Płazy Polski

W Polsce żyje tylko 18 gatunków płazów. Są wśród nich przedstawiciele płazów bezogonowych i ogoniastych. Nie występują u nas płazy beznogie. Mimo, iż mamy niewiele gatunków rodzimych płazów, to występują dość licznie i są bardzo charakterystyczne dla naszej fauny.

Oto wykaz wszystkich przedstawicieli gatunków płazów żyjących w naszym kraju:

Płazy bezogonowe

W Polsce mamy 13 gatunków płazów bezogonowych. Wśród nich znajduje się 6 żab właściwych,
3 ropuchy, 2 kumaki, jedna grzebiuszka i jedna rzekotka. Wszystkie są zwierzętami pożytecznymi ze względu na zjadanie szkodników (owady, ślimaki).


Grzebiuszka ziemna, huczekGrzebiuszka ziemna, huczek

Pelobates fuscus

Grzebiuszka ziemna, zwana także huczkiem (Pelobates fuscus), to jedyny przedstawiciel rodziny grzebiuszkowatych w naszym kraju. Jest to płaz o niezwykłych zwyczajach. Zamieszkuje tereny nizinne, gdzie występują lekkie gleby, gdyż płaz ten kopie nory i spędza w nich dzień. Przed zimą dorosły osobnik zagrzebuje się w ziemi na głębokość nawet dwóch metrów.


Kumak nizinnyKumak nizinny

Bombina bombina

Kumak nizinny to rodzimy płaz o charakterystycznych, jaskrawych plamach na brzuchu. W czasie godów samiec ma parzyste worki powietrzne na dnie jamy gębowej. W Polsce jest pospolity Plamy są różnej wielkości i mają czerwony, pomarańczowy lub żółty kolor.


Kumak górskiKumak górski

Bombina variegata

Kumak górski to rodzimy płaz zamieszkujący tereny górskie w dużej części Europy. Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Głowa jest stosunkowo mała. Poza okresem godów odróżnienie samca od samicy jest wyjątkowo trudne.


Rzekotka drzewnaRzekotka drzewna

Hyla arborea

Rzekotka drzewna to jedyny płaz w Europie, który prowadzi nadrzewny tryb życia. Skóra jest gładka, grzbiet ma kolor zielony lub żółty, szary, oliwkowy, brązowy a nawet czarny i czarno-kropkowany. Odmienny kolor zależny od czynników środowiskowych.


Ropucha paskówkaRopucha paskówka

Bufo calamita

Ropucha paskówka to europejski płaz bezogonowy, spotykany także w Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest pasek, biegnący wzdłuż grzbietu. Ropucha paskówka jest odporna na suszę i wysokie zasolenie wody.


Ropucha szaraRopucha szara

Bufo bufo

Ropucha szara to największy płaz bezogonowy Europy, pospolity w naszym kraju. Ciało jest pokryte brązową skórą z licznymi ciemnymi plamkami, brodawkami z gruczołami jadowymi. Najlepiej są rozwinięte gruczoły jadowe przyuszne.


Ropucha zielonaRopucha zielona

Bufo viridis

Ropucha zielona to europejski płaz bezogonowy, pospolity w naszym kraju, często spotykany w osiedlach ludzkich. Ciało ropuchy zielonej jest jasnopopielate, pokryte zielonymi plamami, nieco ciemniejszymi u samic.


Żaba dalmatyńskaŻaba dalmatyńska

Rana dalmatina

Żaba dalmatyńska to przedstawiciel żabowatych rzadko spotykany w naszym kraju. Potrafi skakać na odległość 2 m. Oczy są złociste lub miedziane i mają poziome źrenice. Parotydy nie występują. Dobrze widoczne są duże błony bębenkowe.


Żaba śmieszkaŻaba śmieszka

Rana ridibunda

Żaba śmieszka to największy przedstawiciel żab zielonych. Głowa jest stosunkowo mała w stosunku do reszty ciała. Na bokach ciała znajdują się grube fałdy grzbietowe, zwykle w innym kolorze.


Żaba jeziorkowaŻaba jeziorkowa

Rana lessonae

Żaba jeziorkowa to najmniejszy, pospolity w Polsce przedstawiciel żab zielonych. Oczy są duże i wystające, mają żółtawe tęczówki. Źrenice są eliptyczne, poziome. Parotydy nie są obecne, brak też plam skroniowych.


Żaba wodnaŻaba wodna

Rana esculenta

Żaba wodna to hybryda żaby jeziorkowej i śmieszki. W pachwinach oraz na pośladkach nie występują żółte plamy, co odróżnia ją od żaby jeziorkowej. Palce stóp są spięte błoną pławną. Błony bębenkowe są dobrze widoczne. Parotydy nie występują.


