidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 231 gatunków. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny ptaków. Niektóre źródła zaliczają do garncarzowatych tęgostery (Dendrocolaptidae). Wyróżnia się trzy podrodziny: Furnariidae, Phylidorinae, Synallaxinae.

Ptaki te mają bardzo skromne, na ogół brązowe, jednolite upierzenie z wierzchu i jaśniejsze od spodu. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują najczęściej gęste lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej, choć przedstawiciele tej rodziny zamieszkują też tereny otwarte lub górzyste, czasem zaludnione. Praktycznie w każdym siedlisku Ameryki Południowej ptaki te występują.

Rozmnażanie

Gniazda są niezwykle urozmaicone. Są gatunki kopiące tunele z komorą lęgową na końcu, inne gnieżdżą się w szczelinach skalnych lub dziuplach, jeszcze inne budują zamknięte gniazda pojedyncze i zborowe, koszyki, konstrukcje z klapą i wiele innych. Najbardziej charakterystyczne jest gniazdo garncarza rdzawego i innych gatunków, które zbudowane jest z trzciny i mułu, przypomina bardzo zamknięty gliniany garnek lub piec chlebowy. Samice składają 2-6 na ogół białych jaj. Okres wysiadywania trwa 2-3 tygodnie. Pisklęta przebywają w gnieździe do 18 dni. Wysiadywaniem jaj i opieką piskląt zajmuje się samiec i samica.

Pożywienie

Zjadają owady i inne bezkręgowce. Rzadziej żywią się małymi kręgowcami.

Ochrona i zagrożenia

Trzy gatunki są krytycznie zagrożone wymarciem, 9 jest zagrożonych, 15 narażonych, 18 gatunków uznaje się za bliskie zagrożenia wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Często do tej rodziny zalicza się także ptaki z rodziny liściarek (Scleruridae) z rodzaju Geositta. Są to:

 


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.78 / 69.27%
2024-01-18Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-28, RODZ-291
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-19Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.