logoSępowronki

Sępowronki (Picathartidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 4 gatunki. Do rodziny zaliczamy skałoskoczki i sępowronki. Ptaki te w Polsce nie występują.

Wygląd

Skałoskoczki mają brązowe upierzenie z kreskowaniem, spód rdzawy, ogon z białym zakończeniem. Na głowie występują białe brwi i wąs. Sępowronki są z wierzchu czarne, żółtawe lub białe od spodu, głowa naga z żółtymi lub czerwonymi i niebieskimi plamami.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Sępowronka żółtogardłaSępowronka żółtogardła

Picathartes gymnocephalus

Sępowronka żółtogardła, sępowronka żółtogłowa (Picathartes gymnocephalus) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny sępowronków. Ma ciemne upierzenie na grzbiecie, ogonie i skrzydłach, biały spód i szyję.

Inne gatunki

  • skałoskoczek mały (Chaetops aurantius)
  • skałoskoczek duży (Chaetops frenatus)
  • sępowronka kameruńska (Picathartes oreas)

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w Afryce. Skałoskoczki zasiedlają zarosła i obszary trawiaste, sępowronki lasy nizinne.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 20-41 cm, a ciężar 24-250 g.

Rozmnażanie

Gniazdo ma kształt czarki.

Pożywienie

Ptaki te polują na owady, drobne kręgowce.
© medianauka.pl, 2019-01-11, RODZ-791 

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta Bałtyku
Montessori - Zwierzęta
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.