Żaba trawnaŻaba trawna

Rana temporaria

Żaba trawna to przedstawiciel żabowatych z Europy i Azji, często spotykany w naszych lasach. Od żaby moczarowej różni się kształtem pyska i wyglądem modzeli piętowych wewnętrznych. Błony bębenkowe są dobrze widoczne.


Żaba moczarowaŻaba moczarowa

Rana arvalis

Żaba moczarowa to przedstawiciel żabowatych spotykany w naszych lasach i na naszych łąkach. Jest bardzo podobna do żaby trawnej. Oczy są duże i wystające. Tęczówki są złociste, a owalne źrenice są poziome. Nie występują parotydy.Najbardziej pospolitymi gatunkami są żaby zielone, w tym żaba wodna (Rana esculenta) i żaba jeziorkowa (Rana lessonae), najmniejsza żaba zielona w Polsce, która zasiedla małe zbiorniki oraz żaba moczarowa (Rana arvalis)- przedstawiciel żab brunatnych. Mało kto wie, że samce w okresie godowym przyjmują piękną, błękitną barwę skóry. Żaby brunatne (żaba trawna (Rana temporaria) i żaba moczarowa) charakteryzują się widoczną plamą skroniową oraz błoną bębenkową po bokach głowy.

Larwy (kijanki) wszystkich naszych płazów bezogonowych rozwijają się w wodzie. Osobniki dorosłe przebywają w niej najczęściej tylko w okresie godowym. Wyjątkiem są kumaki i żaby zielone. Te żyją w wodzie praktycznie przez cały rok.


Płazy ogoniaste

W Polsce żyje zaledwie 5 gatunków płazów ogoniastych (są to traszki i salamandra).

Salamandra plamistaSalamandra plamista

Salamandra salamandra

Salamandra plamista to płaz europejski, z jaskrawożółtymi plamami na całym ciele. Skóra zawiera gruczoły jadowe. To największy płaz ogoniasty w Polsce. Ciało jest lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ogon jest krótszy od tułowia, walcowaty.


Traszka górskaTraszka górska

Triturus alpestris

Traszka górska to płaz z rodziny salamandrowatych spotykany w naszych górach, a także w nielicznych miejscach na nizinach. Ma pięknie ubarwione ciało, szczególnie w okresie godowym.


Traszka grzebieniastaTraszka grzebieniasta

Triturus cristatus

Traszka grzebieniasta to płaz z rodziny salamandrowatych o największym zasięgu występowania ze wszystkich europejskich traszek. W okresie godowym u samców na grzbiecie wyrasta wysoki grzebień.


Traszka karpackaTraszka karpacka

Triturus montandoni

Traszka karpacka to endemiczny gatunek płaza ogoniastego, którego można spotkać w Karpatach. W przekroju poprzecznym ciało traszki karpackiej jest prostokątne. Głowa jest dobrze wyodrębniona od reszty ciała.


Traszka zwyczajnaTraszka zwyczajna

Triturus vulgaris

Traszka zwyczajna to płaz z rodziny salamandrowatych. Najwcześniej ze wszystkich rodzimych płazów rozpoczyna okres godowy. Na głowie znajdują się trzy bruzdy, które zbiegają się w okolicy nozdrzy. Ogon jest bocznie spłaszczony, długości reszty ciała.Ochrona płazów w Polsce

Wśród ludzi panuje przekonanie, że płazy są odrażające i "wstrętne", co niestety przyczynia się do bezmyślnego tępienia tych zwierząt. Tymczasem to wspaniałe, nikomu nie zagrażające, wręcz bezbronne zwierzęta, bardzo pożyteczne dla środowiska, o niezwykłych zwyczajach, barwach, kształtach.

Tempo negatywnych przemian w środowisku zatrważa przyrodników herpetologów, zajmujących się tą grupą zwierząt, gdyż płazy stanowią grupę szczególnie wrażliwą i podatną na tego typu zmiany. Same są czułym "biowskaźnikiem" zanieczyszczenia środowiska. Na całym świecie, także w Europie i w Polsce płazy masowo wymierają. Przyczyną wymierania są nie tylko zmiany w środowisku, ale także choroby.

Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym zwierzęta te objęto ochroną prawną. Pod ochroną gatunkową są wszystkie rodzime płazy.Powiązane quizy

Płazy Polski

Płazy Polski


Liczba pytań: 30

Gady Polski

Gady Polski


Liczba pytań: 25Gady Polski

Gady Polski

W Polsce żyje tylko 9 gatunków gadów. Są wśród nich przedstawiciele żółwi, jaszczurek i węży. Artykuł zawiera wykaz wszystkich rodzimych gatunków wraz z ich dokładnymi opisami oraz interesującymi zdjęciami.

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2014-01-12, ART-1613

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Montessori - Zwierzęta
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.