Żaba dalmatyńska

Żaba dalmatyńska (zwinka) (Rana dalmatina) to płaz z rodziny żabowatych. Ma szpicowaty pysk, bardzo długie kończyny tylne, poziome źrenice oczu, duże błony bębenkowe. Skóra ma z wierzchu brązowy kolor, na głowie są ciemne plamy skroniowe, za głową na grzbiecie plama kątowa w kształcie litery "V". Brzuszna strona jest ubarwiona biało, bez plam. Na tylnych kończynach znajdują się poprzeczne plamy w ciemnym kolorze. Szata godowa nie występuje.

Oczy są złociste lub miedziane i mają poziome źrenice. Parotydy nie występują. Dobrze widoczne są duże błony bębenkowe o średnicy porównywalnej ze średnicą oczu. Na spodniej stronie stóp występują duże modzele. Brak rezonatorów u samców. Wzdłuż fałdów grzbietowych mogą występować ciemne linie. Samce w okresie godów posiadają ciemne modzele godowe na palcach przednich kończyn.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje różne tereny w Europie. Można ją spotkać w Polsce, ale jest wyjątkowo rzadkim gatunkiem w naszym kraju (nawet kwestionowane jest czasem występowanie w naszym kraju). Można ją spotkać w Kotlinie Sandomierskiej, w okolicach Przemyśla, Dębicy i Nowego Brzeska. Występuje także w południowej części Azji Mniejszej. Pionowy zasięg występowania to 1720 m n.p.m. Lubi miejsca dość suche, dobrze nasłonecznione, lasy liściaste, łąki, zręby, lasy bagienne.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi lądowy i dzienny tryb życia. Oddala się od zbiornika wodnego maksymalnie na 2 km. Porusza się skokami. Samce wydają ciche odgłosy, przypominające mruknięcia. Zimuje na dnie zbiorników wodnych (samce) lub na lądzie (samice) między wrześniem-październikiem a styczniem-lutym. Nie jest dobrym pływakiem.

Pożywienie

Zjada dżdżownice, pająki, owady i inne stawonogi oraz ślimaki.

Rozmnażanie

Okres godowy rozpoczyna się w kwietniu. Żaba dalmatyńska rozmnaża się w zbiornikach wody stojącej lub płynącej. Samice składają skrzek, który ma postać kulistych, galaretowatych brył. Samica znosi od 400 do 1800 jaj o średnicy 1,5-2 mm, a z galaretowatą osłonką 9-12 mm. Po 3 tygodniach wykluwają się kijanki. Kijanki dorastają do 6 cm długości, a osobniki po przeobrażeniu mają około 2 cm. Kijanki są brązowe, mają ciało wydłużone, ogon jest smukły.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce żaba dalmatyńska jest pod całkowitą ochroną. W Polsce jest bardzo rzadka i występuje na małym obszarze.

Ciekawostki

Żaba dalmatyńska potrafi skoczyć na odległość 2 m i wysokość 1 m.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Trwa okres hibernacji dla żaby dalmatyńskiej
           Okres godowy przypada w przypadku zwinki na kwiecień. Gody odbywają się w zbiornikach wody stojącej. Samica składa skrzek w postaci dużych kul, często przytwierdzonych do roślin wodnych.
          Następuje metamorfoza kijanek żaby dalmatyńskiej w osobniki dorosłe.
     Trwa okres aktywnego życia żaby dalmatyńskiej

Pokrewne gatunki płazów


Żaby brunatne
W Polsce obok żab zielonych (żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i wodna) występują dość pospolicie żaby brunatne takie, jak żaba trawna, podobna do niej żaba moczarowa i żaba dalmatyńska.
Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.51 / 64.85%
2024-01-21© medianauka.pl, 2013-03-30, GAT-402
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.