Największa żaba na świecie

Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Największą żabą świata jest żaba goliat, inaczej nazywana goliatem płochliwym (Conraua goliath) z uwagi na zachowanie tej żaby, gdy tylko człowiek się do niej zbliży. Zaraz ucieka i chowa się pod wodą, pośród kamieni. Gatunek ten jest jednocześnie największym płazem bezogonowym świata.

Długość ciała wynosi 32-40 cm, a ciężar ciała osiąga 3,25 kg. Kijanka osiąga długość około 5 cm. Dorosły osobnik ma brązowy lub czarny wierzch ciała i żółty spód.

Ta wyjątkowa żaba występuje w Afryce na niewielkim obszarowo terenie Kamerunu i Republiki Gwinei Południowej w tamtejszych rzekach, nawet tymi o wartkim nurcie.

Goliat jest drapieżnikiem i zjada mniejsze od niego zwierzęta kręgowe i bezkręgowe.

Żaba goliat jest jadalna i bardzo smaczna. Przez polowania i zanik środowisk naturalnych dziś to gatunek zagrożony wymarciem.

Jaka żaba jest największa w Polsce?

Jeśli chodzi o płazy bezogonowe, to największa jest ropucha szara, która potrafi wyjątkowo dorastać do 20 cm długości (zwykle samice dorastają jednak do 6-15 cm, a samce do 5-10 cm). Z żab (rodziny żabowatych) największym gatunkiem jest żaba śmieszka , która dorasta do 17 cm!
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Juszczyk - Mały słownik zoologiczny - Gady i Płazy, Wiedza Powszechna 1978
  • Joanna Mazgajska - Płazy świata, ISBN 978-83-01-15846-0, PWN 2009
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt - gady i płazy, ISBN 83-85152-31-8, Elipsa 1992

© medianauka.pl, 2022-01-04, ART-4316Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.