logoBargliki

Bargliki (Acanthisittidae, Xenicidae) to rodzina niewielkich ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 2 żyjące dziś gatunki.

Wygląd

Samce mają zielonkawy wierzch ciała, spód kremowy. Samica ma stonowane ubarwienie, z elementami biało-czarnymi. Mają krępą budowę ciała, bardzo krótki ogon.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


BarglikBarglik

Acanthisitta chloris

Barglik (Acanthisitta chloris) to niewielki ptak z rodziny barglików. Ma cienki dziób. Ubarwienie z wierzchu oliwkowe, spód żółtawy, gardło białe. Pokrywy skrzydłowe są czarne. Nad okiem biegnie jasna brew.


Łazik skalnyŁazik skalny

Xenicus gilviventris

Łazik skalny (Xenicus gilviventris) to niewielki ptak z rodziny barglików. Ptak ten ma krępą budowę ciała, krótki ogon, skrzydła zaokrąglone, zielonkawe upierzenie z wierzchu i żółtawe od spodu.

Inne gatunki

  • łazik zaroślowy (Xenicus longipes)
  • łazik południowy (Xenicus lyalli)

Występowanie i środowisko

Bargliki występują wyłącznie na Nowej Zelandii. To ptaki leśne.

Tryb życia i zachowanie

Słabo latają.

Morfologia i anatomia

Długość ciała: 7-10 cm, ciężar: 5-20 g.

Rozmnażanie

Bargliki gniazduję w wydrążeniach w pniach drzew lub ziemi. W zniesieniu 2-5 białych jaj. Okres inkubacji wynosi 19-21 dni.

Pożywienie

Polują na stawonogi.

Ochrona i zagrożenia

Z uwagi na to, że ptaki te słabo latają i brak drapieżników przed przybyciem na wyspę człowieka, po pojawieniu się drapieżników dwa gatunki szybko wymarły, a pozostałe są narażone na wymarcie.

Ciekawostki

Barglik to najmniejszy ptak Nowej Zelandii.
© medianauka.pl, 2019-01-05, RODZ-763 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Montessori - Zwierzęta
Kubek sowy
Paw Puzzle
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.