Topielica, topielnica

Topielica, topielnica (Ranatra linearis) to wodny pluskwiak różnoskrzydły z rodziny płoszczycowatych, jeden z największych rodzimych owadów wodnych. Ciało brązowoszare, wydłużone. Z końca odwłoka wystaje długa rurka oddechowa. Głowa ma niewielkie rozmiary, ma trójkątny kształt. Charakterystycznie, scyzorykowato zagięte kończyny przednie służą chwytaniu ofiar i zdecydowanie kojarzą się z odnóżami modliszki. Pierwsza para skrzydeł to półpokrywy. Druga para to skrzydła błoniaste.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, w tym w całej Polsce poza wyższymi partiami gór w wodach stojących lub wolno płynących z bogatą roślinnością wodną.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi wodny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi nawet 7 cm, z czego połowa przypada na rurkę oddechową.

Pożywienie

To groźny drapieżnik polujący na inne wodne organizmy wodne, w tym niewielkie ryby i kijanki.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Topielica wzięta do ręki potrafi boleśnie ukłuć. Gatunek dobrze trzyma się w zamkniętym akwarium z wodną roślinnością i pokarmem w postaci innych wodnych owadów lub skorupiaków.


Pokrewne gatunki owadów

ikonaPłoszczyca szara
Nepa cinerea
Płoszczycowate
Płoszczycowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-30, GAT-611094
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.