Logo Media Nauka

Facebook

Altannik lśniący (Ptilonorhynchus violaceus)
© feathercollector - Fotolia.com

Altannik lśniący

Altannik lśniący (Ptilonorhynchus violaceus) to gatunek ptaka z rodziny altanników. Samica oraz młode mają zielonobrunatne upierzenie, samiec dorosły ma barwę czarnofioletową. Ciało ma krępą budowę. Dziób i nogi są mocne.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje wilgotne lasy nadmorskie w Australii.

Tryb życia i zachowanie

Tworzą stada. Pożywienia szukają na ziemi. Ptaki te lubią kolor niebieski i żółtozielony. Przyozdabiają altanki przedmiotami najlepiej w tym kolorze. Nie akceptują koloru zielonego i czerwonego. Altankę ptak ten maluje sokiem z niebieskich jagód wymieszanym z węglem drzewnym. Rozprowadza "farbę" dziobem lub pędzlem z kory.

Ptaki te łączą się w duże stada.

Pożywienie

Zjada rośliny zielne i trawę, owoce i nasiona. Czasem zjada też owady i ślimaki.

Rozmnażanie

W okresie październik-listopad buduje altanę na uprzednio przygotowanym placu. Altanka ma postać dwóch płotków z gałązek. Przed altanką samiec układa kolorowe pióra, kwiaty, jagody, grzyby. Nierzadko ptaki podkradają sobie ozdoby. Malują altankę sokiem z niebieskich owoców zmieszanym z węglem drzewnym. Samiec tańczy przed samicą z ozdobami w dziobie. Samica buduje czarkowate gniazdo na drzewie lub krzewie. Składa i wysiaduje 1-3 (najczęściej 2) jaja.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Po kastracji samiec nie buduje altan i nie przyozdabia terenu. Nie tokuje też w tym przypadku. Oznacza to, że potrzeba budowania altan jest sterowana hormonalnie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-03-30, GAT-744
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaBudnik
Prionodura newtoniana
ikonaMiauczek białouchy
Ailuroedus buccoides
Altanniki
Altanniki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Montessori - Zwierzęta
Kubek zwierzęta Bałtyku
Paw Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.