Altanniki

Altanniki (Ptilonorhynchidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 19 gatunków w 7 rodzajach. W Polsce altanniki nie występują.

Wygląd

Ptaki te mają krępą budowę ciała, mocne nogi. Kolor upierzenia dziewięciu gatunków jest maskujący, brązowy, szary lub zielony. W pozostałych przypadkach samce mają jaskrawe elementy (czubki, fragmenty lub całe ciało). Spód zwykle paskowany. Samce są większe od samic (poza budnikiem).

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

 • miauczek zielony (Ailuroedus crassirostris)
 • ogrodnik złotoczuby (Amblyornis flavifrons)
 • ogrodnik brunatny (Amblyornis inornata)
 • ogrodnik długoczuby (Amblyornis macgregoriae)
 • ogrodnik krótkoczuby (Amblyornis subalaris)
 • parkietnik (Archboldia papuensis)
 • jedwabnica płowobrzucha (Chlamydera cerviniventris)
 • jedwabnica ciemna (Chlamydera guttata)
 • jedwabnica rdzawołbista (Chlamydera lauterbachi)
 • jedwabnica szara (Chlamydera nuchalis)
 • zębatek (Scenopoeetes dentirostris)
 • altannik ognisty (Sericulus ardens)
 • altannik złotokryzy (Sericulus aureus)
 • altannik żółtoskrzydły (Sericulus bakeri)

Występowanie i środowisko

To ptaki leśne, zamieszkujące Australię i Nową Gwineę.

Tryb życia i zachowanie

Samce tych ptaków wznoszą niezwykłe konstrukcje, przyozdabiając je kolorowymi owocami, jagodami, grzybami, dodatkami nienaturalnego pochodzenia jak folia aluminiowa, plastik itp. Czasem nawet konstrukcje te malują naturalnymi barwnikami za pomocą "pędzla" trzymanego w dziobie. Pierwsi odkrywcy wpadali w zdumienie, gdy stwierdzali, iż altanki budowane są przez ptaki, a nie kobiety! Konstrukcje te mają za zadanie zwabienie samicy i odbycie z nią kopulacji.

Rozmnażanie

Samce budują areny i altany, gromadzą kolorowe ozdoby, prezentują swoje barwy, tańczą i śpiewają. Wabią w ten sposób samice. Gniazda tych ptaków są solidne, czarkowate i nie mają nic wspólnego z altankami, budowanymi przez samców. Samica składa 1-3 jaja. Okres inkubacji 21-27 dni. Młode są gniazdownikami. W gnieździe przebywają od 17 do 30 dni.

Pożywienie

Owoce, kwiaty, liście, nektar, a także owady i inne bezkręgowce, jaszczurki oraz pisklęta innych ptaków.

Ochrona i zagrożenia

Jeden gatunek jest zagrożony wymarciem, jeden gatunek jest bliski zagrożenia.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Samce altanników są największymi artystami w świecie zwierząt. Wznoszą wspaniałe konstrukcje, przyozdabiając je kolorowymi owocami, jagodami lub grzybami, kolorowymi dodatkami nienaturalnego pochodzenia. Czasem nawet konstrukcje te malują naturalnymi barwnikami za pomocą "pędzla" trzymanego w dziobie. Ptaki, które budują altanki mają większy mózg. Przypisuje się im większą inteligencję, a nawet zmysł estetyczny.
Ptaki online na żywo


W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?


Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?


Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?


To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków


Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?


Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie


Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie


Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-30, RODZ-294
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-09©® Media Nauka 2008-2023 r.