Największa żaba na świecie

Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Największą żabą świata jest żaba goliat, inaczej nazywana goliatem płochliwym (Conraua goliath) z uwagi na zachowanie tej żaby, gdy tylko człowiek się do niej zbliży. Zaraz ucieka i chowa się pod wodą, pośród kamieni. Gatunek ten jest jednocześnie największym płazem bezogonowym świata.

Długość ciała wynosi 32-40 cm, a ciężar ciała osiąga 3,25 kg. Kijanka osiąga długość około 5 cm. Dorosły osobnik ma brązowy lub czarny wierzch ciała i żółty spód.

Ta wyjątkowa żaba występuje w Afryce na niewielkim obszarowo terenie Kamerunu i Republiki Gwinei Południowej w tamtejszych rzekach, nawet tymi o wartkim nurcie.

Goliat jest drapieżnikiem i zjada mniejsze od niego zwierzęta kręgowe i bezkręgowe.

Żaba goliat jest jadalna i bardzo smaczna. Przez polowania i zanik środowisk naturalnych dziś to gatunek zagrożony wymarciem.

Jaka żaba jest największa w Polsce?

Jeśli chodzi o płazy bezogonowe, to największa jest ropucha szara, która potrafi wyjątkowo dorastać do 20 cm długości (zwykle samice dorastają jednak do 6-15 cm, a samce do 5-10 cm). Z żab (rodziny żabowatych) największym gatunkiem jest żaba śmieszka , która dorasta do 17 cm!
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?

Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Juszczyk - Mały słownik zoologiczny - Gady i Płazy, Wiedza Powszechna 1978
  • Joanna Mazgajska - Płazy świata, ISBN 978-83-01-15846-0, PWN 2009
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt - gady i płazy, ISBN 83-85152-31-8, Elipsa 1992

© medianauka.pl, 2022-01-04, ART-4316

Polecamy w naszym sklepie

repetytorium biologia
Kolorowe skarpetki Miasto
Laboratorium w szufladzie Biologia
Genetyka
Lupy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.