Altanniki
Altanniki (Ptilonorhynchidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 19 gatunków w 7 rodzajach. W Polsce altanniki nie występują.
Wygląd
Ptaki te mają krępą budowę ciała, mocne nogi. Kolor upierzenia dziewięciu gatunków jest maskujący, brązowy, szary lub zielony. W pozostałych przypadkach samce mają jaskrawe elementy (czubki, fragmenty lub całe ciało). Spód zwykle paskowany. Samce są większe od samic (poza budnikiem).
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Sericulus chrysocephalus
Altannik królewski (Sericulus chrysocephalus) to gatunek ptaka z rodziny altanników. Samiec ma czarne upierzenie z żółtym wierzchem głowy, karkiem, częścią piór na skrzydłach i ogonie.

Ptilonorhynchus violaceus
To jeden z największych altanników. samiec buduje altankę w postaci dwóch stosów z patyków. Przyozdabia ją różnymi znaleziskami i maluje niebieskimi owocami z węglem drzewnym.

Prionodura newtoniana
Budnik (Prionodura newtoniana) to gatunek ptaka z rodziny altanników. Samiec ma żółto-brązowe ubarwienie. W kolorze żółtym jest spód samca, czubek głowy, kark i cześć ogona. Samica jest brązowa z wierzchu i szara od spodu.

Chlamydera maculata
Jedwabnica plamista (Chlamydera maculata) to gatunek ptaka z rodziny altanników. Upierzenie brązowawe z wierzchu, pstre, w ciemniejsze i jaśniejsze plamki. spód jasny, ciemno prążkowany. Na głowie fioletowa plamka.

Ailuroedus buccoides
Miauczek białouchy (Ailuroedus buccoides) to ptak z rodziny altanników. Upierzenie z wierzchu zielone. spód żółtawy z ciemnym plamkowaniem. Wierzch głowy oliwkowo-brązowy, boki białe. Szyja żółto-czarno-biała, plamkowana.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.





Inne gatunki
- miauczek zielony (Ailuroedus crassirostris)
- ogrodnik złotoczuby (Amblyornis flavifrons)
- ogrodnik brunatny (Amblyornis inornata)
- ogrodnik długoczuby (Amblyornis macgregoriae)
- ogrodnik krótkoczuby (Amblyornis subalaris)
- parkietnik (Archboldia papuensis)
- jedwabnica płowobrzucha (Chlamydera cerviniventris)
- jedwabnica ciemna (Chlamydera guttata)
- jedwabnica rdzawołbista (Chlamydera lauterbachi)
- jedwabnica szara (Chlamydera nuchalis)
- zębatek (Scenopoeetes dentirostris)
- altannik ognisty (Sericulus ardens)
- altannik złotokryzy (Sericulus aureus)
- altannik żółtoskrzydły (Sericulus bakeri)
Występowanie i środowisko
To ptaki leśne, zamieszkujące Australię i Nową Gwineę.
Tryb życia i zachowanie
Samce tych ptaków wznoszą niezwykłe konstrukcje, przyozdabiając je kolorowymi owocami, jagodami, grzybami, dodatkami nienaturalnego pochodzenia jak folia aluminiowa, plastik itp. Czasem nawet konstrukcje te malują naturalnymi barwnikami za pomocą "pędzla" trzymanego w dziobie. Pierwsi odkrywcy wpadali w zdumienie, gdy stwierdzali, iż altanki budowane są przez ptaki, a nie kobiety! Konstrukcje te mają za zadanie zwabienie samicy i odbycie z nią kopulacji.
Rozmnażanie
Samce budują areny i altany, gromadzą kolorowe ozdoby, prezentują swoje barwy, tańczą i śpiewają. Wabią w ten sposób samice. Gniazda tych ptaków są solidne, czarkowate i nie mają nic wspólnego z altankami, budowanymi przez samców. Samica składa 1-3 jaja. Okres inkubacji 21-27 dni. Młode są gniazdownikami. W gnieździe przebywają od 17 do 30 dni.
Pożywienie
Owoce, kwiaty, liście, nektar, a także owady i inne bezkręgowce, jaszczurki oraz pisklęta innych ptaków.
Ochrona i zagrożenia
Jeden gatunek jest zagrożony wymarciem, jeden gatunek jest bliski zagrożenia.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Ciekawostki
Samce altanników są największymi artystami w świecie zwierząt. Wznoszą wspaniałe konstrukcje, przyozdabiając je kolorowymi owocami, jagodami lub grzybami, kolorowymi dodatkami nienaturalnego pochodzenia. Czasem nawet konstrukcje te malują naturalnymi barwnikami za pomocą "pędzla" trzymanego w dziobie. Ptaki, które budują altanki mają większy mózg. Przypisuje się im większą inteligencję, a nawet zmysł estetyczny.
Ptaki online na żywo

W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2015-03-30, RODZ-294
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-09