Sępowronki
Sępowronki (Picathartidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 4 gatunki. Do rodziny zaliczamy skałoskoczki i sępowronki. Ptaki te w Polsce nie występują.
Wygląd
Skałoskoczki mają brązowe upierzenie z kreskowaniem, spód rdzawy, ogon z białym zakończeniem. Na głowie występują białe brwi i wąs. Sępowronki są z wierzchu czarne, żółtawe lub białe od spodu, głowa naga z żółtymi lub czerwonymi i niebieskimi plamami.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Picathartes gymnocephalus
Sępowronka żółtogardła, sępowronka żółtogłowa (Picathartes gymnocephalus) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny sępowronków. Ma ciemne upierzenie na grzbiecie, ogonie i skrzydłach, biały spód i szyję.
Inne gatunki
- Skałoskoczek mały (Chaetops aurantius)
- Skałoskoczek duży (Chaetops frenatus)
- Sępowronka kameruńska (Picathartes oreas)
Występowanie i środowisko
Ptaki te występują w Afryce. Skałoskoczki zasiedlają zarosła i obszary trawiaste, sępowronki lasy nizinne.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 20-41 cm, a ciężar 24-250 g.
Rozmnażanie
Gniazdo ma kształt czarki.
Pożywienie
Ptaki te polują na owady, drobne kręgowce.
© medianauka.pl, 2019-01-11, RODZ-791