Żaba śmieszka

Żaba śmieszka (Rana ridibunda)

© FLORIAN ANDRONACHE - Fotolia.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Żaba śmieszka (Rana ridibunda, syn. Pelophylax ridibundus) to płaz z rodziny żabowatych z grupy żab zielonych. Skóra ma kolor oliwkowozielony lub oliwkowobrązowy. Na ciele znajdują się ciemnobrązowe plamy. Wzdłuż grzbietu biegnie jasnozielony pasek. Strona brzuszna jest biała, pokryta czarnymi plamkami. Nie ma plam skroniowych. Nazwa pochodzi od głosu, jakie wydaje samiec podczas godów.

Samce są wyposażone w parzyste worki rezonacyjne i modzele godowe na pierwszych palcach przednich kończyn. Głowa jest stosunkowo mała w stosunku do reszty ciała. Na bokach ciała znajdują się grube fałdy grzbietowe, zwykle w innym kolorze (najczęściej brązowym). Parotydy nie występują. Błony bębenkowe są dobrze widoczne. Źrenice oczu są eliptyczne, poziome. Palce stopy są spięte błoną pławną.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie i część Azji. W Polsce jest niezbyt pospolita. Maksymalny obszar występowania pionowego to 2000 m n.p.m. w Bułgarii, zaś w Polsce jest to 350 m n.p.m. Zwykle jednak preferuje niziny. Żabę śmieszkę można spotkać nad brzegami jezior, starorzeczy, stawów, cieków wodnych. Dość dobrze znosi lekkie zasolenie wody.

Tryb życia i zachowanie

Preferuje duże zbiorniki wodne. Jest aktywna w dzień. Sen zimowy odbywa na dnie wód. Lubi się wygrzewać na słońcu. Zaniepokojona nurkuje na dno zbiornika. Na lądzie porusza się dużymi skokami. Jest płazem żarłocznym. Czasem atakuje zwierzęta większe niż jest sama w stanie połknąć. Samce przejawiają terytorializm podczas godów.

Pożywienie

Stawonogi, dżdżownice, ślimaki, czasem także małe kręgowce.

Rozmnażanie

Gody zaczynają się w maju i trwają do czerwca. Po przebudzeniu się ze snu zimowego żaba śmieszka wędruje do najchętniej niewielkiego zbiornika wodnego na rozród. Samce nawołują samicę za pomocą głosu przypominającego śmiech. Samica składa skrzek w postaci nieregularnych kłębów. Liczba jaj waha się w granicach 6000-16 000 sztuk. Jaja właściwe mają średnicę 1,5-2 mm, z otoczką 6-8 mm. Rozwój kijanek trwa 4-7 dni. Kijanki są duże, osiągają 7-10,5 cm. Osiągają długość do 12 cm. Młode żabki mają długość 2,5-3,5 cm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce żaba śmieszka znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Żaba śmieszka jest największym przedstawicielem żab zielonych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Trwa sen zimowy żaby śmieszki.
          Trwa okres godowy żaby śmieszki. Samce nawołują samice. Te składają galaretowaty skrzek w postaci dużych pakietów śluzu.
          Kończy się rozwój kijanek żaby śmieszki i następuje przeobrażenie.
      Okres aktywnego życia żaby śmieszki.

Pokrewne gatunki płazów


Żaby brunatne
W Polsce obok żab zielonych (żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i wodna) występują dość pospolicie żaby brunatne takie, jak żaba trawna, podobna do niej żaba moczarowa i żaba dalmatyńska.
Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.34 / 64.22%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2013-03-29, GAT-399




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.